DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
V Európskej únii musia byť geneticky modifikované organizmy označené

V Európskej únii musia byť geneticky modifikované organizmy označené

Veronika Frankovská 25.06.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri zoznam výrobkov, ktoré údajne obsahujú geneticky modifikované organizmy. V Európskej únii majú výrobcovia povinnosť GMO označiť. Väčšina z vymenovaných produktov GMO v zložení neuvádza, niektoré z nich spĺňajú štandardy certifikátu Rainforest Alliance, ktorý obsah GMO vylučuje. E407 (karagénan) je emulgátor, ktorý je v EÚ v nízkych dávkach povolený.

Na Facebooku sa rozšíril príspevok, ktorý oznamuje, že sme sa konečne dostali k zoznamu potravín, ktoré vraj obsahujú GMO. Následne vymenováva cukrovinky Snickers, Mars, Twix, Mliečna dráha, Bounty (čokolády), Campbell Polievky, Uncle Ben's (hrach), Lipton (čaj), Cadbury (čokoláda, kakao), Ferrero (Nutella, Kinderei, Kinderbueno), Čokoláda Nestlé, Nestlé Nesquik, Coca-Cola, Sprite, Fanta, Pepsi, 7-up, Knorr (omáčky, polievky, vývarové kocky), Hellman's (korenie, majonéza, šťavy), Heinz (korenie, majonéza, šťavy), Kraft (obľúbená čokoláda Milka, chipsy, káva Jacobs, detský nápoj), Heinz Foods (kečup, džúsy), Sieť reštaurácií rýchleho občerstvenia Mc'Donald's a ich jedlá, Hipp (detská výživa), Abbot Labs Similac (sušené detské mlieko), Danone – jogurt, kefír, syr. 

Text príspevku pokračuje tvrdením, že všetky tieto produkty obsahujú „karagénan, jednu z najškodlivejších prísad ‼️(názov je E407)‼️, ktorá spôsobuje rakovinu”. Karagénan je údajne v Európskej únii zakázaný a spôsobuje rakovinu hrubého čreva. 

Zoznam ako zdroj uvádza Srbský inštitút pracovného lekárstva "Dr. Dragomir Karajovič" v Belehrade. Na záver príspevok uvádza odkaz na stránku The Root Brands. Niektoré príspevky odkazujú na výživové doplnky tejto značky ako na riešenie problémov. 

Príspevok pochádza už z roku 2023, v máji a júni 2024 mal však viac ako 2-tisíc zdieľaní. Zároveň sa šírili aj iné príspevky s rovnakým obsahom. 

Európska únia nariaďuje výrobcom označovať produkty, ktoré obsahujú GMO

Podľa Nariadenia č. 1830/2003 musia výrobcovia označiť všetky produkty, ktoré obsahujú GMO vo vyššom ako stopovom množstve (t.j. vyššie ako 0,9 %). Nie je preto možné, aby produkty, ktoré príspevok vymenováva, bez označenia obsahovali geneticky modifikované organizmy. Všetky povolenia konkrétnym druhom GMO pre európsky trh sa dajú nájsť v registri

Potraviny uvedené v príspevku, ktoré sa predávajú v Európe, vo svojom zložení neuvádzajú GMO. Niektoré sú dokonca držiteľom certifikátu Rainforest Alliance, ktorý okrem iného zaručuje, že v procese jeho výroby sa GMO nepoužili. Ide napríklad o ľadový čaj značky Lipton, či kakaový nápoj Nesquik lacté. Informácie o všetkých výrobkoch zo zoznamu, pri ktorých sme našli zloženie pre slovenský trh, uvádzame na konci tohto článku. GMO sme v ich zložení nenašli.

Zoznam produktov pochádza zo Severnej Ameriky 

Zdieľaný zoznam produktov už na internete koluje viac ako 10 rokov, objavil sa napríklad v roku 2013 v Bulharsku alebo na portáli Ecolur v roku 2015. Pravdepodobne vychádza zo zoznamov geneticky modifikovaných potravín, ktoré v roku 2010 vydala organizácia Greenpeace v Spojených štátoch amerických. Podobný zoznam vydal Greenpeace už v roku 2003 v Kanade

V tomto období totiž v Spojených štátoch amerických nebola povinnosť označovať výrobky obsahujúce GMO. Takúto povinnosť zaviedlo americké ministerstvo poľnohospodárstva až v roku 2022, odkedy sú výrobcovia povinní označovať ako „bioengineered” – v približnom preklade „vytvorené bioinžinierstvom”– také výrobky, ktorých genetický materiál by nemohol vzniknúť konvenčnými metódami šlachtenia alebo voľne v prírode.

Anglický pôvod textu naznačuje aj preklad značky Milky Way medzi čokoládami Snickers, Mars, Twix a Bounty – pomenovanie tejto cukrovinky ako Mliečna dráha sa v slovenčine nepoužíva.

