DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Vymyslený predvolebný prieskum zveličuje podporu opozičných strán

Vymyslený predvolebný prieskum zveličuje podporu opozičných strán

Kamila Kvasnicová 14.07.2023 novinky

Na Facebooku sa v júni začal šíriť príspevok, ktorý tvrdí, že rakúska televízia zverejnila prieskum, podľa ktorého by Smer-SSD vo voľbách podporilo 32,6 % Slovákov. Vyššie percentá príspevok pripisuje aj opozičným stranám Hlas, Republika či mimoparlamentnej SNS, nižšie napríklad strane Progresívne Slovensko. Príspevok spochybňuje objektivitu prieskumov, o ktorých informujú médiá ako Denník N. Žiadna rakúska televízia však podobné informácie nezverejnila. O takomto prieskume nepísali ani rakúske alebo slovenské média či rakúske agentúry.

Prieskumy verejnej mienky na Slovensku vypracovávajú rôzne agentúry. AKO, Focus, Ipsos a NMS sú súčasťou Slovenskej asociácie výskumných agentúr. Členstvom sa zaväzujú k napĺňaniu základných štandardov, ktoré upravujú používané postupy tak, aby bol prieskum transparentný a metodologicky správny. Agentúry sú tiež členmi Európskej organizácie pre marketingový výskum (ESOMAR) a mali by sa tak riadiť jej Etickým kódexom (.pdf). Podľa kódexu majú napríklad povinnosť poskytnúť verejnosti dostatočné množstvo informácií na to, aby bolo možné zhodnotiť kvalitu prezentovaných výsledkov. Ďalšou z povinností je čestná prezentácia výsledkov bez zavádzania. (.pdf, str. 9). 

Zo zdieľaného príspevku nie je jasné, ktorá rakúska televízia alebo médium mali prieskum zverejniť. ORF tento rok informovala o slovenských parlamentných voľbách či o vláde Ľudovíta Odora. Puls24 písal v súvislosti so Slovenskom napríklad o úradníckej vláde, no nie priamo o voľbách. Zmienku o akomkoľvek predvolebnom prieskume sa nám dohľadať nepodarilo, a to napríklad ani priamo v mediálnom archíve APA/Defacto.at, kde sa nachádzajú prepisy vysielania rakúskych televíznych staníc ORF, PULS 4 alebo ATV. 

Upresnená nie je ani agentúra, ktorá mala pre rakúsku televíziu prieskum uskutočniť. Slovenské agentúry s podobnými výsledkami neprišli. Ani jedna z rakúskych agentúr, ktorá robí prieskumy verejnej mienky, nepriniesla dáta o slovenských voličoch. Agentúry ako Unique Research, OGM či Peter Hajek vypracovávajú prognózy rakúskych volieb, nie zahraničných. 

Preferencie, ktoré sú uvedené v príspevku, sú výrazne odlišné od výsledkov väčšiny prieskumov zverejnených v tomto roku. Podľa príspevku by strane Smer-SSD dalo hlas viac než 32% Slovákov, zatiaľčo podľa prieskumov výskumných agentúr je to zhruba 19%. Vyššie percentá príspevok pripisuje aj opozičným stranám Hlas, Republika či SNS, nižšie napríklad strane Progresívne Slovensko. Rozdiely medzi údajným prieskumom nemenovanej rakúskej televízie a prieskumami od slovenských agentúr, ako je napríklad Focus, je v niektorých prípadoch aj 10 percentuálnych bodov. Príspevok taktiež neobsahuje žiadnu informáciu o strane Sme rodina, ktorej preferencie približne 6% a objavuje sa vo všetkých predvolebných prieskumoch. 

Keďže sa vo verejných zdrojoch nevyskytujú informácie o žiadnom prieskume, ktorý by zverejnila rakúska televízia a podľa ktorého by Smer-SSD a ďalšie opozičné strany vo voľbách podporilo výrazne viac Slovákov ako vyplýva z ostatných prieskumov slovenských agentúr, hodnotíme príspevok ako nepravdivý.

success
error