DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Video predstavuje propagačné zábery výcvikového centra a nie zábery z bojov na Ukrajine

Video predstavuje propagačné zábery výcvikového centra a nie zábery z bojov na Ukrajine

Timotej Kováčik 02.08.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri záber dvoch ukrajinských vojakov vlečúcich tretieho zraneného vojaka, v zábere sa vyskytne aj žena v reflexnej veste, ktorá akciu fotografuje. Príspevok video ironicky glosuje a naznačuje, že bojové videá, ktoré zverejňuje ukrajinská armáda, sú zinscenované. Video však pochádza z výcvikového strediska, ktoré takýmto spôsobom propaguje svoje komerčné kurzy pre civilné obyvateľstvo. Nie je teda prekvapivé, že sa v zábere mihne aj fotografka.

Na Facebooku sa šíri príspevok s videom, na ktorom dvaja vojaci vlečú tretieho zraneného vojaka, pričom sa v zábere vyskytne aj žena v reflexnej veste, ktorá akciu fotografuje. Komentár k videu situáciu ironicky glosuje a naznačuje, že videá, ktoré zverejňuje ukrajinská armáda, sú zinscenované. „Zaujímavé, že žena v reflexnej veste nemala strach ísť z oblasti streľby, kde bol predtým postrelený a zranený vojak, ktorého spolubojovníci ťahali po zemi,“ uvádza autorka príspevku a príslušníkov ukrajinskej armády (AFU - Armed Forces of Ukraine) označuje za hercov hodných Oscara.

Toto video v skutočnosti pochádza zo stránky výcvikového strediska ГО НТЦ 12 м.Кременчук (GO NTC 12, Kremenčuk). Prvýkrát ho publikovali 24. júna 2023 s popisom: „Pri výcvikových úlohách je lepšie sa otestovať a reálne posúdiť svoju silu... Základný vojenský výcvik civilného obyvateľstva GO NTC 12.ГО НТЦ 12 м.Кременчук (GO NTC 12, Kremenčuk) je komerčné výcvikové centrum so sídlom v meste Kremenčuk na Ukrajine. Centrum ponúka kurzy vojenského výcviku pre civilné obyvateľstvo, z ktorých robí  fotky či videá pre účely propagácie. Nie sú publikované ako skutočné zábery z bojov na Ukrajine, ale ako propagačný materiál na sociálnych sieťach.

Video sa v upravenej forme začalo prvýkrát zdieľať zrejme na proruskom telegramovom účte. Autorka slovenského príspevku prevzala pôvodné video aj jeho popis, ktorý len preložila do slovenčiny.

Doplňme, že podobné zábery, ktoré majú dokázať, že videá z bojov na Ukrajine nie sú autentické, sa v online priestore objavujú opakovane. Agentúra AP napríklad v minulosti overila podobný príspevok s videom, ktorý tvrdil, že zverejnené zábery ukazujú falošné a zinscenované zábery z vojny na Ukrajine. V skutočnosti sa jednalo o natáčenie filmu „Nadija“ (Nádej), ktorý režíroval ukrajinský režisér Artem Kocharian a natáčal sa v Lotyšsku. Agentura France24 v októbri 2022 overovala video z natáčania hudobného klipu, ktorý ruská propaganda vydávala za dôkaz ukrajinskej manipulácie. Podobne boli použité i zábery z produkcie britského filmu z roku 2013 či ruskej televiznej show.

Video, ktoré zachytáva vojakov v zdanlivo bojovej situácii a fotografku v reflexnej veste, teda skutočne nie je reálným záberom z ukrajinského bojiska. Ide o záber z výcvikového strediska v ukrajinskom Kremenčuku, ktoré ponúka komerčné kurzy vojenského výcviku pre civilné obyvateľstvo. Predmetné video bolo najskôr zdieľanéako propagačný materiál pre tento kurz, nie ako záber z reálneho boja, ako naznačuje facebookový príspevok.

success
error