DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Polícia poprela, že manželka strelca z Handlovej je ukrajinská utečenka

Polícia poprela, že manželka strelca z Handlovej je ukrajinská utečenka

Pavol Valík 18.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, podľa ktorého je manželka strelca, ktorý v stredu 15. mája 2024 zaútočil na premiéra Fica, utečenka z Ukrajiny. Polícia však toto tvrdenie označila za nepravdivé.

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, ktorý tvrdí, že manželka Juraja C., ktorý sa pokúsil spáchať atentát na premiéra Fica, je ukrajinská utečenka. „Manželku teroristu Juraja Cintulu, ktorý postrelil Fica, medzitým zatkli. Ukázalo sa, že je to utečenka z Ukrajiny a podnecovala manžela, aby sa pomstil predsedovi vlády SR za jeho politický postoj - Fico sa postavil proti dodávkam zbraní na Ukrajinu,“ píše sa v príspevku. Príspevok taktiež naznačuje jej prepojenie so spravodajskými službami a tvrdí, že sa strelec zúčastnil na proukrajinských zhromaždeniach.

Polícia informáciu o ukrajinskom pôvode označila za dezinformácie

Policajný prezident Ľubomír Solák sa k pôvodu manželky strelca vyjadril na tlačovej besede k atentátu na premiéra 16. mája 2024. Na priamu otázku, či má policía verziu o ukrajinskom pôvode manželky potvrdenú, Solák jasne odpovedal: „Nemáme to potvrdené, určite to bude hoax“ (v čase od 8:32).

Podľa medializovaných informácii je manželka strelca bývalá učiteľka na gymnáziu a momentálne je na dôchodku.

Facebooková stránka Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR, ktorá spadá pod Centrum boja proti hybridným hrozbám, zdieľala 16. mája 2024 na sociálnej sieti výzvu, aby sa média a mienkotvorci vyvarovali zdieľaniu neoverených informácii a počkali na oficiálne vyjadrenia štátnych inštitúcii. Túto výzvu zdieľala na Facebooku aj Polícia SR.

Vo výzve upozornila na veľké množstvo dezinformácií a nenávistných prejavov, ktoré sa v informačnom priestore objavili po pokuse o atentát na premiéra Fica. 

„Preto opäť apelujeme na občanov, aby boli zdržanliví, nešírili neoverené informácie a nepodporovali nenávisť a výzvy k násiliu. Zároveň vyzývame všetkých mienkotvorcov a médiá, aby sa vyvarovali amplifikácií neoverených senzačných informácií a počkali na oficiálne vyjadrenia štátnych inštitúcií,“ píše sa v statuse stránky ministerstva.

Medzi nepravdivé informácie stránka radí aj tvrdenia, že manželka podozrivého má byť utečenkou z Ukrajiny. „Naratív o tom, že manželka podozrivého má byť utečenkou z Ukrajiny, nie je pravdivý. Túto informáciu polícia vyvrátila,“ píše sa v statuse. Súčasťou statusu je aj viacero obrázkov s preškrtnutým nepravdivými tvrdeniami, vrátane príspevku o údajnej ukrajinskej manželke útočníka. 

V šírenom príspevku sa taktiež píše, že údajne manželku zatkli. Podľa medializovaných informácii bola manželka odvedená na výsluch. Na videu je vidieť, ako kráča v sprievode policajtov, pričom si tvár zakrýva novinami. Denník Pravda uviedol, odkazujúc sa na TV Markíza, že ju policajti eskortovali z bezpečnostných dôvodov.

Útočník sa zúčastňoval na protivládnych protestoch

Príspevok ďalej tvrdí, že sa strelec zúčastnil na proukrajinských zhromaždeniach. Z verejných informácii je zatiaľ známe len to, že sa zúčastnil viacerých protivládnych zhromaždení, kde hlásal aj proukrajinské heslá. 

Útočník bol už na výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej, ktoré sa odohralo tri týždne pred streľbou na premiéra. Na videu z miesta je vidieť ako stojí v skupinke protestujúcich s transparentom a kričí viaceré heslá, medzi nimi aj „Nech žije Ukrajina“ (v čase od 0:17). 

Vo februári 2024 sa zúčastnil aj opozičného protivládneho protestu proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a zmenám v trestnom zákone, kde bol zachytený na fotografii

Pred ôsmimi rokmi sa pokúšal založiť politickú stranu s názvom Hnutie proti násiliu. V apríli 2022 publikovalo toto hnutie na Facebooku status, v ktorom odsúdilo agresiu voči Ukrajine. „Aké slovanské bratstvo? Je len agresor a napadnutý,“ píše sa v statuse.

Strelec sa v minulosti zúčastnil aj na akcii polovojenskej organizácie slovenskí branci, ktorej vyjadril podporu, jej členom však nebol.

Dezinformácie o ukrajinskom pôvode manželky strelca pochádzajú z Ruska

Informácie, že manželka strelca je ukrajinská utečenka, sa objavili už 16. mája na sieti X, kde ich zdieľali proruské kanály ako Russian Market alebo Megatron. Magazín Wired popisuje, ako sa ruská propaganda pokúsila spojiť útok na Fica s Ukrajinou.

Záver

Manželka strelca z Handlovej nie je utečenkou z Ukrajiny. Stránka ministerstva vnútra ako aj policajný prezident túto informáciu označili za nepravdivú. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili za nepravdivý. Príspevky, kde je táto informácia uvedená medzi inými pravdivými informáciami, sme označili ako čiastočne nepravdivé. 

success
error