DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Správy o francúzskych vojakoch na Ukrajine nepochádzajú z dôveryhodných zdrojov

Správy o francúzskych vojakoch na Ukrajine nepochádzajú z dôveryhodných zdrojov

Pavol Valík 14.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíria informácie odvolávajúce sa na článok v Asia Times, podľa ktorého údajne Francúzsko vyslalo na Ukrajinu svojich vojakov. Autor článku však neposkytuje pre toto tvrdenie dostatočné dôkazy a opiera sa najmä o nespoľahlivé zdroje blízke ruskej propagande.

Na Facebooku sa šíri viacero príspevkov, podľa ktorých Francúzsko vyslalo svojich vojakov na Ukrajinu. Väčšina z nich odkazuje na článok portálu Asia Times publikovaný 4. mája 2024. Správu prebrali aj slovenské dezinformačné portály, ako napríklad Hlavné správy a Hlavný denník.

V článku autor Stephen Bryen píše, že na území Ukrajiny sa už nachádzajú francúzski vojaci. „Francúzsko oficiálne vyslalo na Ukrajinu svojich prvých vojakov – vojakov z 3. francúzskeho pešieho pluku, ktorý je jedným z hlavných prvkov francúzskej cudzineckej légie (Légion étrangère), nasadených na podporu ukrajinskej 54. samostatnej mechanizovanej brigády v Slavjansku,“ uvádza sa v článku.

Bryen tvrdí, že 100 francúzskych vojakov na Ukrajine má predstavovať len prvú várku z približne 1500 vojakov francúzskej cudzineckej légie, ktorí majú na Ukrajinu ešte len prísť. Podľa autora je cieľom francúzskeho prezidenta vyvolať celoeurópsku vojnu.

Po publikovaní článku pridala redakcia portálu ešte dve editorské poznámky. V prvej upriamuje pozornosť na vyjadrenie francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré správu vyvrátilo, v druhej zas odkazuje na článok o prítomnosti francúzskych vojakov pri meste Časov Jar dezinformačného ruského portálu Pravda, ktorý zdieľa najmä prokremeľskú propaganu.

Článok sa odvoláva na nedôveryhodné zdroje

Článok bol pôvodne publikovaný 3. mája 2024 na Bryenovom vojenskom blogu, odkiaľ ho portál Asia Times prebral. 

Bryen ku svojim tvrdeniam neprikladá žiadne dôkazy ani zdroje, za čo bol, ako sám píše, kritizovaný. 6. mája 2024 publikoval ďalší príspevok, v ktorom na kritiku reaguje a tvrdí, že informácie čerpal najmä zo sociálnych sietí. „Moje zdroje (ukážem ich nižšie) pochádzali z X (Twitter) a Telegramu, nie z mainstreamových médií Ruska, Ukrajiny alebo krajín NATO. Niektorí ich nazvali „falošnými“, ale podľa môjho úsudku vôbec nie sú falošné,“ píše Bryen v príspevku. 

Na konci článku uvádza zdroje, z ktorých vychádzal. Medzi nimi je napríklad profil ruskej štátnej tlačovej agentúry Sputnik na sieti X. Proti Sputniku prijala Európska únia sankcie a jeho pôsobenie v EÚ bolo pozastavené dovtedy, „kým sa neskončí agresia Kremľa voči Ukrajine a kým Rusko neprestane vyvíjať dezinformačné a manipulačné aktivity zamerané proti EÚ a jej členským štátom.“ Únia Sputniku okrem iného vyčíta, že pôsobí ako dezinformačná zbraň Kremľa, nie je objektívny, a nedodržiava medzinárodné normy novinárskej práce. 

Bryen v zdrojoch taktiež odkazuje na facebookový profil PETV, ktorý sa prezentuje ako „tvorca herných videí“ a na svojich stránkach zdieľa najmä herný obsah. 

Odkazuje aj na ruský armádny portál topwar.ru, ktorý v minulosti preukázateľne opakovane zdieľal nepravdivú ruskú propagandu. Portál sa navyše vo svojom článku o francúzskych vojakoch odvoláva na ruského vojnového korešpondenta Jurija Kotenoka, ktorí v minulosti volal po zničení celej ukrajinskej identity, ako aj na ruský telegramový kanál „Military Chronicle“. 

Na konci článku Bryen sám konštatuje, že informácie o francúzskych jednotkách na Ukrajine sú nepotvrdené „Z našej strany poznamenávame, že tieto informácie nemôžeme potvrdiť ani vyvrátiť, takže všetko závisí od vášho uváženia,“ píše na konci článku.

