DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Rádiolokátory SHMÚ slúžia na meranie oblačnosti a zrážok

Rádiolokátory SHMÚ slúžia na meranie oblačnosti a zrážok

redakcia Demagog.sk 10.12.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri obrázok rádiolokátorov Slovenského hydrometeorologického ústavu a ich umiestnenia na mape Slovenska, jeho popis však naznačuje, že ide o zariadenia na ovplyvňovanie počasia podobné projektu HAARP. V skutočnosti sú to meteorologické rádiolokátory Meteor 735 CDP10, ktoré slúžia na monitorovanie oblačnosti a zrážok, nie na ovplyvňovanie počasia. 

Obrázok na Facebooku z 5. decembra 2024 zobrazuje štyri veže s guľatým objektom na vrchu a popisom štyroch lokalít, kde sa nachádzajú. Pod vežami je mapa Slovenska, kde sú tieto lokality znázornené. 

Súčasťou obrázku je text „Pulzné radary Nexrad na Slovensku, technológie na princípe projektu HAARP.“ Popis obrázku dodáva: „Ovplyvňovanie počasia použitím elektromagnetických vĺn a zvuku sa používa a skúma desaťročia.“ 

Príspevok na Facebooku zdieľali desiatky používateľov, šíril sa aj v skupinách, ktoré pravidelne zdieľajú dezinformácie o počasí, napríklad Chemtrails Slovensko. Obrázok sa objavil aj v článku portálu Inenoviny.sk.

Zariadenia slúžia na meranie oblačnosti a zrážok

Obrázok je prevzatý z webu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Je súčasťou článku o slovenskej rádiolokačnej sieti. 

Na obrázku nie je zobrazený systém HAARP, ani zariadenia na ovplyvňovanie počasia, ale meteorologické rádiolokátory na meranie oblačnosti a zrážok: štyri meteorologické rádiolokátory Meteor 735 CDP10 od výrobcu Selex-Gematronik. 


Zdroj: screenshot stránky SHMÚ.

Slovenskú rádiolokačnú sieť tvoria štyri rádiolokátory umiestnené na strategických bodoch: Malý Javorník, Kojšovská hoľa, Kubínska hoľa a Španí laz. Zariadenia boli nainštalované v rámci protipovodňového projektu POVAPSYS v roku 2015. Ich pokročilé technológie, vrátane dopplerovského a polarimetrického režimu, umožňujú presné meranie zrážok a rozlišovanie ich typu, čo je dôležité pre synoptickú meteorológiu. Ich cieľom je zvýšiť presnosť predpovedí na ochranu pred extrémnymi poveternostnými javmi, ako sú búrky alebo povodne.

Ako vysvetľuje SHMU, rádiolokátory každých päť minút vykonávajú objemové merania, pri ktorých detegujú oblačné častice a zrážky v dosahu (hydrometeory). Cez parabolickú anténu vysiela rádiolokátor krátke vysokofrekvenčné impulzy elektromagnetického žiarenia, ktoré sa odrážajú od hydrometeorov a vracajú späť. Rádiolokátor určuje polohu cieľa na základe známeho uhla antény a času, za ktorý sa odrazený signál vráti. Veľkosť prijatého signálu ukazuje intenzitu rádiolokačného echa, a pohyb hydrometeorov smerom k radaru alebo od neho sa vypočíta zo zmeny fázy viacerých impulzov.

Tieto údaje sa spracúvajú na centrálnom serveri SHMÚ Koliba, kde následne vytvárajú rôzne produkty - Maximum, CAPPI 2km, EchoTop a 1h úhrn. Maximum sú mapy maximálnej rádiolokačnej odrazivosti vo vertikálnom stĺpci, ktorá je vhodná na sledovanie búrkovej oblačnosti. CAPPI 2km sú mapy rádiolokačnej odrazivosti v konštantnej nadmorskej výške 2 km, ktoré „lepšie zodpovedajú zrážkam dopadajúcim na zemský povrch“. EchoTop sú zlúčené mapy výšky hornej hranice rádioecha vhodné na určenie vertikálnej mohutnosti búrkových oblakov s využitím najmä pri riadení letovej prevádzky. 1h úhrn je „zlúčená mapa hodinových úhrnov zrážok určených pomocou polarimetrických meraní“, ktorá zobrazuje „1-hodinový kumulovaný úhrn zrážok nameraných výlučne pomocou rádiolokátorov“.

