Niekoľko príspevkov na Facebooku tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 obsahujú arzén a ďalšie ťažké kovy. Vo vakcínach v skutočnosti nie sú žiadne kovy ani toxické látky. Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech obsahuje okrem mRNA ako pomocné látky tuky, cukry a soli, ktoré sa bežne vyskytujú v potravinách. Táto vakcína bezpečná a účinne pomáha predchádzať úmrtiam a hospitalizácii na ochorenie covid-19.
Na Facebooku sa od 15. októbra 2024 šíri tvrdenie (napr. tu, tu, tu, tu a tu), podľa ktorého vakcíny proti covidu-19 obsahujú arzén a ťažké kovy. Príspevky tvrdia, že „Nová štúdia zistila, že všetky šarže vakcíny na covid od spoločnosti Pfizer, ktoré testovali, obsahovali ARZÉN.“
Tvrdenie pôvodne zdieľal na sieti X účet nadácie doktora Petra McCollougha, známa ako McCollough Foundation. Doktor McCollough dlhodobo šíri dezinformácie o covide-19. Pacientov s covidom-19 odporúča liečiť s hydroxychlorochínom a ivermektínom. Taktiež propaguje a predáva produkty na „detoxikáciu od spike proteínov“ pre očkovaných.
Vakcíny proti covidu-19 neobsahujú ťažké kovy
Žiadne vakcíny proti covid-19 neobsahujú kovy. Očkovacie látky sú dôkladne vyvíjané a kontrolované, aby obsahovali bezpečné zložky, ktoré sú nevyhnutné pre ich účinnosť. Zložky vakcín sú verejne dostupné na stránkach Európskej liekovej agentúry (EMA) a neobsahujú toxické látky, ako je arzén.
Vakcína proti covidu-19 od konzorcia Pfizer a BioNTech, distribuovaná pod názvom Comirnaty, obsahuje jednovláknovú mediátorovú RNA tozinameran s pomocnými látkami, ako sú tuky (napr. cholesterol), cukry (sacharóza) a soli (trometamol a trometamólium-chlorid). Je teda možné konštatovať, že takmer všetky zložky vakcíny sa nachádzajú aj v mnohých potravinách.
Vakcíny proti ochoreniu covid-19 podporujú vytvorenie imunity voči vírusu bez nutnosti prekonania samotného ochorenia. Vakcíny stimulujú tvorbu T-lymfocytov a B-lymfocytov, ktoré si zapamätajú, ako bojovať proti vírusu v budúcnosti. Tento proces môže dočasne spôsobiť vedľajšie účinky, ako je horúčka, čo sú bežné znaky toho, že telo vytvára imunitu.
Bezpečnosť vakcín je prísne testovaná
Všetky vakcíny používané v Európskej únii musia pred schválením absolvovať viacstupňový proces skúšania, ktorý potvrdzuje ich bezpečnosť a účinnosť. Tento proces zahŕňa sériu prísnych testov zo strany výrobcu, po ktorých nasleduje odborné hodnotenie zo strany národných regulačných orgánov a Európskej agentúry pre lieky (EMA).
Účinky novej očkovacej látky sa najprv testujú v laboratóriu a na zvieratách. Ak sú úspešné, vývoj vakcíny pokračuje klinickými štúdiami na ľuďoch. Klinické skúšania prebiehajú v troch fázach, pričom do každej fázy je zapojený väčší počet osôb. Pri klinickom skúšaní sa musí dodržiavať prísny súbor kritérií, postupov a protokolov stanovených regulačnými orgánmi.
Zdroj: EMA
Vývoj vakcín od nápadu až po ich uvedenie na trh zvyčajne trvá 10 a viac rokov. V prípade núdzových situácií v oblasti verejného zdravia sa však môže tento proces významne skrátiť. Zrýchleným tempom boli vďaka úsiliu vedeckej komunity vyvinuté aj očkovacie látky proti ochoreniu covid-19. Vedecké tímy, farmaceutické spoločnosti, výskumné centrá a iné vedecké inštitúcie z celého sveta nasmerovali svoje finančné a personálne zdroje tak, aby bola účinná a bezpečná vakcína dostupná v rozsahu 12 - 18 mesiacov.
