DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Pamätník obesených detí neodkazuje na činy Banderovcov

Pamätník obesených detí neodkazuje na činy Banderovcov

Kamila Kvasnicová 26.08.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri príspevok s historickou fotografiou detí priviazaných káblom k stĺpu. Podľa autora príspevku, ktorý s takýmto popisom zdieľa napríklad aj  Pavol Slota, sú za zločin zodpovední banderovci. V skutočnosti ide o policajnú fotografiu z roku 1923, ktorá dokumentuje čin psychicky chorej matky v ťažkej životnej situácii. Prípad teda nijako nesúvisí s banderovcami, ktorí na území Ukrajiny aj Poľska pôsobili – a páchali iné zločiny – v čase druhej svetovej vojny.

Na facebookovej stránke Pavla Slotu, predsedu politickej strany DOMOV - Národná strana, sa v minulosti šíril príspevok s videom zobrazujúci sochu detí priviazaných káblom k stĺpu. Ten sa údajne nachádza v Poľsku a odkazuje na reálnu fotografiu popravy detí, „ktoré banderovci, na čele ktorých stál dnešný „národný hrdina“ Ukrajiny, vraždili tak, že ich drôtom pripútavali k stĺpom – šetrili tak nábojmi.“ Podobný príspevok sa v súčasnosti šíri aj vo facebookových skupinách v češtine.

Fotografia v skutočnosti pochádza z roku 1923 a vyhotovil ju policajný fotograf v poľskom meste Radom. Deti k stĺpu priviazala a obesila ich matka, 32-ročná Marianna Dolińska. Sama sa neskôr prihlásila na polícii, pričom ako dôvod obesenia vlastných detí uviedla svoju extrémne náročnú životnú situáciu, čím ich chcela takýmto spôsobom uchrániť od hladovania. Ženu neskôr hospitalizovali na psychiatrickej klinike a diagnostikovali jej, okrem iného, bipolárnu poruchu a depresiu.

Socha s vyobrazením detí priviazaných káblom k stĺpu sa skutočne nachádzala v Poľsku, konkrétne v meste Przemyśl blízko hraníc s Ukrajinou. Socha bola súčasťou pamätníka obetí Ukrajinskej povstaleckej armády, označovanej ako banderovci. Pamätník bol postavený v roku 2003 pri príležitosti 60. výročia masakru vo Volhyni, v roku 2008 z nej však sochu obesených detí odstránili. Jedným z dôvodov bol článok dvoch historikov v periodiku Rzeczpospolita z roku 2007, ktorí poukázali práve na to, že pôvodná fotografia obesených detí pochádza z roku 1923 a nijako tak nemože súvisieť so zločinmi Ukrajinskej povstaleckej armády. 

Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), respektive banderovci, bola ozbrojená súčasť Organizácie ukrajinských nacionalistov pomenovaná po Stepanovi Banderovi, ktorá bola aktívna na území západnej Ukrajiny až približne od roku 1941. V súvislosti so skupinou banderovcov je korektné doplniť, že počas svojho pôsobenia najmä v období počas druhej svetovej vojny spáchali aj množstvo zločinov. Tým najznámejším je Volyňský masaker, keď príslušníci UPA spolu s ukrajinským obyvateľstvom zabili minimálne desiatky tisíc Poliakov v oblasti Volhyne. Podobné čistky prebiehali aj v iných častiach západnej Ukrajiny, napríklad v Halíči.

Príspevky pripisujúce obesenie detí na fotografii banderovcom sa objavili aj v minulosti, napríklad v prípade účelového prepojenia činov banderovcov a súčasného režimu na Ukrajine. Takéto príspevky, najčastejšie sa objavujúce v ruštine, boli niekoľkokrát overené a vyvrátené. Rovnaká fotografia bola použitá už počas druhej svetovej vojny ako súčasť nacistickej propagandy.

Socha obesených detí, ktorá bola v rokoch 2003 - 2008 súčastou pamätníku v poľskom meste Przemyśl, bola vytvorená podľa predlohy fotografie, ktorá ale nemá súvislosť s Ukrajinskou povstaleckou armádou (banderovcami), ktorí na území dnešnej Ukrajiny pôsobili v období druhej svetovej vojny. V skutočnosti fotografia pochádza už z roku 1923, vyhotovil ju policajný fotograf po tom, čo sa k obeseniu detí priznala ich vlastná matka.

success
error