DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Podvodné predaje kufrov z falošného profilu Bratislavského letiska

Podvodné predaje kufrov z falošného profilu Bratislavského letiska

Pavol Valík 09.11.2023 novinky

Facebookový profil napodobňujúci bratislavské Letisko Milana Rastislava Štefánika ponúka predaj údajne stratených batožín za veľmi výhodné ceny. V skutočnosti ide o podvodnú stránku, ktorá sa snaží obrať potenciálnych záujemcov o peniaze a citlivé údaje.

V popise príspevku sa píše, že Letisko M. R. Štefánika organizuje predaj stratených kufrov, ktoré čakajú na vyzdvihnutie viac ako 3 mesiace. Podľa profilu si zákazníci môžu za 2 € kúpiť kufor, v ktorom sa nachádzajú cennosti ako mobilné telefóny, notebooky alebo šperky.

„Letisko M. R. Štefánika ponúka predaj stratených batožín! Tieto sú stratené kufre, ktoré čakajú na vyzdvihnutie viac ako 3 mesiace. Rozhodli sme sa zorganizovať výpredaj stratených batožín a predávame kufre za iba 2 €,“ píše sa v príspevku. Pre objednávku však musí užívateľ navštíviť webovú stránku, na ktorú status odkazuje.

Falošné profily

Profil s názvom Letisko Bratislava má menej ako 40 sledovateľov, bol vytvorený 6. septembra 2022 a vo svojom popise uvádza, že sa jedná o marketingovú agentúru. Profil neponúka užívateľom odkaz na oficiálnu webovú stránku letiska, telefónne číslo, adresu ani email letiska.

V skutočnosti sa jedná o podvodnú stránku. Skutočná facebooková stránka Bratislavského letiska, na ktorú odkazuje aj web letiska, má názov Letisko Bratislava / Airport Bratislava, sleduje ho 46-tisíc používateľov a v popise uvádza oficiálne kontaktné informácie letiska.

Podvod s cieľom vylákať osobné údaje

Po kliknutí na odkaz v príspevku je užívateľ presmerovaný na pochybnú stránku s názvom luggagelost9, ktorá mení svoj obsah v závislosti od krajiny prístupu. Pri prístupe zo zahraničia je používateľ presmerovaný na stránku internetového obchodu, ktorého adresa sa nachádza v strede diaľnice vo Valencii. 

Pri prístupe zo Slovenska sa používateľ dostane na stránku, ktorá sa vydáva za Bratislavské letisko a ponúka batožinu na predaj. Po zodpovedaní niekoľkých otázok a zdanlivej výhre v súťaži používateľovi stránka oznámi, že môže získať cenu v podobe kufra. Pre jej vyzdvihnutie je užívateľ je následne opäť presmerovaný na stránku, ktorá od neho vyžaduje zadať najprv osobné údaje a neskôr aj údaje platobnej karty.

Podvodná stránka imitujúca bratislavské letisko

Táto praktika je známa pod názvom phishing a predstavuje formu útoku, pri ktorom sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať od obete citlivé informácie. Technika sa používa na získanie cenných používateľských údajov, ktoré môžu útočníci predať alebo zneužiť na nekalé účely ako vydieranie, krádež peňazí alebo krádež identity.

Letisko aj polícia hovoria o podvode

Na podobný podvod už opakovane upozornilo aj samotné letisko, ktoré pred ním varuje svojich sledovateľov. Letisko uvádza, že sa jedná o falošný profil a dištancuje sa od súťaží na falošnej stránke: „Upozorňujeme na falošnú facebookovú stránku s názvom Letisko M. R. Štefánika. Letisko v Bratislave nemá nič spoločné s uvedeným profilom, ani informáciami a súťažami uverejnenými na tejto stránke. Naša jediná oficiálna facebooková stránka je táto“ (Letisko Bratislava / Airport Bratislava, pozn. Demagog.cz).

Podvod s predajom batožiny si všimol aj facebookový profil polície Hoaxy a podvody - Polícia SR, ktorý hovorí, že bola zneužitá značka Letiska M. R. Štefánika. Policajti upozorňujú, že nič ako predaj stratenej či poškodenej batožiny neexistuje a ide len o pokus podvodníkov zistiť citlivé údaje záujemcov: „V prípade letiska ide nielen o podvod, ale aj úplný hoax. Predaj stratenej či poškodenej batožiny neexistuje. Aj v tomto prípade Vás budú kontaktovať podvodníci, aby ste im prezradili citlivé údaje.“ Polícia taktiež upozorňuje na podobný podvod s poštovými zásielkami.

Komentujúci z Francúzska

Pod príspevkami falošnej stránky letiska sa nachádza niekoľko pochvalných komentárov v slovenčine, na prvý pohľad od spokojných zákazníkov, ktorí si kufor kúpili a našli v ňom cenné predmety. Rovnaké komentáre s fotografiami sa opakujú v každom príspevku falošného profilu letiska. Veľká väčšina komentujúcich má však zahraničné mená a vo svojom profile uvádzajú, že žijú, študujú alebo pracujú vo Francúzsku. Nájde sa však aj zopár komentárov pod slovenskými menami, ktoré hovoria, že sa jedná o podvod.

Prítomnosť profilov predovšetkým z jednej cudzej krajiny je často dôsledkom kupovania falošných interakcií. Na internete funguje niekoľko stránok, ktoré ponúkajú kúpu falošných profilov pre marketingové účely za pár dolárov.

Doplňme, že falošné stránky letiska sa neobjavili iba na Slovensku. Terčom rovnakého podvodu s údajným predajom stratenej batožiny sa stalo napríklad letisko vo Varšave. V prípade falošného parížskeho letiska možno dokonca nájsť totožné fotografie či rovnakých komentujúcich ako v prípade falošného profilu bratislavského letiska.

Záver

Profil, ktorý na facebooku ponúka predaj batožiny, je falošný a ide o podvod s cieľom vylákať od záujemcov citlivé údaje. Na podvod upozornilo samotné letisko aj polícia, podľa ktorej nič ako predaj stratenej batožiny neexistuje. Príspevky navyše obsahujú podozrivé a zjavne neautentické komentáre používateľov z Francúzska. V rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook sme dané príspevky označili ako nepravdivé.

 

success
error