Dosiahnutie takéhoto cieľa si vyžadovalo súbežne vykonávať rozsiahly výskum, klinické skúšania, investície do nových výrobných postupov a zabezpečenie surovín, aby výroba mohla začať ihneď po schválení vakcíny na uvedenie na trh. Napriek urýchleniu sa proces ich vývoja a testovania riadil rovnakými regulačnými požiadavkami na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť ako v prípade iných očkovacích látok.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Regulačné orgány môžu schváliť očkovaciu látku len vtedy, ak z výsledkov vedeckého hodnotenia vyplynie, že jej prínosy prevyšujú riziká. EMA zaviedla procesy (.pdf), ktoré umožnili regulačnému úradu posúdiť vakcíny a lieky proti covidu-19 rýchlejšie, napríklad tzv. rolling review, vďaka ktorému EMA spracovávala a vyhodnocovala čiastkové dáta výrobcov vakcín hneď, ako boli k dispozícii, nie až po úplnom skončení výskumu.
EMA a členské štáty EÚ nepretržite monitorujú bezpečnosť dostupných vakcín, aby čo najskôr odhalili a eliminovali možné riziká. Tento proces zahŕňa analýzu údajov z viacerých zdrojov, vrátane hlásení o podozrení na vedľajšie účinky, klinických štúdií, vedeckej literatúry a informácií od iných regulačných orgánov, pričom EMA posudzuje každé hlásenie, s cieľom určiť, či vedľajší účinok mohla skutočne spôsobiť vakcína. Ak sa potvrdí, že vedľajší účinok spôsobila vakcína, je takáto informácia pridaná do informačného listu vakcíny. Bezpečnosť vakcín je hodnotená ako veľmi priaznivá.
Vakcína Comirnaty je bezpečná
Comirnaty získala v počiatočných fázach očkovania v Európskej únii „podmienečné povolenie“, nakoľko sa očakávali ďalšie potrebné dôkazné dokumenty o bezpečnosti vakcíny. Spoločnosť napokon poskytla nevyhnutné informácie o vakcíne Comirnaty, vrátane údajov týkajúcich bezpečnosti, účinnosti a efektivity vakcíny. EMA uvádza, že „spoločnosť dokončila všetky požadované štúdie o farmaceutickej kvalite vakcíny. V dôsledku toho sa podmienená autorizácia zmenila na štandardnú“ (.pdf, s. 5).
Podľa ŠÚKL s odkazom na EMA je vakcína Comirnaty bezpečná a spĺňa všetky nevyhnutné štandardy EÚ, ktoré boli preukázané po rozsiahlych klinických skúškach.
Do štúdie vakcíny bolo zapojených do 14. novembra 2020 približne 44 000 ľudí, ktorí boli rozdelení na dve skupiny – jedna dostala vakcínu, druhá placebo. Skúšanie prebehlo bez vedomia účastníkov o ich zaradení. V III. fáze klinickej štúdie, ktorá zahŕňala 36 000 ľudí bez predchádzajúceho ochorenia covid-19 (vrátane osôb nad 75 rokov), vakcína znížila počet symptomatických prípadov o 95 %. V skupine, ktorá dostala vakcínu, bolo len 8 prípadov nákazy (z 18 198 účastníkov), zatiaľ čo v placebo skupine bolo 162 prípadov (z 18 325 účastníkov), čo dokazuje účinnosť vakcíny na úrovni 95 % (.pdf, s. 9).
Účinnosť vakcíny bola potvrdená aj u ľudí s vyšším rizikom závažného priebehu covid-19, vrátane osôb s astmou, cukrovkou, ochoreniami pľúc, vysokým krvným tlakom alebo obezitou. Vakcína bola účinná bez ohľadu na pohlavie, rasu či etnickú príslušnosť.
O vakcíne Comirnaty sú pravidelne vydávané aktualizácie a hodnotenia od EMA, Výboru pre hodnotenie farmakovigilančných rizík (PRAC) alebo Výboru pre lieky na humánne použitie (CHMP). Tieto aktualizácie zahŕňajú odporúčania pre schválenie, informácie o výrobe a distribúcii vakcíny, ako aj hodnotenie bezpečnosti a účinnosti.
Tvrdenia o arzéne pochádzajú z nevedeckej štúdie
Šírený príspevok pravdepodobne odkazuje na výsledky štúdie, ktorá bola publikovaná v 11. októbra 2024. Štúdiu vypracovali biotechnologička Lorena Diblasi, fyzik Martín Monteverde, biológ David Nonis a biologička Marcela Sangorrín.
