Na Facebooku sa šíri zoznam údajných patentov na vírusy s popisom, že „väčšina z nich patrí Spojeným štátom“. Patenty na obrázku však vo väčšine prípadov nie sú patenty na samotné vírusy, ale na metódy, liečivá či diagnostické postupy spojené s uvedenými vírusmi. Sú síce registrované v Spojených štátoch, no patria väčšinou univerzitám či výskumným centrám. Žiaden z patentov nepatrí ani Vatikánu.
Zdieľaný príspevok tvrdí, že na niekoľko uvedených vírusov majú Kanada alebo Spojené štáty patent. V popise obrázku uvádza: „Všetky vírusy sú patentované a väčšina z nich patrí Spojeným štátom, ale prečo ich potrebujú??“. Obrázok obsahuje zoznam vírusov AIDS, H1N1, ebola, prasacia chrípka, Zika, SARS a koronavírus s pridelenými kódmi ich údajných patentov. Na obrázku sa píše: „Niektoré z patentov vlastní Pirbright Institute, CDC, Agentúra verejného zdravia Kanady, Rockefellerova nadácia a Ministerstvo zdravotníctva USA“. Príspevok v priebehu týždňa od zverejnenia 22. októbra 2024 zdieľalo vyše 2800 ľudí. Jeden zo zdieľaných príspevkov navyše uvádza, že patenty na obrázku patria Vatikánu.
Podobné príspevky sa šírili už v roku 2020. V tom čase sa navyše šírilo tvrdenie, že patenty na vírusy sú dôkazom, že sú vyrobené človekom. Tieto tvrdenia vtedy vyvrátili agentúry Reuters a Full Fact.
Patent slúži na ochranu objavu
Patentom sa v Spojených štátoch amerických udeľuje právo „vylúčiť iných z výroby, používania, ponúkania na predaj alebo predaja“ vynálezu alebo „dovozu“ do štátov. Pri porušení tohto práva má objaviteľ právo súdne sa brániť. Americké patenty sú účinné iba v rámci Spojených štátov. Patenty na vírusy či biologický materiál tak neslúžia na „vlastníctvo“ samotného vírusu, ale na ochranu inovácií, ktoré z neho vychádzajú, ako sú diagnostické metódy, liečivá a vakcíny.
V Spojených štátoch sa hlavné kategórie patentov delia na úžitkové patenty, dizajnové patenty zamerané na estetickú úpravu a patenty na rastliny. Úžitkové patenty sú napríklad stroje, procesy a vyrobené objekty. Biotechnologické firmy, univerzity a lekári využívajú úžitkové patenty na ochranu svojich vynálezov pred konkurenciou na určitú dobu.
Pri písaní patentovej prihlášky, najmä v oblasti medicíny, musí patent spĺňať kritériá „patentovateľného predmetu“ podľa zákona (§ 102a), pričom musí ísť predovšetkým o nový objav. Predmet patentu navyše nesmie byť samozrejmý (§ 103). Podmienky sú právne striktne definované. Patentová prihláška musí obsahovať detailný popis vynálezu, ktorý umožní jeho reprodukciu a porozumenie aj laikom.
Patent na potenciálnu metódu liečby AIDS
Patent US5676977A skutočne existuje. Nie je to však patent na vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, ani na účinný liek na AIDS.
Patent nadobudla v roku 1996 spoločnosť Antelman Technologies, Ltd. na „zariadenie s molekulárnymi kryštálmi oxidu strieborného“ vynálezcu Marvina Stuarta Antelmana. Oxid strieborný je špecifická chemická zlúčenina striebra, ktorú sa autor pokúšal vyvinúť ako možný spôsob liečby AIDS. Platnosť tohto patentu už vypršala. Pôvodne bol patent uznaný tiež Európskym patentovým úradom (EPÚ), Izraelom a Svetovou organizáciou duševného vlastníctva (WIPO).
Patent na detekciu prasacej chrípky
Patent US8835624B1 príspevok opisuje ako patent na vírus H1N1, ktorý spôsobuje prasaciu chrípku. V skutočnosti patent prináleží Národnej univerzite Tsing Hua v Taiwane, pričom ide o patent na špecifický aptamér pre podtyp chrípky A H1N1 a jeho použitie.
Aptamér je „jednovláknová štruktúra DNA alebo RNA“, ktorá sa viaže na špecifické cieľové molekuly. Zámerom tohto objavu je detekcia vírusu prasacej chrípky H1N1. Patent sa teda nevzťahuje na samotný vírus prasacej chrípky. Patent aktuálne platí v Taiwane a v Spojených štátoch.
Patent na detekciu a liečbu eboly
Patent US20120251502A1 nadobudlo Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC. Týka sa zloženia a metód spojených s vírusom Ebola Bundibugyo (EboBun) na medicínske účely.
Patent obsahuje zloženie látok, ktoré môžu slúžiť ako imunogény – teda látky schopné vyvolať imunitnú reakciu, ktorá môže poskytnúť ochranu pred infekciou EboBun. Ide o látky izolované z vírusu EboBun. Patent zahŕňa aj nové metódy, ktoré sa zameriavajú na detekciu a liečbu infekcie vírusom EboBun.
Celosvetovo bola žiadosť na tento patent podaná tiež v Kanade pod kódom CA2741523A1, na EPÚ, WIPO a v Austrálii.
Patent na oslabený vírus prasacej chrípky na prevenciu a liečbu
Patent US8124101B2, ktorý príspevok pripisuje prasacej chrípke, bol v skutočnosti udelený na objav oslabeného vírusu prasacej chrípky, ktorý bol geneticky upravený tak, aby mal zníženú schopnosť narúšať imunitnú odpoveď organizmu.
Patent sa teda nevzťahuje na samotný vírus prasacej chrípky, ale na konkrétnu genetickú úpravu vírusu – modifikáciu jeho NS1 génu. Táto úprava oslabuje schopnosť vírusu blokovať interferónovú odpoveď, čo umožňuje použitie vírusu v „živých oslabených vakcínach“.
Patent je registrovaný tiež v Číne, Dánsku, Španielsku, Brazílii, Kanade a na EPÚ a WIPO.
Izolovaný typ Zika vírusu
V prípade Zika vírusu príspevok označuje ako patent pod označením ATCC VR-84.
ATCC je v skutočnosti skratka pre neziskovú oranizáciu American Type Culture Collection pôsobiacu v Spojených štátoch, ktorá zhromažďuje, uchováva a distribuuje biologické materiály, ako sú bunkové línie, mikroorganizmy (baktérie, vírusy, huby) a ďalšie biologické vzorky. ATCC „poskytuje vedcom biomateriály a zdroje, ktoré potrebujú na vykonávanie výskumu v oblasti biologických vied“.
VR-84 je pomenovanie konkrétneho typu Zika vírusu z kmeňa s označením MR 766, ktorý je izolovaný a uchovávaný v ATCC.
Patent na genómovú sekvenciu a zloženie vakcín proti vírusu SARS
O patent pod číslom US7897744B2, ktorý príspevok pripisuje SARS vírusu, požiadala už v roku 2004 Agentúra verejného zdravia Kanady. Nejde o patent na vírus alebo jeho vynájdenie, ale o „genómovú sekvenciu pravdepodobného koronavírusu SARS a nové nukleové a aminokyselinové sekvencie, ktoré môžu byť využité napríklad na diagnostiku, prevenciu alebo liečbu rôznych ochorení súvisiacich s vírusom SARS“. V Spojených štátoch už patent vypršal, stále je evidovaný na WIPO.
Druhý uvedený patent pri víruse SARS pod číslom US8506968B2 už dnes nie je platný. V minulosti oň požiadala Eli Lilly a spoločnosť Lipid Sciences Inc. Opäť nešlo o patent na samotný vírus ani jeho vynájdenie, ale o patent na „zloženie vakcín proti SARS a spôsoby ich výroby a použitia“.
Patent na vírus vtáčej infekčnej bronchitídy z rodu koronavírusov
Patent pod kódom US10130701B2 je patent na koronavírus. Nejde však o koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobil pandémiu covid-19, ale o vírus vtáčej infekčnej bronchitídy (IBV), ktorý patrí do rodu koronavírusov.
Žiadosť na tento patent podal britský Pirbright Inštitút už v roku 2014. Ide o patent na „živý, oslabený koronavírus obsahujúci variantný replikázový gén kódujúci polyproteíny obsahujúce mutáciu v jednom alebo viacerých neštrukturálnych proteínoch“.
Podľa odborníkov sa môže tento typ koronavírusu „použiť ako vakcína na liečenie a/alebo prevenciu ochorenia, ako je infekčná bronchitída“. Patent je registrovaný tiež na EPÚ a WIPO, v Kanade, Japonsku, Mexiku, Brazílii, Číne, Dánsku, Austrálii a v Španielsku.
Európsky patentový úrad povoľuje získanie patentu aj na vírus na medicínske účely
Európsky patentový úrad vysvetľuje, že vedci v oblasti medicíny, ktorí pracujú na vývoji nových diagnostických testov, liečebných postupov alebo vakcín, môžu získať patent na biologický materiál, ako napríklad na izolovaný vírus.
Materiál musí byť izolovaný z prirodzeného prostredia alebo vytvorený technickým postupom, musí ísť zároveň o nový objav, ktorý prispieva originálnym riešením na konkrétny problém.
Patenty tohto typu podľa stránky Európskeho patentového úradu obsahujú podrobný opis technológie, vrátane detailov o samotnom víruse, čím umožňujú iným odborníkom tieto poznatky využiť pri ďalšom výskume a vývoji.
Európske patentové právo zároveň dbá na etické štandardy a nepovoľuje patenty na vynálezy, ktorých využitie by bolo v rozpore s verejným poriadkom alebo morálnymi hodnotami.
Záver
Príspevky na Facebooku tvrdia, že vírusy vymenované na obrázku sú patentované a väčšina týchto patentov patrí Spojeným štátom americkým. Patentové kódy na obrázku v skutočnosti vo väčšine prípadov nie sú patenty na vírusy, ale na ochranu inovácií, ktoré z vírusov vychádzajú, ako sú diagnostické metódy, liečivá či vakcíny proti jednotlivým vírusom. V prípade koronavírusu ide o vírus IBV spôsobujúci vtáčiu infekčnú bronchitídu, pričom patentovaný vírus je podľa odborníkov možné použiť ako liečivo na toto ochorenie. Niektoré z patentov sú už neplatné a väčšina z nich zároveň nepatrí Spojeným štátom, ale univerzitám či výskumným centrám. Žiaden patent nepatrí Vatikánu. Príspevky preto označujeme za nepravdivé.