DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
UEFA nenariadila kapitánom na futbalových majstrovstvách, aby nosili dúhové pásky

UEFA nenariadila kapitánom na futbalových majstrovstvách, aby nosili dúhové pásky

Pavol Valík 25.06.2024 novinky

Príspevok na sociálnej sieti Facebook tvrdí, že UEFA na predchádzajúcich futbalových majstrovstvách Európy v roku 2021 nariadila všetkým kapitánom, aby nosili dúhové pásky ako „symbol LGBTQ“. V skutočnosti však UEFA podobné nariadenie nevydala a vačšina kapitánov mužstiev nastupovala na zápasy s jednofarebnou kapitanskou páskou v štandardných farbách. Kapitáni, ktorí na zápas s dúhovými páskami nastúpili, tak robili dobrovoľne ako prejav solidarity s LGBTI+ ľuďmi.

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, podľa ktorého na predchádzajúcich majstrovstvách Európy (EURO) vo futbale v roku 2021 Únia európskych futbalových zväzov (UEFA) nariadila všetkým kapitánom, aby nosili dúhové pásky ako „symbol LGBTQ“. Kapitán portugalskej reprezentácie Cristiano Ronaldo mal byť podľa príspevku jediný, kto nariadenie nerešpektoval a pásku nenosil.

„Na Euro 2020 UEFA (Európska futbalová asociácia) nariadila všetkým kapitánom tímov, aby nosili dúhové kapitánske pásky „ použité ako symbol LGBTQ. Ale portugalský kapitán, Cristiano Ronaldo bol jediný kapitán, ktorý takúto pásku nenosil. Rešpekt,“ píše sa v príspevku.

Príspevok s rovnakým obsahom, len v angličtine, sa objavil v júni 2024 aj v zahraničí. Portál Politifact ho označil za nepravdivý.

Dúhová páska na EURO 2020

Na turnaji EURO 2020 v roku 2021 (turnaj bol preložený o rok kvôli pandémii) nastúpil kapitán Nemecka Manuel Neuer na zápasy svojho tímu s dúhovou kapitánskou páskou. Neuer si túto pásku prvýkrát nasadil ešte v prípravnom zápase proti Lotyšsku 7. júna 2021 a pásku nosil aj v zápasoch skupinovej fázy.

K nemeckému kapitánovi sa pridal anglický kapitán Harry Kane, ktorý v dúhovej páske nastúpil na zápas Anglicka proti Nemecku. Holandský kapitán Georginio Wijnaldum zas s kapitánskou páskou s nápisom „One Love“ odohral zápas proti Česku, ktorý sa konal v Budapešti. Wijnaldum uviedol, že toto rozhodnutie bolo čiastočne reakciou na schválenie maďarského zákona, ktorý zakazuje obsah s LGBTI+ tematikou vo vzdelávacích materiáloch na školách alebo v televíznych reláciách pre osoby mladšie ako 18 rokov. 

Väčšina kapitánov dúhovú pásku nenosila

Väčšina kapitánov reprezentácii však s dúhovou pásku na ramene nehrala. S páskou bez dúhového motívu nastúpili na zápas okrem Cristiana Ronalda aj kapitáni Španielska, Talianska, Švajčiarska, Poľska, Francúzska, Chorvátska, Belgicka, Ukrajiny, Rakúska, Škótska, Maďarska, Slovenska, Ruska, Fínska, Dánska, Severného Macedónska, Česka, Švédska, Walesu či Turecka. Ani kapitán Anglicka Kane či Holandska Wijnaldum nemali takúto pásku na každom zápase. Jediný, kto nosil dúhovú pásku počas všetkých odohraných zápasov, bol nemecký kapitán Manuel Neuer.

UEFA preskúmavala, či hráči neporušili pravidlá

UEFA nielenže kapitánom nenariadila nosiť dúhové pásky, dokonca preverovala, či kapitán Nemecka jej nosením neporušil pravidlá týkajúce sa politických vyhlásení na ihrisku. Neskôr bolo vyšetrovanie zastavené a dúhová páska vyhodnotená ako tímový symbol pre rozmanitosť a „dobrú vec“.

Žiadosť Nemeckého futbalového zväzu a starostu Mníchova, aby bola Allianz Arena, v ktorej mali Nemci hrať posledný zápas skupiny proti Maďarsku, osvetlená dúhovými farbami, však UEFA zamietla. Starosta Mníchova chcel, aby bol štadión osvetlený na protest proti zákonu v Maďarsku, ktorý zakazoval obsah s tematikou LGBTI+ v školách či médiách pre osoby mladšie ako 18 rokov. UEFA žiadosť odmietla s tvrdením, že bola založená na politických motívoch. Zatiaľ čo Allianz Arena nebola počas zápasu skupiny F osvetlená dúhovými farbami, ostatné štadióny po celom Nemecku na znak solidarity zmenili na jednu noc svoje farby na dúhové, vrátane Max-Morlock štadióna v Norimbergu, Waldštadióna, ktorý je domovom Eintrachtu Frankfurt, a WWK Arény v Augsburgu.

Na svetových majstrovstvách v Katere boli dúhové pásky zakázané

Rok a pol po európskom šampionáte UEFA sa konal svetový šampionát Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Katare. Kapitáni siedmich tímov z Anglicka, Walesu, Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Nemecka a Dánska plánovali na protest proti katarským zákonom ,namiereným proti vzťahom osôb rovnakého pohlavia, nastúpiť na zápasy s páskami „One Love“. Kampaň bola namierená aj proti diskriminácii na základe rasy, farby pleti, sexuálnej orientácie, kultúry, viery, národnosti, pohlavia, veku a „všetkým ostatným formám diskriminácie“. Dizajn obsahoval dúhovú vlajku v tvare srdca s číslom jedna v strede, obklopenú textom „One Love“ a slovami „futbal spája“ v spodnej časti.

Zainteresované krajiny boli za toto gesto dokonca pripravené zaplatiť pokuty, ak by nosenie pásky bolo vyhodnotené ako porušenie predpisov. FIFA však na nápad reagovala razantnejšie a pohrozila, že každý hráč, ktorý bude pásku nosiť, dostane žltú kartu. FIFA argumentovala tým, že podľa pravidiel nesmie mať tímové vybavenie žiadne politické, náboženské alebo osobné slogany, vyhlásenia alebo obrázky. Kapitáni nakoniec na zápasy s páskou s motívom „One Love“ nenastúpili. Nemeckí hráči protestovali proti rozhodnutiu FIFA symbolickým gestom v podobe zakrytých úst.

Záver

UEFA nenariadila kapitánom na turnaji EURO 2020 nosiť dúhové pásky. Kapitáni, ktorí ich nosili, tak spravili z vlastnej iniciatívy ako prejav solidarity s LGBTI+ ľuďmi. Navyše, iba  traja kapitáni tímov – z Nemecka, Anglicka a Holandska – z celkového počtu 24 tímov si počas turnaja dali pásky s dúhovým motívom. Vačšina kapitánov na zápasy nastupovala s jednofarebnou kapitánskou páskou. Počas všetkých zápasov nosil dúhovú pásku iba kapitán nemeckej reprezentácie Manuel Neuer, ktorý bol za toto gesto zo strany UEFA preverovaný pre možné porušenie pravidiel. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.

 

Zdroj fotografie: Steffen Prößdorf | CC BY-SA 4.0

success
error