DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Igor Matovič zdieľa upravenú fotografiu, Sulík sa s Ficom neobjímal

Igor Matovič zdieľa upravenú fotografiu, Sulík sa s Ficom neobjímal

Veronika Frankovská 23.10.2023 novinky

Matovič na svojom facebookovom profile zdieľa digitálne upravenú fotografiu, na ktorej sa objímajú Sulík a Fico. V skutočnosti ide fotografiu objatia Fica a Pellegriniho z roku 2018, kedy si odovzdávali vládu po protestoch a vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Bývalý premiér Igor Matovič zdieľal 23. októbra 2023 fotografiu, na ktorej sa objímajú predseda SaS Richard Sulík a novozvolený premiér Robert Fico. Jedná sa však o digitálnu úpravu staršej fotografie, ktorá zachytila objatie Fica a Pellegriniho.

Pôvodná fotografia pochádza z 22. marca 2018 od agentúry TASR, jej autorom je Martin Baumann. Zobrazuje moment po skončení 94. rokovania vlády SR, ktoré bolo posledným rokovaním odchádzajúceho premiéra Roberta Fica, následne ho kvôli protestom po vražde Jána Kuciaka nahradil na tomto poste Peter Pellegrini. Fotografiu je možné nájsť napríklad na webovej stránke denníka SME.


Richard Sulík v tento deň totiž oznámil, že končí na pozícii predsedu strany SaS. Strana SaS v minulosti s Robertom Ficom nikdy nespolupracovala, pred voľbami v roku 2016, 2020 aj 2023, ako aj v roku 2021 vylúčila povolebnú spoluprácu so Smerom-SD.

V minulosti už Igor Matovič podobne upravenú fotografiu zdieľal vo svojich predvolebných novinách. Vtedy upravil Ficovu hlavu za hlavu Michala Šimečku, aby ilustroval možnú povolebnú spoluprácu strán Progresívne Slovensko a Hlas-SD. Obrázok obsahoval v hornom pravom rohu nápis “fikcia”.  

 

success
error