Geneticky modifikované organizmy sú podľa vedcov bezpečné

GMO vznikajú upravením genetickej informácie, napríklad vložením alebo deaktivovaním niektorých génov. Cieľom týchto zmien je napríklad zvýšenie produkcie, vylepšené zloženie živín či vyššia odolnosť voči škodcom a chorobám. Vedecká komunita sa vo vysokej miere zhoduje na tom, že GMO potraviny bezpečné.

Talianski vedci v prehľadovej štúdií v roku 2014, v ktorej zohľadnili výskumné zistenia ohľadom GM obilnín v rokoch 2004 - 2014, dospeli k záveru, že neexistuje zdravotné riziko spojené s používaním GM obilnín. 

Národná akadémia vied Spojených štátov vydala v roku 2016 ku geneticky modifikovaným (GM) potravinám obsiahlu správu. Zohľadnením dostupného výskumu prišla k záveru, že GM potraviny nepredstavujú väčší risk, než ich neupravené verzie (.pdf, str. 225). 

Podľa iného prehľadu štúdií z roku 2020 GM potraviny nemajú negatívny vplyv na plodnosť. Jednou zo štúdií bol aj experiment (2014) na troch generáciách potkanov, ktorého autori konštatujú, že konzumácia GM ryže nemala vplyv na ich rozmnožovanie. 

Obavy, že GM potraviny sú škodlivé pre zdravie, pochádzajú prevažne z výskumu pod vedením Séraliniho, ktorý skúmal hlavne vplyv modifikovanej kukurice na potkany. Podľa výskumníkov sa u samíc potkanov, ktoré konzumovali kukuricu typu NK603, objavovali nádory na mliečnych žľazách. Štúdia bola mnohými výskumníkmi kritizovaná kvôli malej vzorke, chybnej štatistickej analýze či výberu nevhodného typu potkanov, ktoré sú náchylné na nádorové ochorenia. Vedecký časopis napokon štúdiu stiahol, neskôr bola opäť publikovaná, no v inom časopise.

Látka E407 je v EÚ v obmedzenom množstve povolená, nespôsobuje rakovinu

E407, ktorý príspevok spomína ako nebezpečenstvo, sa nazýva karagénan a prirodzene sa vyskytuje v morských riasach. Používa sa ako stabilizátor, zahusťovadlo, želírujíca látka a emulgátor. Zároveň existuje aj emulgátor E407a, ktorý pochádza z červených morských rias (Eucheuma spinosus a Eucheuma cottonii) a má podobné využitie. V Európskej únii je povolené použitie týchto dvoch látok v malom množstve, t.j. nižšom ako 75 mg/kg na deň. 

Bezpečnosťou E407 a E407a sa zaoberala aj štúdia panelu expertov zadaná Európskou komisiou v roku 2018, ktorej záverom bolo, že aktuálne povolené množstvá týchto látok sú bezpečné a nemajú karcinogénne účinky. Štúdia zároveň upozornila aj na riziká a chýbajúce dáta, ktoré je podľa autorov dôležité naďalej zbierať a vyhodnocovať. 

Reklama na výživové doplnky The Root Brands

Sporný príspevok odkazuje na webstránku therootbrands.com. Ide o americkú firmu so sídlom v meste Nashville v štáte Tennessee. Táto spoločnosť predáva výživové doplnky, ktoré sú kombináciou vitamínov, minerálov, enzýmov a iných látok. Niektoré z nich uvádzajú „protirakovinové účinky” alebo „zlepšenie srdcových funkcií”. 

V päte stránky však firma upozorňuje, že informácie na nej uvedené nie sú myslené ako zdravotné odporúčania a nemôžu nahradiť odporúčania zdravotníckych odborníkov. Dodáva, že ich cieľom nie je liečiť či predchádzať akýmkoľvek chorobám a že ponúkané produkty neposudzovala FDA, teda americká Správa potravín a liečiv. Spoločnosť posiela produkty aj do Európy a na Slovensko. 

Príspevok ako zdroj týchto informácií uvádza Inštitút pracovného lekárstva Srbska "Dr. Dragomir Karajović". Táto organizácia o sebe na svojich stránkach píše, že je nezávislou a referenčnou inštitúciou Srbskej republiky v oblasti zdravotnej starostlivosti a hodnotenia pracovnej schopnosti pracujúceho obyvateľstva, ako aj ochrany obyvateľstva pred ionizujúcim radiačnej a pracovnej toxikológie. Na jej stránke sa nám nepodarilo nájsť informácie o geneticky modifikovaných potravinách alebo o emulgátore E407. 

Príspevok sa v roku 2022 v slovenčine šíril aj na ruskej sociálnej sieti V kontakte.

