Na sociálnych sieťach sa šíri status o smrtiacom lieku proti covidu-19 remdesivire. Údajne spôsoboval zastavenie funkcie obličiek, pečene a ďalších orgánov. Zlyhanie orgánov však spôsobovalo ochorenie covid-19, nie remdesivir. Príspevok tvrdí, že štandardnou praxou počas pandémie bolo uvádzať pacientov s covid-19 na mechanickú ventiláciu, pričom to malo byť rozsudkom smrti. Nič z toho však nebolo dokázané.
Na Facebooku sa koncom apríla 2024 začali šíriť príspevok o lieku remdesivir, ktorý mal údajne viesť k smrti pacientov s ochorením covid-19.
V statuse sa poukazuje na výroky Stelly Paul: „Remdesivir je tak smrteľný, že dostal prezývku „Uteč smrť je blízko“ po tom, čo začal zabíjať tisíce pacientov s covidom v nemocnici,“ či „Experti tvrdili, že Remdesivir zastaví Covid; namiesto toho zastavil funkciu obličiek a následne odstrelil pečeňa ďalšie orgány"
Príspevok sa odvoláva aj na výroky Dr. Josepha Mercola, ktorý mal uviesť: „Počas týždňov po vypuknutí pandémie sa ukázalo, že štandardnou praxou uvádzania pacientov s COVID-19 na mechanickú ventiláciu je rozsudok smrti. „76,4 % pacientov s COVID-19 (vo veku 18 až 65 rokov) v New Yorku, ktorí boli umiestnení na ventilátory, zomrelo. U pacientov nad 65 rokov, ktorí boli ventilovaní, bola úmrtnosť 97,2 %. Ľudia by za to mali byť vo väzení”
Status mal k 2. máju 2024 vyše 610 zdieľaní.
Remdesivir pacientom s covidom-19 neškodil
V októbri 2020 Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) plne schválil účinnú látku remdesivir (pod názvom lieku Veklury) na liečbu pacientov s covidom-19 na základe zistení, že liek skrátil čas na zotavenie pacientov. Európska lieková agentúra (EMA) schválila remdesivir (ako Veklury) v júli 2020. Na Slovensku je registrovaný od 3. júla 2020.
Liečivo inhibuje látku, ktorú vírus používa na vytváranie svojich kópií. V rokoch 2020 a 2021 patril Remdesivir medzi používané lieky napriek zmiešaným výsledkom, a to najmä z dôvodu závažnej situácie súvisiacej s pandémiou a neexistenciou vysokoúčinnej liečby.
V októbri 2020 vyšla štúdia WHO’s Solidarity Therapeutics Trial skúmajúca remdesivir, hydroxychlorochín, lopinavir/ritonavir a interferón. Jej cieľom bolo vyskúšať, ktoré už existujúce a schválené lieky pomáhajú proti covidu-19. Štúdia ukázala, že žiadne skúmané liečivo vrátane remdesiviru výrazne neznížilo mortalitu (u neventilovaných pacientov alebo akejkoľvek inej podskupiny vstupných charakteristík), pravdepodobnosť nutnosti ventilácie alebo dĺžku hospitalizácie. Rovnako sa však neukázali závažné riziká liečby remdesivirom.
Retrospektívna štúdia z konca roka 2021 vedená výskumníkmi z Univerzity Johnsa Hopkinsa zas dospela k záveru, že remdesivir bol prospešný pre hospitalizovaných pacientov s covidom-19, ktorí boli na kyslíku s nízkym prietokom alebo neboli na kyslíkovej liečbe. Príjemcovia kyslíka s nízkym prietokom mali menšiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s kontrolnou skupinou.
Vo februári 2021 sa agentúra AP venovala overovaniu tvrdení, či podanie remdesiviru môže viesť k smrti pacientov, pričom ich označila za nepravdivé: „Odborníci hovoria, že vyjadrenia, že remdesivir, antivírusový liek schválený ako liečba covidu-19, zabíja pacientov, sú nepodložené."
Agentúra AP napríklad cituje docentku infekčných chorôb na Farmaceutickej fakulte Univerzity v Marylande Emily Heil, ktorá uviedla, že napriek zmiešaným výsledkom štúdií o prospešnosti remdesiviru neboli v týchto štúdiách žiadne signály, že by remdesivir niečo zhoršil. Dodala, že „neexistuje žiadne prijateľné vysvetlenie mechanizmu, akým by remdesivir mohol zvýšiť riziko úmrtia“.
Na konci apríla 2024 bola zverejnená štúdia, podľa ktorej bolo užívanie remdesiviru spojené so znížením úmrtnosti u seniorov vo veku 65 rokov a starších, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým ochorením covid-19 v období, keď bol dominantným kmeňom vírusu variant Omicron.
Poškodenie obličiek spôsobuje covid-19, nie antivírusový liek
Agentúra AP upozornila už v septembri 2021 na dezinformáciu, že poškodenie obličiek pacientov s covidom-19 je údajne spôsobené podaním remdesiviru. Zlyhanie či poškodenie obličiek však v skutočnosti spôsobuje práve ochorenie covid-19.
Klinické štúdie lieku remdesivir, na základe ktorých FDA tento liek schválil, neukázali žiadne známky poškodenia obličiek v porovnaní so skupinou, ktorá dostala placebo.
Pred použitím lieku museli pacienti podstúpiť testy obličiek a pečene, aby sa odborníci ubezpečili, že je pre nich bezpečný, takže by si všimli, ak by podanie lieku viedlo k zhoršeniu funkcie týchto orgánov či k úmrtiam.
