DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Umelo vytvorený hlas Michala Šimečku vyzýva na zdraženie piva

Umelo vytvorený hlas Michala Šimečku vyzýva na zdraženie piva

Pavol Valík 27.09.2023 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri audionahrávka, na ktorej údajne Michal Šimečka, líder Progresívneho Slovenska, oznamuje svoj plán zdražiť pivo. V skutočnosti sa však jedná o umelo vytvorenú nahrávku s pomocou klonovania hlasu.

Sociálnymi sieťami sa šíri video, v ktorom hlas podobný hlasu Michala Šimečku hovorí o pláne Progresívneho Slovenska na drastické zvýšenie cien piva o 70-100 %. Video obsahuje audio nahrávku a v pozadí sa nachádza fotografia Michala Šimečku a pohárov s pivom.

„Zvyšovanie ceny piva o 70 až 100 % je účinný spôsob na zmiernenie alkoholizmu na Slovensku. Pretože vyššie náklady môžu obmedziť pristup k alkoholu pre tých, ktorí sú v ohrozeni, tým sa môže znížiť konzumácia alkoholu a riziko závislosti. Myslíme si teda, že štát by mal aj takýmto spôsobom vstupovať do života ľudí, najmä tohto súkromného. Drastické zvýšenie ceny piva je teda jedným z kľúčových bodov Progresívneho Slovenska a bude to jedna z prvých vecí, ktoré vláda na čele s Progresívnym Slovensko zavedie,“ uviedol na nahrávke údajný hlas Michala Šimečku.

Michal Šimečka poprel, že by skutočne išlo o jeho hlas. Vo svojom videu tvrdí, že Progresívne Slovensko nechce meniť cenu piva: “Najnovšie sa cez whatsapp-ové správy šíri môj umelou inteligenciou vygenerovaný hlas. (...) Tak, iba aby bolo jasné, nijakým spôsobom nechceme hýbať cenou piva. Ja si občas tiež sám dám pivo. A chcem všetkým povedať, neverte klamstvám, pite s rozumom a v sobotu choďte voliť.”

Vo verejne dostupných zdrojoch sme nenašli žiadne vyjadrenie Michala Šimečku, v ktorom by hovoril o pláne na akékoľvek zdraženie piva. Takýto plán se neobjavuje v jeho verejných prejavoch, výstupoch na sociálnych sieťach, ani v zaznamenaných rozhovoroch. 

Vo svojom ideovom dokumente „Vízia jednej krajiny“ Progresívne Slovensko naozaj naznačuje, že by chcelo v budúcnosti znižovať daňovo-odvodové zaťaženie práce na úkor daní na zdraviu škodlivé tovary, ako je napríklad alkohol: „To isté (zvýšenie dane, pozn.) platí aj pre environmentálne dane a dane na zdraviu škodlivé tovary ako cigarety, alkohol či cukor,“ píše sa v dokumente hnutia. (.pdf, str. 87). Plán na drastické zdraženie piva, uvedený v nahrávke, tam však nenájdeme.

Vo volebnom programe hnutie Progresívne Slovensko podobné opatrenie vôbec nezmieňuje: „Našou prioritou je stabilita a nezvyšovanie daní (celkového daňovo-odvodového zaťaženia),“ píše sa v programe hnutia.

Následne sme skúsili autenticitu nahrávky overiť pomocou volně dostupného nástroja AI Speech Classifier od spoločnosti ElevenLabs, ktorý slúži na rozpoznanie, či je nahrávka vytvorená s pomocou nástrojov umelej inteligencie. Podľa tohto nástroja je údajný hlas Michala Šimečku s 98 % pravdepodobnosťou výtvorom AI.

Pravdepodobne umelou inteligenciou vygenerovaná nahrávka sa najprv objavila 25. septembra na anonymnom instagramovom profile octopus_zeldon_c. O deň neskôr nahrávku zdieľal aj prepojený telegramový kanál Liana Laga. O približne hodinu a pol ju potom už vo forme videa s pozadím troch pivných pohárov a s fotkou Michala Šimečku zdieľal na facebooku kandidát SNS do Národnej rady Rudolf Huliak. 

Dodajme, že napodobenie hlasu pomocou AI je dnes jednoducho možné pomocou mnohých voľne dostupných nástrojov a nevyžaduje rozsiahlu technickú prípravu. V kampani sa objavili aj ďalšie videá s umelo vygenerovaným hlasom. Hnutie Republika 25. septembra na svojom facebookovom profile zdieľalo video s hlasom, ktorý sa tiež podobá na hlas Michala Šimečku. Okrem iného hlas vo videu vyzýva, aby ľudia volili hnutie Republika. V ďalšom videu, ktoré hnutie zdieľalo, vystupuje hlas podobný prezidentkinmu. Hnutie zároveň vo videu priznáva, že hlasy v spotoch sú fiktívne. 

Záver

Slová o pláne Progresívneho Slovenska na drastické zdraženie piva teda nezodpovedajú žiadnemu verejnému vyjadreniu Michala Šimečku. Sám Šimečka pravosť nahrávky popiera a označuje ju za výtvor umelej inteligencie. Keďže aj ďalšie indície – napríklad nástroj na detekciu umelo generovaného hovoreného slova – poukazujú na to, že nahrávka skutočne nie je autentická, označili sme ju v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook ako pozmenenú.

success
error