Informácie slúžia nielen na domáce využitie, ale sú aj súčasťou medzinárodnej výmeny v rámci európskej siete OPERA a výmeny s okolitými štátmi.

HAARP 

HAARP, ktorý je skratkou pre vysokofrekvenčný aktívny aurorálny výskumný program (v originále High-frequency Active Auroral Research Program), je zariadenie na výskum vyšších vrstiev Zeme, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v prenose rádiových signálov a interakciách medzi atmosférou a vesmírom. Tento výskumný projekt, ktorý sa nachádza v Gakone na Aljaške, bol od roku 1993 prevádzkovaný vzdušnými silami USA a v roku 2015 ho prevzala University of Alaska Fairbanks.


HAARP. Foto: Secoy, A CC BY-SA 4.0

Centrom zariadenia je pole 180 vysokofrekvenčných antén, rozmiestnených na vyše 13 hektároch. Tento systém dokáže vyžarovať energiu až 3,6 megawattov v širokom frekvenčnom rozsahu, čím zahrieva malé oblasti ionosféry a vytvára kontrolované poruchy. Tieto simulované javy umožňujú vedcom analyzovať procesy, ktoré sú v prirodzenej forme ťažko pozorovateľné. Experimenty zahŕňajú napríklad vytváranie plazmových štruktúr, generovanie nízkofrekvenčných vĺn alebo produkciu slabých žiarení pripomínajúcich polárnu žiaru. Štúdium ionosféry umožňuje zlepšiť technológie komunikácie, navigácie a predpovedania vesmírneho počasia. 

HAARP je obľubenou témou dezinformátorov

HAARP je spojený s viacerými konšpiračnými teóriami. Podľa jednej z nich dokáže zariadenie ovládať počasie či dokonca vytvárať živelné katastrofy. Tento mýtus však nemá vedecký základ. Rádiové vlny, ktoré HAARP generuje, neinteragujú s troposférou ani so stratosférou, čo sú vrstvy atmosféry, v ktorých vzniká počasie. Keďže vysielané frekvencie nie sú v týchto vrstvách pohlcované, nemajú vplyv na oblačnosť, zrážky alebo iné meteorologické javy.

Ďalšia teória spojená s HAARP znie, že zariadenie je schopné manipulovať s atmosférou, čo údajne umožňuje vznik chemtrails, ktoré obsahujú chemické alebo biologické látky úmyselne uvoľňované do atmosféry. V skutočnosti sú tzv. chemtrails výsledkom kondenzácie vodnej pary vo výfukových plynoch prúdových motorov vo vysokej a chladnej atmosfére. Podobný efekt môžeme vidieť na výfuku auta počas mrazivých rán, keď sa vodná para premieňa na viditeľnú hmlu.

HAARP nemá schopnosť produkovať vodu, vypúšťať chemikálie alebo inak ovplyvňovať kondenzačné procesy. Experimenty vykonávané týmto zariadením sú zamerané výlučne na interakcie elektromagnetických vĺn v ionosfére a nemajú vplyv na nižšie vrstvy atmosféry ani na povrch Zeme.

V roku 2023 konšpirační teoretici spájali HAARP so zemetrasením v Turecku či dokonca na východe Slovenska.

Po záplavách v októbri 2024 na juhovýchode Španielska sa začalo šíriť krátke video atypickej lode, ktorá sa podľa popisu údajne objavila neďaleko Valencie pár dní pred prírodnou katastrofou. Príspevky spájali loď so systémom HAARP. Loď na videu bola v skutočnosti plávajúca elektráreň, ktorá sa využíva v prípade akútnej potreby elektrickej energie, a v okolí Valencie v čase záplav či pred nimi sa neplavila. 

Záver

Šírený príspevok tvrdí, že na Slovensku sú štyri pulzné radary Nexrad podobné projektu HAARP, slúžiace na ovplyvňovanie počasia. V skutočnosti ide o meteorologické rádiolokátory na meranie oblačnosti a zrážok SHMÚ. Tieto zariadenia sú nástrojmi monitorovania a predpovede počasia, nie technológiou na manipuláciu s ním. Ich hlavným cieľom je zvýšiť presnosť predpovedí a ochranu pred extrémnymi poveternostnými javmi, ako sú búrky alebo povodne, a nie slúžiť na experimenty s elektromagnetickými vlnami na ovplyvňovanie atmosféry. Obrázok v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý.


Zdroj fotografie: Bubamara, CC BY-SA 4.0 

success
error