Štúdia bola publikovaná v časopise International Journal of Vaccine, Theory, Practice, and Research. Aj keď sa tento časopis označuje za „recenzovaný vedecký časopis s otvoreným prístupom," nie je ho možné nájsť na ScienceDirect, poprednej databáze recenzovaných časopisov, ani na portáli National Library of Medicine.
Časopis sa často objavuje v rôznych fact-checkoch, ktoré vyvracajú jeho nepravdivé informácie o vakcínach. Viacerí členovia redakčnej rady nemajú prislúchajúce vedecké kvalifikácie a šíria tvrdenia proti očkovaniu. Šéfredaktorom časopisu je John W. Oller, bývalý profesor lingvistiky, nie vedec ani lekár. Hlavný editor Christopher A. Shaw je kanadský neurovedec a oftalmológ, ktorý už dlho podľa fact-checkingového portálu Logically Facts šíri poplašné správy o vakcínach. Editor Daniel Broudy, profesor rétoriky a aplikovanej lingvistiky, zároveň editorom časopisu „Propaganda in Focus“, kde je spoluautorom článku o pandémii covidu-19 ako o „vyrobenej globálnej zdravotnej núdzi“ s odkazmi na nepodloženú konšpiračnú teóriu Veľký reset.
Autori štúdie „pomocou vysoko presnej hmotnostnej spektrometrie s indukčne viazanou plazmou“ analyzovali „obsahy ampuliek z rôznych šarží značiek AstraZeneca/Oxford, CanSino Biologics, Pfizer/BioNTech, Sinopharm, Moderna a Sputnik V.“ Na základe toho mali identifikovať „11 z 15 cytotoxických lantanoidov, ktoré sa používajú v elektronických zariadeniach a optogenetike. Okrem toho medzi nepriznanými prvkami bolo všetkých 11 ťažkých kovov: chróm bol nájdený v 100 % vzoriek; arzén v 82 %; nikel v 59 %; kobalt a meď v 47 %; cín v 35 %; kadmium, olovo a mangán v 18 %; a ortuť v 6 %.“
Abstrakt štúdie uvádza, že „experimentálne vakcíny, údajne vynájdené na boj proti ochoreniu covid-19, boli od konca roka 2020 nútene aplikované globálnej populácii. Vyvolali nespočetné množstvo rôznych ochorení, od miernych až po smrteľné. Tento nárast zdravotných problémov a náhlych úmrtí sa začal prejavovať súčasne so zvyšujúcim sa počtom zaočkovaných ľudí a počtom podaných dávok na osobu.“
V úvode štúdie sa píše, že po začiatku očkovacej kampane „na celom svete sa postupne začal objavovať veľký počet ľudí postihnutých rôznymi zdravotnými poruchami. Medzi nimi boli úmrtia miliónov ľudí, ktoré sa vyskytli súbežne so zvyšujúcimi sa dávkami „vakcín“ covid-19 injekčne podávanými svetovej populácii.“
Ako zdroje týchto tvrdení nevyužíva overené štúdie. Jeden z reportov, na ktoré štúdia odkazuje v úvode, bol vyvrátený fact-checkermi z agentúry AFP. Ďalší článok, na ktorý problemaická štúdia odkazuje, nie je na portáli Researchgate označený ako peer-reviewed, teda nie je recenzovaný odborníkmi, a jeho autorom jepolitológ.
Demagog.sk požiadal o vyjadrenie biochemika Romana Sandora z Akademie věd Českej republiky. Podľa Sandora štúdia využíva citivo zafarbené slová a má nedostatočnú metodológiu, pričom z nej nie je jasné, „akým spôsobom boli analyzované výsledky a ako prišli na to, že tam je práve to, čo tam bolo“. Odborník za tým vidí práve skutočnosť, že analýzu nevykonávali samotní autori štúdie, ale, ako sami uvádzajú, technický personál. „Síce spomínajú, že mali kontrolnú vzorku, ale následne absolútne chýba akákoľvek zmienka, čo v nej našli,” dodáva Sandor.
Očkovanie proti covidu-19 preukázateľne napomáha predchádzať úmrtiam a hospitalizácii
Podľa relevantných štúdií je preukázané, že vakcíny účinne pomáhajú predchádzať úmrtiam a hospitalizácii na ochorenie covid-19.
