DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Politické strany vrátane Progresívneho Slovenska odsúdili atentát na premiéra Fica

Politické strany vrátane Progresívneho Slovenska odsúdili atentát na premiéra Fica

Pavol Valík 16.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, ktorý naznačuje, že by strana Progresívne Slovensko mohla schvaľovať útok na premiéra Fica. V skutočnosti Progresívne Slovensko, takisto ako všetky ostatné relevantné politické strany, útok odsúdilo.

Na Facebooku sa šíri video príspevok, na ktorom policajti odvážajú strelca, ktorý chcel spáchať atentát na premiéra Roberta Fica. Popis videa naznačuje, že politická strana Progresívne Slovensko obhajuje jeho konanie. „Atentátnik Juraj C. v rukách polície. Žiadne emócie, sfanatizovaný človek. PS JE SCHOPNÉ TVRDIŤ ŽE KONAL V MENE DOBRA,“ píše sa v príspevku.

Progresívne Slovensko atentát odsúdilo

Strana Progresívne Slovensko hneď 15. mája 2024, kedy sa atentát udial, konanie strelca ostro odsúdila. Strana kvôli útoku na premiéra odvolala naplánovaný protest proti rušeniu RTVS. „Absolútne a ostro odsudzujeme násilie a dnešnú streľbu na premiéra Roberta Fica. Veríme, že bude v poriadku. Zároveň vyzývame všetkých politikov, aby sme sa zdržali akýchkoľvek vyjadrení a krokov, ktoré môžu prispieť k stupňovaniu napätia,“ píše sa vo vyhlásení strany. 

Neskôr pridalo Progresívne Slovensko video s predsedom strany Šimečkom, v ktorom opätovne útok na premiéra odsúdil. „Ostro odmietam dnešný útok na premiéra Roberta Fica a veľmi dúfam, že bude v poriadku. Teraz musíme všetci prispieť k upokojeniu spoločnosti a zdržať sa akýchkoľvek vyjadrení a krokov, ktoré môžu prispieť k stupňovaniu napätia. Ide o útok na každého z nás a na slovenskú demokraciu,“ stojí v popise k videu.

Predseda strany útok krátko po jeho medializácii odsúdil aj na svojom facebookovom profile. „Som šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,“ napísal Šimečka bezprostredne po zverejnení informácie.

Útok odsúdili aj koaličné strany Hlas, SNS, opozičné hnutie Slovensko KDH, SaS, ako aj niektoré mimoparlamentné strany. Strana Smer-SD sa k útoku vyjadrila na tlačovej konferencii spolu s koaličnými partnermi.

Záver

Všetky relevantné politické strany útok na premiéra Fica ostro odsúdili. Progresívne Slovensko ani žiadna iná politická strana útok neschvaľovali ani netvrdili, že konal v mene vyššieho dobra. Výrok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.

success
error