DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Údajný izraelský pas Oleny Zelenskej je fotomontáž

Údajný izraelský pas Oleny Zelenskej je fotomontáž

Kamila Kvasnicová 03.07.2023 novinky

Facebookový príspevok uvádza, že manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská dostala izraelský pas a špekuluje, že Volodymyr Zelenský “má alebo bude mať taký istý”. “To sú ukrajinskí vlastenci,” dodáva autor príspevku.

Autori fotomontáže pravdepodobne použili ľahko dostupný vzor izraelského pasu. Fotka v dokumente pochádza z telegramu Oleny Zelenskej. Jedná sa o záber z videa, v ktorom posiela pozdravy Estónskemu múzeu umenia k otvoreniu výstavy ukrajinských autorov. 


zdroj: fakenews.pl

Ďalším znakom, že nejde o pravý dokument, je skorší dátum expirácie, než dátum vydania. Podľa “pasu” bol dokument vydaný 19. júna 2023. V tom čase bola Olena Zelenská na oficiálnej návšteve Izraela, kde sa stretla s prezidentom Izraela a prvou dámou. Nelogický je však dátum expirácie, 18. júna 2023. Platnosť “pasu” by tak skončila skôr, než bol vôbec vydaný.


zdroj: ukrinform.net

Chybné je aj používanie hebrejčiny. Portál Stopfake.org požiadal o zhodnotenie ľudí, pre ktorých je hebrejčina materinský jazyk. Podľa nich sú takmer všetky slová v hebrejskej časti dokumentu napísané nesprávne. Hebrejčina sa totiž číta sprava doľava. Meno Oleny Zelenskej je ale napísané zľava doprava, správny spôsob prepisu jej mena je možné overiť aj vo facebookovom príspevku izraelského prezidenta. Naopak je tiež napísané miesto narodenia. Jediným správne napísaným údajom je údajné miesto vydania - Jeruzalem.


prepis mena Oleny Zelenskej po hebrejsky, zdroj: fakenews.pl

Facebookový príspevok s falošným pasom Oleny Zelenskej pochádza z telegramu advokáta Miroslava Kamenského, už predtým 20. júna sa však snímka pasu šířila na ruských telegramových kanáloch.

Olena Zelenská navštívila Izrael o deň skôr 19. júna 2023 a stretla sa s izraelskou prvou dámou Michal Herzogovou a prezidentom Isaacom Herzogom. Následne navštívila aj ukrajinskú ambasádu a Ukrajinské kultúrne centrum, kde si pozrela výstavu dvanástich ukrajinských umelcov. Žiadne dôveryhodné zdroje však neinformujú o tom, že počas návštevy obdržala izraelský pas alebo občianstvo.

Záver

Údajný izraelský pas Oleny Zelenskej je fotomontáž. Fotografia na pase je prevzatá z videa na Zelenskej telegrame, dátum expirácie je skorší ako dátum vydania dokladu a údaje v hebrejčine sú napísané nesprávne. Z toho dôvodu hodnotíme zdieľanú fotku upraveného pasu ako pozmenenú.

success
error