MOST-HÍD
My sme museli riešiť v prvej Dzurindovej vláde fakticky to, že banky dávali za 24% úroky, lebo samozrejme tá privatizácia á la Mečiar ich zničila ...
Ako uvádza výročná správa Slovenskej sporiteľne pre rok 1999, počas Mečiarovej vlády sa stav slovenských bánk zhoršil natoľko, že vláda Mikuláša Dzurindu musela začať s procesom reštrukturalizácie. “Uplynulý rok bol pre bankový sektor rokom začiatku ozdravovacieho procesu. Dlhoročným neriešením problémov bankového sektora sa stav úverového portfólia finančná výkonnosť hlavne štátom vlastnených bánk zhoršila natoľko, že problémom sa začala zaoberať vláda SR“ (.pdf, s. 4). Na začiatku Dzurindovej vlady (rok 1998) boli úrokové sadzby skutočne vysoké, avšak mieru 24 % dosiahli hlavne krátkodobé úvery , ako vyplýva z databázy Národnej banky Slovenska (.xls). Iné typy úverov (dlhodobé do 5 rokov a nad 5 rokov) mali nižšiu úrokovú sadzbu. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
Podľa štatistiky NBS o poskytnutých úveroch a ich úrokových mierach (tabuľka “Poskytnuté úvery a ich úrokové miery - stavy“) dosiahli v roku 1998 úrok 24 % niektoré produkty pri krátkodobých úveroch domácnostiam. Celkovo úvery obyvateľstvu mali v roku 1998 úrok len okolo 7-8%. Úvery firmám boli niekde na úrovni 14-20%.