Záver

Šíri sa príspevok, ktorý vymenúva údajný zoznam potravín obsahujúcich GMO. Tento zoznam však pravdepodobne pochádza zo Spojených štátov amerických, kde v minulosti neexistovala povinnosť označovať výrobky obsahujúce GMO. Európska únia výrobcom prikazuje všetky produkty s GMO jednoznačne označovať. Vymenované potraviny, ktorých zloženie sa nám podarilo pre slovenský trh nájsť, GMO v zložení neuvádzajú, niektoré zodpovedajú štandardom certifikátu, ktorý obsah GMO vylučuje. Príspevok zároveň upozorňuje na údajne nebezpečnú látku E407, ktorá má byť v EÚ zakázaná a spôsobovať rakovinu hrubého čreva v iných krajinách. E407, karagénan, je v EÚ v malých množstvách povolený, pričom sa nepreukázali jeho rakovinotvorné účinky. Príspevok v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý. 

 


Informácie o výrobkoch zo zoznamu a ich zložení:

Značka

Výrobok

Zloženie

Obsahuje GMO?

Mars SR

Snickers

Cukor, Glukózový sirup, Arašidy, Sušené odtučnené mlieko, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Slnečnicový olej, Laktóza, Sušená srvátka (z mlieka), Mliečny tuk, Palmový tuk, Jedlá soľ, Emulgátor (sójový lecitín), Sušený vaječný bielok, Mliečna bielkovina, Prírodná vanilková aróma (zdroj)

nie

 

Mars

Cukor, Glukózový sirup, Sušené odtučnené mlieko, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Slnečnicový olej, Mliečny tuk, Laktóza, Srvátkový permeát (z mlieka), Odtučnený kakaový prášok, Extrakt jačmenného sladu, Jedlá soľ, Emulgátor (sójový lecitín), Sušený vaječný bielok, Palmový tuk, Škrob (zdroj)

nie

 

Twix

Cukor, Glukózový sirup, Pšeničná múka (17%), Palmový tuk, Sušené odtučnené mlieko, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Mliečny tuk, Laktóza, Srvátkový permeát (z mlieka), Odtučnený kakaový prášok, Jedlá soľ, Emulgátor (sójový lecitín), Kypriaca látka (E500), Vanilkový extrakt (zdroj)

nie

 

MilkyWay

Cukor, Glukózový sirup, Sušené odtučnené mlieko, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Slnečnicový olej, Mliečny tuk, Palmový tuk, Laktóza a bielkovina zo srvátky (z mlieka), Sušená srvátka (z mlieka), Extrakt jačmenného sladu, Emulgátor (sójový lecitín), Jedlá soľ, Sušený vaječný bielok, Mliečna bielkovina, Prírodná vanilková aróma, Mliečna čokoláda obsahuje okrem kakaového masla aj iné rastlinné tuky (zdroj)

nie

 

Bounty

Cukor, Sušený kokos (21%), Glukózový sirup, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Sušené odtučnené mlieko, Emulgátory (sójový lecitín, E471), Mliečny tuk, Laktóza z mlieka, Srvátkový permeát (z mlieka), Zvlhčovadlo (glycerol), Jedlá soľ, Vanilkový extrakt (zdroj)

nie

Campbell Soup

polievky

Výrobky tejto značky momentálne na Slovensku nie sú dostupné.

 

Uncle Ben’s

hrach

Takýto výrobok  momentálne na Slovensku nie je dostupný.

 

Lipton

ľadový čaj

Voda, Cukor, Fruktóza, Extrakt zo zeleného čaju⁽¹⁾ (0, 12%), Kyselina (kyselina citrónová a kyselina jablčná), Regulátor kyslosti (citrany sodné), Antioxidant (kyselina askorbová), Aróma, Sladidlo (glykozidy steviolu zo stévie), ⁽¹⁾Rainforest Alliance Certified (zdroj)

nie

Ferrero

Nutella

cukor, palmový olej, lieskové oriešky (13 %), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (7,4 %), sušené odtučnené mlieko (6,6 %), sušená srvátka, emulgátor: lecitíny (sójové), vanilín (zdroj)

nie

 

