Vlasť
... Medzinárodný súd v Haagu, ktorý povedal v otázke odtrhnutia časti územia od Srbska Kosova, hoci to nebolo na podklade referenda, že je to v súlade s medzinárodným právom.
Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu síce konštatoval, že jednostranným vyhlásením nezávislosti Kosovo neporušilo žiadne medzinárodné právo, v stanovisku však nepotvrdil, že odtrhnutie Kosova od Srbska bez referenda bolo v súlade s medzinárodným právom. Medzinárodný súdny dvor sa teda nezaoberal právom na odtrhnutie či oddelenie. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.
Po vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008 sa OSN naozaj obrátili na svoj súdny orgán – MSD v Haagu. Konzultovaná otázka znela: „Je jednostranné vyhlásenie nezávislosti provizórnymi inštitúciami kosovskej vlády v súlade s medzinárodným právom?“ MSD sa však skôr vyjadril k tomu, či bolo medzinárodné právo porušené. V rezolúcii č. 63/3 z 22. júla 2010 vydal poradné stanovisko, v ktorom konštatoval, že vyhlásením nezávislosti Kosova nebolo porušené medzinárodné právo, keďže žiadne takéto právo nezakazuje štátom deklarovať nezávislosť. Súdny dvor však explicitne nepotvrdil, že vyhlásenie nezávislosti bolo v súlade s medzinárodným právom.
Bezprostredne pred vyhlásením nezávislosti nebolo na území Kosova vypísané žiadne referendum. Jediné referendum týkajúce sa nezávislosti prebehlo v roku 1991, kedy účasť dosiahla 81,01 % a v prospech nezávislosti hlasovalo 99,98 %. Jediným štátom, ktorý však vtedy uznal Kosovskú republiku, bolo Albánsko.