DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Prezidentka nepotrebuje špeciálne splnomocnenie na zastupovanie Slovenska

Prezidentka nepotrebuje špeciálne splnomocnenie na zastupovanie Slovenska

Kamila Kvasnicová 21.07.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri petícia, ktorá vyzýva prezidentku Čaputovú, aby nepodpisovala dohodu predloženú na summite NATO vo Vilniuse. Čaputová podľa príspevku nemá na podpis právo, pretože obsah dohody údajne neprerokovala v Národnej rade a ani s vládou. Prezidentka však postupuje s súlade s ústavou, jej úlohou je zastupovať Slovensko v zahraničí a žiadne splnomocnenie nepotrebuje. Priority a pozície, s ktorými Zuzana Čaputová odcestovala do Vilniusu, navyše vláda prerokovala a vzala na vedomie už na začiatku júna.

Prezidentka sa 11. a 12. júla 2023 zúčastnila samitu NATO vo Vilniuse, kde zastupovala Slovensko pri rokovaniach i schválení záverov samitu. Na stretnutí sa rokovalo o posilnení obrany východného krídla Aliancie, o protivzdušnej obrane, o výške výdavkov na obranu v percentách HDP či o pomoci Ukrajine. 

Petícia požadujúca odmietnutie záverov samitu, ktorá sa šíri po Facebooku, je uvedená tvrdením, že “obsah Dohody org. NATO predložený vo Vilniuse nebol prerokovaný v NR SR, vo vláde SR a preto prezidentka SR Z. Čaputová nemá právo podpísať túto dohodu”. V nasledujúcich odsekoch sa preto zameriame na to, či prezidentka mala právo za Slovensko vysloviť súhlas so závermi samitu.

Ministerstvo zahraničných vecí SR a Ministerstvo obrany SR už na začiatku júna informovalo vládu o tom, aké priority (.pdf) bude Slovensko na samite zastávať. Patrí medzi ne napríklad podpora posilnenia pomoci Ukrajine či zosilnenie protivzdušnej obrany vo východnom krídle Aliancie. Vláda 7. júna 2023 zobrala (.pdf, str. 7) tieto informácie na vedomie. Prípravy na samit však začali už v septembri 2022, prezidentka podľa svojich slov (video, čas 1:53) komunikovala ohľadom samitu aj s ministrami Hegerovej, ako aj súčasnej úradníckej vlády. Nie je teda pravda, že by vláda vopred neprerokovala prezidentkin mandát na samit NATO vo Vilniuse.

Doplňme, že rovnakým spôsobom bola vláda informovaná aj o minuloročnom samite v Madride. Postup komunikácie s vládou a inými príslušnými orgánmi bol rovnaký aj v roku 2018 počas vlády Smeru-SSD. Napriek tomu prezidentkin mandát na samit vo Vilniuse ale okrem autora facebookového príspevku spochybňoval aj predseda Smeru-SSD Robert Fico, keď tvrdil, že prezidentka na cestu do Vilniusu mandát nemala a svoje postoje s nikým nekonzultovala. 

Právomoci prezidentky SR

Úlohou prezidentky je podľa Ústavy SR zastupovať Slovenskú republiku navonok, dojednávať a ratifikovať medzinárodné zmluvy. Podľa ústavných právnikov preto prezidentka nepotrebuje na rokovania na samite NATO špeciálne splnomocnenie.

Podľa ústavneho právnika a prezidentkinho poradcu Mariána Gibu nie je štandardným postupom, aby Čaputová a prijaté postoje vysvetľovala Národnej rade či parlamentným výborom. Kancelária prezidenta však ponúkla Zahraničnému výboru NR SR stretnutie s poradcami prezidentky.

Prezidentka teda na zastupovanie štátu navonok či uzatváranie medzinárodných zmlúv nepotrebuje žiadne splnomocnenie ani súhlas Národnej rady. Napriek tomu priority a pozície Slovenska, ktoré na summite NATO vo Vilniuse zastupovala Zuzana Čaputová, vláda vopred prerokovala a vzala ich na vedomie. 

success
error