Kinderbueno

mliečna čokoláda 31,5 % (cukor, kakaové maslo, kakaová hmota, sušené odtučnené mlieko, maslový tuk, emulgátor: lecitíny (sójové); vanilín), cukor, palmový olej, pšeničná múka, lieskovce (10,8 %), sušené odtučnené mlieko, sušené plnotučné mlieko, čokoláda (cukor, kakaová hmota, kakaové maslo, emulgátor: lecitíny (sójové); vanilín), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, emulgátor: lecitíny (sójové), kypriace látky (E 500ii, E 503ii), jedlá soľ, vanilín. (zdroj)

nie

Nestlé

mliečna čokoláda

cukor, sušené odtučnené MLIEKO 19,5 %, kakaové maslo¹ ,palmový olej, MLIEČNY tuk, kakaová hmota¹, sušená SRVÁTKA,emulgátor (lecitíny), arómy. ¹Rainforest Alliance Certified. (zdroj)

nie

Nestlé

Nesquik

cukor, sušené odtučnené MLIEKO 19 %, sušená SRVÁTKA, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku 11,3 %, zahusťovadlo (E 466), aróma (zdroj)

nie

Coca-Cola

Coca-Cola

Voda, Fruktózovo-glukózový sirup, Oxid uhličitý, Farbivo: E 150d, Kyselina: kyselina fosforečná, Prírodné arómy, Aróma kofeín (zdroj)

nie

 

Sprite

Voda, Fruktózovo-glukózový sirup, Oxid uhličitý, Kyselina: kyselina citrónová, Prírodné arómy: citrónová a limetková, Regulátor kyslosti: citrany sodné (zdroj)

nie

 

Fanta

Voda, Fruktózovo-glukózový sirup, Pomarančová šťava z koncentrátu (5%), Oxid uhličitý, Kyseliny: kyselina citrónová a kyselina jablčná, Regulátor kyslosti: glukonan sodný, Prírodné arómy, Sladidlá: cyklamát sodný a sacharín sodný, Antioxidant: kyselina askorbová, Stabilizátor: guarová guma, Farbivo: karotény (zdroj)

nie

PepsiCo

Pepsi

Voda, Cukor, Oxid uhličitý, Farbivo: (E 150d), Kyselina: kyselina fosforečná, Aróma, Aróma: kofeín, Sladidlá: acesulfám K a sukralóza (zdroj)

nie

 

7-up

Voda, Cukor, Oxid uhličitý, Kyseliny (kyselina citrónová a kyselina jablčná), Prírodná citrónovo limetová aróma s ďalšími prírodnými arómami, Regulátor kyslosti (citrany sodné), Sladidlo (glykozidy steviolu zo stévie) (zdroj)

nie

Knorr

kurací bujón

Zloženie: jedlá soľ, maltodextrín, extrakt z droždia, arómy, cukor, kurací tuk 3% (kurací tuk, antioxidant (výťažky z rozmarínu)), sušená cibuľa, karamelový sirup, korenie (kurkuma, biele korenie), kuracie mäso v ,1% (kuracie mäso, jedlá soľ, antioxidant (výťažky z rozmarínu)). (zdroj)

nie

Hellman’s

majonéza

Repkový olej (76 % hm.), Voda, Ocot kvasný liehový, Cukor, Pasterizovaný vaječný žĺtok (3 % hm.), Horčica (voda, horčicové semená, ocot kvasný liehový, jedlá soľ, arómy, koreniny), Jedlá soľ, Aróma, Antioxidant (calcium disodium EDTA), Farbivo (karotény) (zdroj)

nie

Heinz

majonéza

Repkový olej 78%, Vaječný žĺtok 6, 7%, Voda, Kvasný ocot liehový, Cukor, Jedlá soľ, Horčičné semienka, Antioxidant (calcium disodium EDTA), Kurkuma (zdroj)

nie

 

kečup

Paradajkový pretlak 61%, Kvasný ocot liehový, Cukor, Jedlá soľ, Extrakty korenín a bylín (obsahuje zeler), Koreniny (zdroj)

nie

Mondelez

čokoláda Milka (chybne označená v zozname ako vyrobok značky Kraft)

Cukor, Kakaové maslo, Kakaová hmota, Sušené odtučnené mlieko, Sušená srvátka (z mlieka), Mliečny tuk, Emulgátor (sójové lecitíny), Lieskovooriešková pasta, Aróma, V mliečnej čokoláde z alpského mlieka kakaová sušina najmenej 33% (zdroj)

nie

Jacobs Douwe Egberts

káva Jacobs

Rozpustná káva je vyrobená iba zo 100% kávových zŕn.

nie

Hipp

detská výživa

V rámci trvalej udržateľnosti a ekologického hospodárstva nevyužívajú potraviny obsahujúce GMO.

nie

Abbot Labs Similac

dojčenské mlieko

Tento produkt na Slovensku momentálne nie je dostupný.

 

Danone

jogurt

Zloženie: MLIEKO, mliečne bielkoviny, jogurtové kultúry a Bifidus ActiRegularis DN-173 010, obsah tuku najmenej 3,1 % hmot (zdroj)

nie

Danone

Actimel

MLIEKO, tekutý cukor (7,3% sacharóza), glukóza, MLIEČNE minerály, jogurtové kultúry a L. casei Danone® CNCM I-1518 v počte min. 1010/100 g, vitamíny B6 a D (zdroj)

nie


 

success
error