Napríklad štúdia z februára 2024 vykonaná na vzorke 615 pacientov s pozitívnym RT-PCR testom na koronavírus, prijatých na oddelenie covid-19 fakultných nemocníc pridružených k Yazd University of Medical Sciences počas prvých dvoch mesiacov vrcholu variantu Omicron (od 20. februára 2022 do 20. marca 2022), preukázala, že „kompletné očkovanie proti covidu-19 viedlo k miernejšiemu ochoreniu z hľadiska klinických, viditeľných a laboratórnych kritérií pacientov a znížilo možnosť hospitalizácie na JIS, intubáciu a úmrtnosť pacientov.“
Štúdia z novembra 2023 vykonaná v Indonézii skúmala „súvislosť medzi stavom očkovania (úplným, čiastočným alebo žiadnym) a nemocničnou úmrtnosťou u pacientov s covidom-19 vo väčšine nemocníc v Jakarte v Indonézii počas vlny Delta“. Celkovo bolo do štúdie zaradených 40 827 pacientov. Štúdia preukázala, že „riziko úmrtnosti počas hospitalizácie medzi plne a čiastočne očkovanými pacientmi bolo nižšie ako medzi neočkovanými dospelými.“
Cieľom ďalšej štúdie z mája 2023 bolo analyzovať, či vakcína proti ochoreniu covid-19 „znižuje úmrtnosť u pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom ochorenia covid-19, vyžadujúcim kyslíkovú terapiu“. Štúdia skúmala údaje dokopy zo 148 nemocníc, z toho sa 111 nemocníc nachádzalo v Španielsku a 37 nemocníc v Argentíne. Skúmané údaje boli z obdobia od januára 2020 do mája 2022 a skúmanú kohortu tvorilo dokopy 21 479 hospitalizovaných pacientov s covidom-19 vyžadujúcich oxygenoterapiu. Po zvážení viacerých komorbidít v očkovanej skupine dospeli výkumníci k záveru, že vakcíny proti covidu-19 výrazne znižujú pravdepodobnosť úmrtia u pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým ochorením. Analýza bola vykonaná aj na podskupiny podľa typu vakcíny. Vyššie zníženie rizika úmrtnosti bolo pri mRNA vakcínach Pfizer, AstraZeneca a Moderna a nižšie pri vakcíne Sputnik.
Výskum z apríla 2023, ktorý zisťoval „súvislosť stavu očkovania s úmrtnosťou u dospelých pacientov hospitalizovaných s ochorením covid-19“ na vzorke 86 732 dospelých pacientov hospitalizovaných s covidom-19, taktiež potvrdzuje výsledky uvedených štúdií. Štatisticky upravená miera úmrtnosti bola 8,3 % u neočkovaných a 5,1 % u očkovaných pacientov. Výskum tiež preukázal, že očkovanie bolo spojené s obzvlášť veľkým znížením úmrtnosti u obéznych a ťažko obéznych pacientov a u starších pacientov. Pravdepodobnosť úmrtnosti bola vyššia neskoršom období štúdie (august 2021 – január 2022) ako v skoršom období (január 2021 – júl 2021) a významne sa zvýšila u očkovaných pacientov zo 4,6 % do 6,5 %.
Systematické vyhodnotenie 28 klinických skúšok z apríla 2023 zahŕňajúcich spolu viac ako 500 tisíc ľudí v prestížnom časopise Lancet Microbe ukázalo, že „účinnosť vakcín proti SARS-CoV-2 je vyššia pri prevencii závažnej infekcie a smrti ako pri prevencii miernejších infekcií. Účinnosť vakcíny sa časom znižuje, ale možno ju zvýšiť doplňujúcou dávkou (boostrom).“
Metaanalýza z januára 2022 zahŕňajúca celkom 51 záznamov potvrdila, že „vakcíny COVID-19 sú vysoko ochranné proti chorobám súvisiacim so SARS-CoV-2 v reálnych podmienkach.“
Záver
Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 od spoločnosti Pfizer obsahujú arzén a 55 neznámych látok vrátane ťažkých kovov. Vakcíny Comirnaty, ani ďalšie vakcíny proti covidu-19, neobsahujú arzén ani ďalšie kovy. Comirnaty okrem mRNA obsahuje ako pomocné látky tuky, cukry a soli. Vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech je účinná a bezpečná. Príspevok v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý.