DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Viedenský QueerCityPass si môže kúpiť každý, sexuálnu orientáciu nik nezisťuje

Viedenský QueerCityPass si môže kúpiť každý, sexuálnu orientáciu nik nezisťuje

Veronika Jursová Prachárová 08.02.2024 novinky

Aktivista Miroslav Heredoš na Facebooku hovorí o údajných chýroch, že Bratislava plánuje zaviesť zľavovú kartu pre LGBTQIA+ ľudí s názvom QueerCityPass, ktorá funguje vo Viedni. Podľa Heredoša je možno túto viedenskú kartu získať na základe sexuálnej orientácie, v skutočnosti si ju však môže kúpiť ktokoľvek.

Na sociálnej sieti Facebook sa šíri video aktivistu Miroslava Heredoša, v ktorom poukazuje na údajne chýry, že primátor Matúš Vallo plánuje do konca svojho funkčného obdobia zaviesť v Bratislave QueerCityPass. Podľa Heredoša má fungovať ako QueerCityPass, ktorá sa používa susednej Viedni, „hlavnom meste homosexuálov“ Berlíne a Kolíne nad Rýnom.

Heredoš vysvetľuje, že QueerCityPass je „zľavová vstupenka pre lesby, gayov alebo inak morálne upadnutých návštevníkov mesta“. Podľa jeho slov ušetria napríklad na atrakciách mesta, pamiatkach i v reštauráciách a môžu ísť zadarmo v MHD.

Na záver uvádza: „A tieto atraktívne výhody sú upotrebiteľné pre queer osoby, osoby, ktoré sú orientované LGBTI. Vidíme, kde sme sa zase dostali? Výhody, zľavy pre rôznych zahraničných turistov na základe ich sexuálnej orientácie. To, kde sme prosím Vás?“

Z videa Heredoša vznikol aj článok na portále Hlavný denník. Jeho redakcia k Heredošovým tvrdeniam dodáva len stručný prehľad zliav, ktoré QueerCityPass ponúka. Je vhodné doplniť, že podľa portálu Konšpirátori.sk server hlavnydennik.sk často obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu. V minulosti dokonca šíril kremeľskú propagandu a aj viaceré zdravotnícke nezmysly, pričom bol v roku 2023 zablokovaný Národným bezpečnostným úradom.

Nemecký a rakúsky QueerCityPass

QueerCityPass, o ktorom Heredoš hovorí, je dostupný v troch mestách, a to v Berlíne, Kolíne nad Rýnom a vo Viedni. Viedenská QueerCityPass je síce promovaná ako „prvá európska turistická vstupenka pre lesbických, gayov a trans návštevníkov mesta“, avšak môže si ju kúpiť ktokoľvek. V praxi nikto nezisťuje orientáciu záujemcu o vstupenku. 

Názov vychádza skôr z obsahu samotnej ponuky. Návštevník za 15,90 eur za deň získa napríklad rôzne výhody súvisiace s queer podujatiami, kultúrou a nakupovaním. Môže ale taktiež ušetriť až 50 % na niektorých prehliadkach mesta, múzeách a „trendových reštauráciách“ či cestovať verejnou dopravou zadarmo. 

 


Zdroj: QueerCityPass

Pre porovnanie, bežný 24-hodinový lístok na verejnú dopravu vo Viedni stojí 8 eur. Viedenský Queer City Pass s uvedenou cenou 15,90 eur je teda dvakrát drahší. Viedeň taktiež ponúka Vienna City Card, pričom za 17 eur za deň návštevník dostane podobné zľavy do múzeí a na turistické atrakcie, 20% zľavy do hotelov a reštaurácií i neobmedzené cestovanie verejnou dopravou. Niektoré zľavy dosahujú až 50 %, rovnako ako pri karte Queer City Pass.

Podobnosť ceny QueerCityPass s cenou mestské karty, ktorá je širšie zameraná na podujatia pre všetkých návštevníkov, je možno badať aj v Berlíne a Kolíne nad Rýnom.

Bratislavský magistrát neplánuje zaviesť Queer City Pass

Riaditeľ magistrátu Hlavného mesta SR Bratislava Ctibor Košťál sa pre Demagóg.sk dňa 5. februára 2024 vyjadril, že magistrát nepracuje na zavedení Queer City Pass v Bratislave a nemá to ani v pláne.

Záver

Heredoš tvrdí, že na základe menšinovej sexuálnej orientácie môžu ľudia vo Viedni získať rôzne zľavy. V skutočnosti sa nikoho orientácia nezisťuje, označenie zľavovej karty vychádza skôr z obsahu samotnej ponuky. Heredoš teda opomína, že si tzv. QueerCityPass môže kúpiť ktokoľvek. Nespomína ani to, že okrem QueerCityPass Viedeň ponúka aj mestskú kartu, ktorá je zameraná na širší okruh podujatí, nielen na tie pre LGBTQIA+ komunitu. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili pre chýbajúci kontext. 

 

success
error