DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Paxlovid je plne schválený a otestovaný liek proti covidu-19, nie je to vakcína v tabletkách

Paxlovid je plne schválený a otestovaný liek proti covidu-19, nie je to vakcína v tabletkách

Veronika Frankovská 08.01.2024 novinky

Príspevok na Facebooku varuje pred liekmi na covid-19 Paxlovid, Lagevrio a Molnupiravir. Ide vraj o jedovaté vakcíny v tabletkách, ktoré sú netestované a schválené len na núdzové použitie. Európska lieková agentúra už v skutočnosti pre liek Paxlovid odporučila plné schválenie, zatiaľčo liek Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir je na Slovensku povolený ministerstvom zdravotníctva. Obidva lieky obmedzujú, ako sa v tele koronavírus šíri, nejedná sa o vakcíny.  

Sociálnou sieťou Facebook sa šíri príspevok, ktorý tvrdí, že lieky Paxlovid, Lagevrio a Molnupiravir sú jedovaté a sú to vakcíny v tabletkách, údajne sú schválené len na núdzové použitie. Príspevok tiež tvrdí, že vírus spôsobujúci covid-19 nikdy nikto nevidel pod mikroskopom a nebol izolovaný.

Paxlovid je plne schválený liek proti covidu-19

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila Európskej komisii podmienečné schválenie lieku Paxlovid 27. januára 2022. Podmienečné schválenie znamená, že regulátor zhodnotil, že liek spĺňa kritéria na efektivitu a bezpečnosť a výhody jeho použitia prevažujú riziká toho, že výrobca lieku ešte nedodal všetky informácie, ktoré by štandardne boli potrebné na plné schválenie. Výrobca je zároveň zaviazaný tieto údaje v určenej dobe dodať. 24. februára 2023 získal Paxlovid plnú autorizáciu, aby sa mohol uviesť na trh v krajinách Európskej únie.

V USA schválil miestny Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) Paxlovid na núdzové použitie v decembri 2021. Plne schváleným liekom na covid-19 sa Paxlovid v USA stal 25. mája 2023.

Podľa klinických skúšok znižuje Paxlovid riziko vážneho priebehu covidu-19 u rizikových pacientov až o 89 %. Tento liek sa skladá z dvoch účinných látok: nirmatrelvir spôsobuje, že keď koronavírus opustí bunku, nedokáže vstúpiť do nenakazenej bunky v ľudskom tele, čo zastaví nákazu. Ritonavir posilňuje účinok antivirotík. Paxlovid je dôležité začať brať počas prvých piatich dní od prepuknutia ochorenia.

Zatiaľčo starší príbalový leták Paxlovidu (.pdf, str. 7) z roku 2022 obsahoval informáciu, že liek je registrovaný s podmienkou, aktuálny príbalový leták (.pdf, .pdf) už hovorí o štandardnej registrácii.

Paxlovid teda nie je vakcína, ale liek. Vakcíny fungujú na princípe, že očkovacia látka vyvolá imunitnú reakciu, ktorú si imunitný systém človeka zapamätá a keď sa stretne so skutočným vírusom, rozpozná ho a vie voči nemu efektívnejšie bojovať. Antivirotiká vrátane vyššie uvedeného Paxlovidu tak nie sú vakcíny v tabletkách.

Lagevrio s účinnou látkou molnupirivir povolilo Ministerstvo zdravotníctva SR

EMA vydala odporúčania ohľadom lieku Lagevrio pre členské štáty EÚ 19. novembra 2021. Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo 29. novembra 2021 pre Lagevrio tzv. povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku (.pdf). Informácia o tom, že liek má len “podmienečné schválenie”, je uvedená aj v príbalovom letáku (.pdf). 

24. februára 2023 EMA po získaní všetkých dát odporučila odmietnutie (.pdf) jeho uvedenia na trh. Podľa EMA dostupné údaje dostatočne nepreukázali, že Lagevrio znižuje riziko závažného priebehu covidu-19 alebo že skracuje trvanie ochorenia. Spoločnosť Merck požiadala o opätovné preskúmanie tohto rozhodnutia, pred jeho ukončením však 21. júna 2023 prihlásenie lieku stiahla

Dôležité je poznamenať, že EMA v rozhodnutie (.pdf) netvrdila, že je Lagevrio nebezpečný alebo "jedovatý". Taký záver agentúra EMA neuvádza ani v podrobnejšom dokumente, v ktorom sú zhrnuté výsledky klinických skúšok (.pdf). Ako potenciálne riziko je uvedené iba podávanie Lagevria tehotným a dojčiacim ženám (.pdf, str. 170).

Na Slovensku aktuálne do 31. mája 2024 platí skupinové povolenie pre liek Lagevrio, ktoré vydalo Ministerstvo zdravotníctva 4. decembra 2023 (.pdf). Aj v Českej republike je liek Lagevrio naďalej dočasne povolený, keďže u rizikových pacientov nad 65 rokov boli až u 50 % pacientov prítomné kontraindikácie voči Paxlovidu (.pdf, str. 10). V USA Lagevrio získalo núdzový súhlas FDA 23. decembra 2021, zatiaľ nebolo udelené plné schválenie. Tento liek je povolený aj vo Veľkej Británii, Austrálii, Japonsku alebo v Číne.

Molnupiravir, účinná látka lieku Lagevrio, zabraňuje koronavírusu v šírení, keďže sa táto látka naviaže na RNA vírusu a spôsobí mutácie, po ktorých sa vírus ďalej nevie množiť.

SARS-CoV-2 bol izolovaný niekoľkokrát

Príspevok tvrdí, že vírus spôsobujúci covid-19 nikto nevidel pod mikroskopom a nikto ho neizoloval. Vírus SARS-CoV-2, tzv. koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, izolovali napríklad vo februári 2020 v Kórei, v marci 2020 v Kanade a v máji 2020 zo vzoriek zo severného Talianska. Vedci opakovane sekvenovali aj celý genóm vírusu. 

Vírus SARS-CoV-2 zachytený elektrónovým mikroskopom. Zdroj: Národný ústav pre alergie a infekčné choroby (NIAID)

Záver

Lieky Paxlovid a Lagevrio, ktoré sa na Slovensku predpisujú proti covidu-19, nie sú jedovaté a nie sú to vakcíny v tabletkách. Obidva lieky spĺňajú kritériá na bezpečnosť a sú otestované tromi fázami klinických skúšok. Paxlovid má plné schválenie Európskej liekovej agentúry, Lagevrio má povolenie na použitie neregistrovaného lieku Ministerstva zdravotníctva SR. Vírus SARS-CoV-2 bol izolovaný opakovane vrátane sekvenovania celého genómu vírusu. Príspevok preto v spolupráci so sociálnou sieťou Facebook označujeme ako nepravdivý.

 

Zdroj fotky: Jenni Konrad

success
error