DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Strelec z Handlovej konal podľa vyjadrenia polície sám

Strelec z Handlovej konal podľa vyjadrenia polície sám

Tatiana Bendíková 19.05.2024 novinky

Muž a žena, ktorí boli na videu z atentátu na Roberta Fica, neprišli na miesto s cieľom komunikácie s atentátnikom alebo fixovania zábrany, ako tvrdia príspevky na Facebooku. Podľa zistení platformy Hoaxy a podvody ide o manželský pár seniorov, priaznivcov Roberta Fica, ktorí mu na námestie prišli podať ruku. Minister vnútra vyvrátil, že by mohli mať s útokom niečo spoločné, a označil tieto informácie za hoax.

Príspevok na Facebooku tvrdí, že pri atentáte na Roberta Fica mal strelcovi napomáhať prítomný pár. Atentátnik mal s týmito osobami podľa príspevku komunikovať. Odkazuje pritom na video uverejnené na TikToku, v ktorom používateľ razos.hu komentuje neštandardné správanie muža a ženy. Správanie páru opisuje ako snahu o zafixovanie zábrany, aby ochranka nemohla spacifikovať útočníka.

Manželia, priaznivci Fica, nepomáhali atentátnikovi 

Hoaxy a podvody komunikovali s dcérou manželského páru nachádzajúceho na videu. Toho času sa v Handlovej nachádzala spolu s nimi. Dôvod ich prítomnosti na námestí primárne nebol stret s premiérom Ficom, premiéra zaregistrovala dcéra ako prvá a upovedomila o tom svojich rodičov. Tí sa v reakcii na to za Ficom „rozbehli, že mu podajú ruku“. Krátko na to zazneli výstrely. „Nikto najprv nevedel reagovať. Naši tam fakt stáli ako prikovaní,“ uviedla ich dcéra pre Hoaxy a podvody. Neštandardné správanie panej podľa stránky Hoaxy a podvody vyplýva z jej hendikepu, ktorý ovplyvňuje aj jej reakcie. 

Manželia sú navyše Ficovi priaznivci a na atentáte sa žiadnym spôsobom nepodieľali.

Po rokovaní vlády a bezpečnostnej rady minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil informáciu, že atentátnik konal sám. „Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej politickej radikalizovanej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej, že ide o osamelého vlka,“ uviedol na tlačovej besede (12:20).

V nedeľu 19. mája 2024 vydalo ministerstvo vnútra vyjadrenie, že polícia vyšetruje aj variant, že útočník pracoval s komplicmi, pretože dve hodiny po atentáte bola podľa zistení polície vymazaná jeho facebooková aj komunikačná história. Nič však nenaznačuje, že útočník mal spolupáchateľov priamo na mieste činu. Navyše Šutaj Eštok explicitne vyvrátil, že by s útočníkom spolupracovali dôchodcovia, ktorí držali zábranu, za ktorou sa nachádzal útočník. Išlo podľa neho o slepú ženu a jej nepočujúceho partnera. Minister uviedol, že šlo o dezinformáciu, že by pomáhali útočníkovi.

Počas tlačovej konferencie (20:12) 19. mája Šutaj Eštok povedal:

„Na čo teraz narážam, je video, ktoré sa šírilo internetovým priestorom, o tom, že útočník tam mal na mieste ešte dvoch spolupáchateľov, išlo o slepú ženu a jej nahluchlého partnera, ktorí tam boli, boli z Handlovej. Prosím, chcem jasne potvrdiť, že na základe informácií, ktoré máme od dozorujúcej prokurátorky, boli tieto informácie o preverené a ide o dezinformácie, že by títo dvaja ľudia boli súčasťou atentátu."

Video pôvodne pochádza z maďarského kanála @razos.hu na Tiktoku. Odtiaľ sa začalo šíriť na Facebooku, zdieľala ho aj stránka Požiadavky občana na vládu Slovenskej republiky.. 

Záver

Podľa vyjadrenia ministra vnútra SR útočník, ktorý strieľal na Roberta Fica, pôsobil sám ako osamelý vlk. Polícia od 19. mája 2024 pracuje aj s variantom, že útočník mal komplicov, ktorí vymazali jeho komunikačnú históriu na sociálnych sieťach. Nič však nenaznačuje tomu, že manželský pár z videa atentátu spolupracoval s útočníkom. Šutaj Eštok explicitne vyvrátil, že by s útočníkom spolupracovali dôchodcovia, ktorí držali zábranu, za ktorou sa nachádzal útočník. Podľa iniciatívy Hoaxy a podvody ide o priaznivcov Roberta Fica, ktorí si s ním prišli podať ruku. Video s popisom preto označujeme ako nepravdivé.

success
error