Na Slovensku sa v príbalovom letáku uvádza, že u pacientov s poruchou funkcie obličiek vrátane pacientov na dialýze sa nevyžaduje úprava dávky remdesiviru (.pdf, str. 16).
Joseph Mercola výrokom o ventilátoroch nesprávne interpretoval výsledky štúdie
Výrok doktora Josepha Mercolu dezinterpretuje výsledky štúdie newyorských doktorov z roku 2020, publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA).
Štúdiu realizovali Safiya Richardson, Jamie S. Hirsch, Mangala Narasimhan a kolektív v nemocniciach v Northwell Health v New Yorku. Pozorovali 5 700 pacientov s covidom-19 prijatých do 12 nemocníc zdravotného centra Northwell Health medzi 1. marcom a 4. aprílom 2020.
Štúdia zistila, že z pacientov vyžadujúcich mechanickú ventiláciu (1 151 pacientov) zomrelo 24,5 % (282), pričom 38 bolo prepustených domov a 831 pacientov zostalo v nemocnici. Úmrtnosť pacientov na ventilátoroch vo veku nad 65 rokov bola 97,2 % a vo veku od 18 do 65 rokov 76,4 %. Štúdia však netvrdila, že mechanická ventilácia v týchto prípadoch spôsobila smrť pacientov, naopak, v časti prípadov jej zabránila.
Navyše, ako upozornili autori štúdie, po skončení výskumu zostalo hospitalizovaných 3 066 pacientov, teda kompletné dáta mali k dispozícii len pre menej ako polovicu účastníkov štúdie. „Neexistencia údajov o pacientoch, ktorí zostali hospitalizovaní ku konečnému dátumu štúdie, mohla skresliť zistenia vrátane vysokej úmrtnosti pacientov, ktorí dostali mechanickú ventiláciu starších ako 65 rokov,“ zdôraznili autori štúdie.
Podobné sporné tvrdenie zdieľala aj stránka The People’s Voice. Ako upozornila agentúra AP aj Forbes, táto stránka dezinterpretovala výsledky štúdie v The Journal of Clinical Investigation. Táto štúdia skúmala pacientov, ktorí v dôsledku ventilácie dostali zápal pľúc. Len časť z nich zároveň trpela ochorením covid-19 a autori štúdie zdôraznili, že bez ventilácie by títo ľudia zomreli a príčinou smrti je teda covid-19, nie ventilácia.
Pôvod šíreného príspevku
Sporný príspevok z Facebooku je prepisom príspevku Davida Cartlanda z 27. apríla 2024 na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Cartland a svojom profile pravidelne zdiela videá a obrázky proti očkovaniu.
Staršia verzia textu pochádza z marca 2024 a zverejnil ju šéfredaktor Vigilant news vrátane odkazov na údajné zdroje týchto tvrdení. Vigilant News je webová stránka založená v júli 2023, ktorá tvrdí, že poskytuje „nezaujaté správy a komentáre“. Podľa portálu Media bias/Fact check ide o sporný zdroj, ktorý v minulosti zdieľal dezinformácie o pandémii covid-19 a očkovaní, konšpirácie o požiaroch v Severnej Amerike, ktoré vraj boli založené zámerne a za účelom privlastnenia si pôdy kanadskou vládou, ale aj nepravdivé informácie údajnom volebnom podvode v USA.
Samotný obsah vychádza z tvrdení Stelly Paul v jej blogu na portáli American Thinker, kde zdieľa údajné príbehy ľudí, ktorým remdesivir zhoršil zdravotný stav, neuvádza k nim však žiadne dôkazy. Stella Paul o sebe na sociálnej sieti X uvádza, že „odhaľuje protokol zabíjania v nemocnici” a že ovdovela po tom, ako jej manžel dostal vakcínu proti covidu-19.
Doktor Mercola, ktorý je v príspevku spomenutý tiež, stojí za jednou z najkontroverznejších webových stránok o alternatívnej medicíne v Spojených štátoch amerických s názvom Mercola.com. Pre magazín Chicago o ňom Stephen Barrett, ktorý prevádzkuje webovú stránku pre lekársky dozor Quackwatch.org, uviedol: „Informácie, ktoré zverejňuje, sú mimoriadne zavádzajúce a potenciálne veľmi nebezpečné.“ Barett taktiež dodal: „Preháňa riziká a potenciálne nebezpečenstvá legitímnej vedecky podloženej lekárskej starostlivosti a propaguje množstvo nepodložených myšlienok a predáva [určité] produkty s tvrdeniami, ktoré sú zavádzajúce.“
V januári 2022 sa na sociálnej sieti Facebook šíril podobný hoax zo stránky Bádateľ o tom, že ľudia nezomreli na covid-19, ale na smrteľnú liečbu slovenských lekárov, ktorí pacientom v nemocnici „podávali experimentálnu liečbu smrteľným remdesivirom”. Už vtedy bol vyvrátený stránkou Hoaxy a podvody - Polícia SR (dnes Ministerstvo vnútra SR).
Záver
Na sociálnych sieťach sa na konci apríla začal šíriť status o údajne smrtiacom lieku proti covid-19 remdesivire. Po podaní pacientom s ochorením údajne viedol k zastaveniu funkcie obličiek, pečene a ďalších orgánov. Nič z toho však nebolo dokázané. Covid-19, nie liek remdesivir, spôsobuje zlyhanie obličiek. Príspevok preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý.