DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
UEFA nezakázala na zápasoch slovenskú vlajku

UEFA nezakázala na zápasoch slovenskú vlajku

Pavol Valík 23.06.2024 novinky

Príspevok na sociálnej sieti Facebook tvrdí, že UEFA zakázala slovenské vlajky na zápase Slovenska s Ukrajinou. Informácia údajne pochádza z reportáže agentúry AP. V skutočnosti sa však jedná o dezinformáciu, agentúra poprela, že o zákaze slovenských vlajok informovala. Video, ktoré informáciu obsahuje, je zmanipulované a v skutočnosti informuje o odmene pre Elona Muska. Informáciu poprela aj samotná UEFA.  

Viaceré príspevky na sociálnej sieti Facebook tvrdia, že Únia európskych futbalových zväzov (UEFA) zakázala na zápasy Ukrajiny slovenské vlajky (príklady príspevkov tu, tu, alebo tu). Informácia podľa príspevkov pochádza od agentúry Associated Press (AP), ktorá údajne vo svojom videu tvrdí, že na nadchádzajúcom zápase Slovenska s Ukrajinou ochranka zabaví ruské vlajky, kvôli podobnosti s ruskou vlajkou však majú byť však zhabané aj tie slovenské.

„Slovenská vlajka je vzhľadom veľmi podobná tej ruskej, čo by mohlo viesť k provokáciám voči Ukrajincom. Túto zásadu, podobnú hlúpemu vtipu, vydala agentúra Associated Press. AP vo svojom videu hovorí, že na nadchádzajúcom zápase Slovenska s Ukrajinou ochranka zabaví ruské vlajky bez ohľadu na to, z ktorej krajiny fanúšik pochádza. Ale pre každý prípad (!) budú zhabané aj slovenské vlajky, aby nedošlo k nedorozumeniam s ukrajinskými fanúšikmi. Slovenská vlajka, vidíte, je veľmi podobná tej ruskej. Predstavujeme si reakciu slovenských fanúšikov, ktorí budú mať zákaz priniesť si vlajku svojej krajiny na zápas, v ktorom sa zúčastňuje tím ich krajiny,“ píše sa v jednom z príspevkov.

Niektoré príspevky odkazujú na video, ktoré na prvý pohľad pochádza od americkej tlačovej agentúry AP. Na videu zdanlivo reportér tejto agentúry informuje o zákaze ruských vlajok na zápasoch Ukrajiny a dodáva, že zákaz sa bude týkať aj slovenských vlajok, vzhľadom na ich podobnosť s ruskými. Údajná reportáž je doplnená prestrihmi z futbalových majstrovstiev.

O šírení falošnej informácia informovala 20. júna 2024 stránka Hoaxy a podvody, ktorá zistila, že video je zmanipulované. Informáciu o deň neskôr, 21. júna 2024, vyvrátila aj agentúra AFP.

UEFA zakázala ruskú vlajku

UEFA naozaj na zápasoch ukrajinskej reprezentácie na EURO 2024 ruské vlajky zakázala. Stalo sa tak kvôli obavám, že ich prítomnosť by mohla viesť k bezpečnostným problémom. Štátna vlajka Ruska objavila už na úvodnych zápasoch šampionátu, napríklad v dueli Anglicka so Srbskom.

Hovorca UEFA na margo obmedzenia povedal, že všetky vlajky sú vo všeobecnosti povolené, pokiaľ nie sú považované za provokatívne alebo diskriminačné a mohli by predstavovať bezpečnostný problém.

Politika UEFA ohľadom vlajok uvádza, že na štadióny je povolené priniesť akúkoľvek vlajku, pokiaľ nenesie zakázané alebo diskriminačné symboly, vrátane rasistických, xenofóbnych, politicky radikálnych alebo národnosocialistických symbolov. Národné vlajky UEFA nezakazuje, no v zápasoch so sociálno-politickým kontextom môžu byť niektoré národné vlajky vyhodnotené ako provokatívne. UEFA vo svojich predpisoch píše, že „provokatívne transparenty alebo vlajky“ sú taktiež porušením pravidiel. 

Ruská futbalová únia má od invázie na Ukrajinu pozastavenú účasť vo všetkých súťažiach UEFA a FIFA, ruskému národnému tímu je dovolené hrať iba nesúťažné zápasy.

Za podobné porušenie pravidiel bola na týchto majstrovstvách Európy už sankcionovaná Srbská futbalová federácia. Tá dostala od disciplinárnej komisie UEFA pokutu 10-tisíc eur za vlajky, ktoré boli vyvesené počas ich zápasu proti Anglicku. Na dotyčných vlajkách bola zobrazená mapa Srbska, ktorá zahŕňala aj Kosovo a slogan „nema predaje“, čo v preklade znamená „nikdy sa nevzdávaj“.

Video je zmanipulované

Video je podľa zistení stránky Hoaxy a podvody a agentúry AFP zmanipulované. Na vytvorenie videa bola s najväčšou pravdepodobnosťou použitá reportáž AP zo 14. júna 2024. Na skutočnom videu reportér AP Tom Krisher informoval o schválení odmeny pre Elona Muska akcionármi Tesly v hodnote takmer 45 miliárd dolárov, futbalové majstrovská ani zákaz slovenských vlajok však vôbec nespomenul.


Zmanipulované video o zákaze slovenských vlajok (hore) a pôvodná reportáž AP (dole)

Agentúra AFP pomocou nástroja na detekciu zvukovej manipulácie Loccus.ai zistila, že zvuková stopu videa bola s 84 % pravdepodobnosť vytvorená technológiou hlasového klonovania, čo znamená, že zvukový záznam je veľmi pravdepodobne vytvorený umelou inteligenciou.

UEFA aj agentúra AP dezinformáciu popreli

Agentúra AP v oficiálnom vyjadrení potvrdila, že v skutočnosti o zákaze slovenských vlajok neinformovala a video je zmanipulované. „Video, ktoré koluje na sociálnych sieťach, nie je videom AP a obsahuje falošný a zmanipulovaný klip zamestnanca AP,“ uviedla hovorkyňa AP Nicole Meirová. 

Tvrdenie o zákaze slovenských vlajok taktiež pre agentúru AFP vyvrátil zástupca UEFA. „Slovenské vlajky sú povolené na všetkých zápasoch. Ruské vlajky však nie sú povolené na zápasoch, v ktorých hrá ukrajinská reprezentácia. Toto rozhodnutie bolo prijaté pred prvým zápasom Ukrajiny, najmä z bezpečnostných dôvodov,“ povedal a dodal, že „predmetné video je deepfake.“

Záver

Únia európskych futbalových zväzov slovenskú vlajku pre jej podobnosť s ruskou vlajkou nezakázala. Informácia pochádza zo zmanipulovaného videa, ktoré zneužíva značku a reportéra agentúry AP. V skutočná reportáž, z ktorej manipulácia vznikla, informuje o hlasovaní akcionárov spoločnosti Tesla o odmene pre jej šéfa Elona Muska. Agentúra AP potvrdila, že sa jedná o manipuláciu. UEFA poprela, že vydala zákaz slovenských vlajok. Video sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.

 


Zdroj fotografie: Supporterhéninois

success
error