DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Štefan Harabin

Vlasť

Istanbulský dohovor (...) nič nehovorí o tom, aby malo ísť o odstránenie nejakej agresivity voči ženám, lebo to rieši už dávno medzinárodný dohovor o zákaze diskriminácii OSM.

Bugár a Harabin v Na telo - 14.02.2019
Nepravda

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulský dohovor, je dokumentom, ktorý odsudzuje všetky formy násilia na ženách a domáceho násilia, podporuje de iure a de facto zrovnoprávnenie žien a mužov, pričom rešpektuje a podporuje plnú implementáciu súvisiacich paktov a dohovorov, medzi inými aj Dohovor Organizácie Spojených národov o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien z roku 1979. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V čl. 1 časti I. (.doc) Istanbulského dohovoru sú uvedené ciele dokumentu:
Ciele dohovoru sú

  1. ochraňovať ženy pred všetkými formami násilia a predchádzať násiliu na ženách a domácemu násiliu, trestne stíhať násilie na ženách a domáce násilie a odstrániť ho;
  2. prispieť k odstráneniu všetkých foriem diskriminácie žien a podporovať skutočnú rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi vrátane emancipácie žien;
  3.   navrhnúť komplexný rámec, politiku a opatrenia na ochranu všetkých obetí násilia na ženách a domáceho násilia a pomoc všetkým obetiam násilia na ženách a domáceho násilia;
  4. podporovať medzinárodnú spoluprácu s cieľom odstrániť násilie na ženách a domáce násilie;
  5. poskytnúť podporu a pomoc organizáciám a orgánom činným v trestnom konaní, aby mohli efektívne spolupracovať na vytvorení integrovaného prístupu na odstránenie násilia na ženách a domáceho násilia;
  6.     S cieľom zabezpečenia účinného vykonávania jeho ustanovení zmluvnými  stranami, tento dohovor zriaďuje špecifický monitorovací mechanizmus.
Čl. 5 vymedzuje štátne záväzky a náležitú starostlivosť o implementáciu dohovoru:
  1.     Zmluvné strany sa zdržia účasti na akomkoľvek čine násilia na ženách a zabezpečia, aby štátne orgány, štátni zamestnanci a úradníci, inštitúcie a iné orgány konajúce v mene štátu konali v súlade s týmto záväzkom.
  2.     Zmluvné strany prijmú legislatívne a iné opatrenia potrebné na vykonávanie náležitej starostlivosti na účel predchádzania násilným činom, vyšetrovania a potrestania násilných činov v rámci rozsahu pôsobnosti tohto dohovoru, či už sú tieto činy páchané štátnymi alebo neštátnymi aktérmi.

Dohovor Organizácie Spojených národov o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW) z roku 1979 je dokumentom, ktorý sa primárne zaoberá princípom rodovej rovnoprávnosti a ochranou proti diskriminácii. Dáva si za cieľ odstránenie predsudkov a zvykov, ktoré sú založené na myšlienke podradenosti alebo nadradenosti jedného z pohlaví alebo stereotypných úloh mužov a žien. Agresivitou a domácim násilím sa CEDAW explicitne nezaoberá.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2019
success
error