Reakcia Asia Times

9. mája 2024 publikoval portál Asia Times ďalší článok, v ktorom reagoval na kritiku a obhajoval vydanie pôvodného článku Stephena Bryena. Ako jeho autori sú uvedení editori, ktorí  konštatujú, že aj keď sa informácia o francúzskych vojakoch na Ukrajine ukáže ako nepravdivá, tak pomenováva súčasné diane, keďže Macron v minulosti prejavil záujem o vyslanie vojakov na Ukrajine. Asia Times je honkongský portál publikujúci v angličtine. Portál Media Bias ho hodnotí ako pomerne vyvážený zdroj informácií, ktorý vydáva dobre odzdrojované spravodajstvo, hoci v názoroch a komentároch je prítomný sentiment proti Amerike. 

Francúzsko nasadenie vojakov na Ukrajine poprelo

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti X nasadenie jednotiek poprelo. „Francúzsko neposlalo vojakov na Ukrajinu,“ píše sa v vo vyhlásení ministerstva. 

Je pravdou, že Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí o vyslaní vojsk na Ukrajinu, zatiaľ však konštatuje, že čas na to ešte nenastal. Na stretnutí prevažne európskych lídrov 26. februára 2024 v Paríži Macron poznamenal, že vyslanie západných jednotiek na Ukrajinu nemožno „vylúčiť“. Stretnutie francúzsky prezident zvolal s cieľom urýchliť európsku reakciu na ruský vojenský postup na Ukrajine. Spojené štáty americké, európski spojenci a generálny tajomník NATO sa však od tohto vyhlásenia dištancovali. Macron neskôr vyhlásil, že si za svojimi vyjadreniami stojí. Podľa zistení francúzskeho denníka Le Monde francúzske úrady skúmali možnosti poslania vojakov na Ukrajinu od júna 2023.

Začiatkom apríla 2023 kolovali na sociálnych sieťach X (Twitter) a Telegram údajne prísne tajné dokumenty Pentagonu, ktoré obsahovali schémy a podrobnosti o očakávaných dodávkach zbraní, sile práporov a ďalšie citlivé informácie o vojne na Ukrajine.

Časť dokumentov naznačovala, že na Ukrajine pôsobí menej ako sto príslušníkov špeciálnych operácií z Francúzska, Spojených štátov amerických, Británie  či Lotyšska. Podľa vojenských analytikov však boli dokumenty v určitých častiach pozmenené. Kyjev v reakcii uviedol, že uniknuté súbory obsahujú „fiktívne informácie“. Francúzska vláda už vtedy poprela, že sa francúzski vojaci nachádzajú na Ukrajine.

V polovici marca a neskôr aj v máji 2024 Macron zopakoval, že vyslanie západných jednotiek na Ukrajinu nie je vylúčené. V marci 2024 zdôraznil, že podľa neho si to dnešná situácia nevyžaduje. V máji 2024 zas povedal, že táto otázka by „oprávnene“ nastala, len ak by Rusko prelomilo ukrajinské frontové línie a takáto žiadosť by prišla od Kyjeva.

Rusko na vyjadrenia francúzseho prezidenta reagovalo slovami, že ak prezident Macron pošle vojakov na Ukrajinu, ruská armáda ich bude považovať za legitímne ciele.

Kto je Stephen Bryen

Autorom článku s pôvodným titulkom „Francúzsko posiela bojové jednotky na ukrajinský front“ je bývalý zástupca námestníka ministra obrany Spojených štátov amerických Stephen Bryen. Bryen je autorom viacerých článkov obsahujúcich nepravdivé naratívy ruskej propagandy. V apríli 2024 publikoval článok, podľa ktorého začína NATO na Ukrajine rozmiestňovať bojové jednotky. V marci 2023 zas v článku špekuloval, že generál Valerij Zalužnyj je nezvestný a na videu, ktoré bolo publikované, je jeho dvojník, alebo bolo vytvorené umelou inteligenciou. Zalužnyj bol nedávno vymenovaný za ukrajinského veľvyslanca pre Spojené Kráľovstvo, po tom, ako ho Volodymir Zelenskyj vo februári 2024 odvolal z postu veliteľa ukrajinských ozbrojených síl.

Záver

V súčasnosti nič nenaznačuje tomu, že Francúzsko poslalo svojich vojakov na Ukrajinu. Článok, z ktorého informácie o prítomnosti francúzskych vojsk na Ukrajine pochádzajú, neponúka žiadne dôkazy a odkazuje najmä na zdroje blízke ruskej propagande. Francúzsko vyslanie vojsk poprelo. Príspevky sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili za nepravdivé.

 

Zdroj ilustračnej fotky: NATOCC BY-NC-ND 2.0

success
error