DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Vymyslená správa Reuters a neexistujúca žaloba kvôli chemtrails

Vymyslená správa Reuters a neexistujúca žaloba kvôli chemtrails

Timotej Kováčik 11.09.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého tri európske krajiny žalujú Svetovú zdravotnícku organizáciu za „infikovanie Európy” pomocou chemtrails. Údajne o tom informovala agentúra Reuters. Štáty však WHO nežalujú a aj agentúra Reuters, na ktorú sa príspevok odvoláva, informáciu vyvrátila. Chemtrails je známa konšpiračná teória, ktorá bola mnohokrát vyvrátená - čiary za lietadlami tvorí letecké palivo, ktoré vo vzduchu kondenzuje.

Opakovane zdieľaný príspevok tvrdí, že „Poľsko, Švedsko a Nórsko žalujú WHO za infikovanie Európy. Informovala o tom agentúra Reuters. Zadržaní piloti priznali, že postriekali chemikáliou, ktorá spôsobuje chemický zápal pľúc.” Príspevky tak zjavne poukazujú na rozšírenú konšpiračnú teóriu o tzv. chemtrails, teda cielenom vypúštaní jedovatých látok prostredníctvom lietadiel do ovzdušia. Táto konšpirácia bola mnohokrát vyvrátená a v skutočnosti pruhy za lietadlami spôsobuje kondenzácia výfukových plynov.


Zdroj: Facebook

Ďalej sa však zamerajme na ďalšie tvrdenia v príspevku, ktoré sa týkajú údajnej žaloby európskych štátov na Svetovú zdravotnú organizáciu (WHO). Citovaná agentúra Reuters o podobnej žalobe neinformovala. Na jej stránke sa ani pomocou vyhľadávačov nedá nájsť žiaden článok, ktorý by informoval o žalobe štátov voči WHO. Samotná agentúra Reuters vo svojom factchecku reagovala na podobné príspevky, ktoré sa šírili v angličtine, a označila ich za nepravdivé. Uviedla, že podobnú informáciu nikdy nepublikovala.

Ani pri ďalšom vyhľadávaní informácií o údajnej žalobe WHO zo strany troch európskych štátov sa nám nepodarilo nájsť žiadne relevantné správy o takomto súdnom spore. V prehliadači Google sme použili výrazy ako „Poland Sweden Norway sues WHO”, no okrem fact-checkov agentúry Reuters a inštitútu Poynter sa nám nepodarilo nájsť žiadne relevantné výsledky.

Informácie o žalovaní WHO týmito krajinami sa nám nepodarilo vyhľadať ani v poľštine, švédčine či nórčine. Lokálne médiá nepriniesli žiadne informácie o údajnej žalobe. Naopak, poľská pobočka AFP uverejnila factcheck podobného príspevku a označila ho za nepravdivý.

Preložený text agentúry Reuters publikoval v češtine portál fakticke.info. Rovnako aj facebooková stránka Hoaxy a podvody - Polícia SR upozornila na vymyslenú správu už v marci 2021.

Doplňme, že lietadlo na ilustračnej fotke príspevku patrilo spoločnosti Evergreen International Airlines, ktorá vyhlásila bankrot a ukončila svoju prevádzku v roku 2013. Jedná sa o Boeing 747-273C, prezývaný aj „SUPERTANKER”, ktorý bol vyrobený špeciálne na účely hasenia požiarov, keďže dokázal na palube uskladniť takmer 80 tisíc litrov vody, ktoré zhodil na horiacu plochu. Lietadlo, ktoré bolo v prevádzke do roku 2012, na fotke teda vypúšťa vodu, nie škodlivé chemikálie.

Samotná fotografia pochádza podľa stránky jetphotos.com z 19. mája 2006 v Kalifornii, USA. Barely, ktoré sú vidieť na niektorých fotkách príspevku, sú naplnené vodou a používajú sa pri testovacích letoch lietadiel na simuláciu ťažiska stroja na zemi a vo vzduchu alebo osôb a nákladu pri skutočnej prevádzke.

Záver

Vo verejne dostupných zdrojoch nie sú žiadne informácie o tom, že by Poľsko, Švédsko a Nórsko žalovali WHO kvôli „infikovaniu Európy” či z iného dôvodu. Agentúra Reuters, ktorú príspevok spomína ako údajný zdroj, sa v minulosti od podobných cudzojazyčných príspevkov dištancovala a uviedla, že o takej žalobe nikdy neinformovala. Facebookový príspevok, ktorý tvrdí, že tri európske krajiny žalujú WHO za infikovanie Európy, preto hodnotíme ako nepravdivý.

success
error