DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Obrázok Júlie Navaľnej v náručí ich rodinného priateľa je fotomontáž

Obrázok Júlie Navaľnej v náručí ich rodinného priateľa je fotomontáž

Veronika Jursová Prachárová 11.03.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia Júlie Navaľnej v náručí ich rodinného priateľa Jevgenija Čičvarkina s komentárom, ktorý má naznačovať ich vzťah. V skutočnosti ide o fotomontáž. Pôvodná fotografia pochádza z roku 2013 a Navaľná je na nej v objatí so svojím manželom Alexejom Navaľným.

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia Júlie Navaľnej v náručí muža. K obrázku je uvedený komentár: „Telo Alexeje Navalného si prevzala jeho matka, telo Julie Navalnej si prevzal jej milenec Jevgenij Čičvarkin". K fotke je pripojený aj screenshot článku, podľa ktorého Navaľná nebola na pohrebe svojho manžela a pochovali ho rodičia.

Originálna fotografia pochádza z roku 2013

Spomínaná fotografia je v skutočnosti fotomontáž. Originál pochádza z momentu v súdnej sieni, keď Alexej Navaľnyj objíma svoju ženu Júliu po tom, ako ho súd pustil na slobodu. Jej autorom je Evgeny Feldman z agentúry AFP. Navaľného a jeho obchodného partnera súd v Kirove 19. júla 2013 prekvapivo prepustil na základe jeho odvolania proti päťročnému trestu za spreneveru. Sudca rozhodol, že ponechanie Navaľného ako súpera prezidenta Vladimira Putina vo väzbe by opozičného politika pripravilo o právo kandidovať vo voľbách na funkciu starostu Moskvy 8. septembra 2013.

Kto je Čičvarkin?

Jevgenij Čičvarkin, ktorý sa nachádza na fotomontáži, je dlhoročným priateľom rodiny Navaľných, čo naznačuje aj množstvo spoločných fotografii na jeho Instagrame. Po tom, ako bol Navaľnyj v roku 2020 otrávený látkou novičok, sa politik v čase svojej rekonvalescencie zdržiaval v luxusnej vile v Nemecku, pričom náklady hradil práve Čičvarkin.

Čičvarkin sa stal jedným z najmladších miliardárov Ruska vďaka predaju maloobchodnej siete Evroset, obchodujúcej s mobilnými telefónmi. Po tom, ako sa dostal do konfliktu s miestnymi úradníkmi, ktorí ho obvinili z únosu a vydierania, z Ruska ušiel a teraz žije v exile v Londýne. Patrí medzi kritikov Vladimíra Putina. V roku 2023 financoval bojujúcim Ukrajincom nákupy liekov a zdravotníckeho vybavenia v hodnote viac ako 4,5 milióna libier.

Na pohrebe bola iba matka, Júlia bude na čele opozície

V spornom príspevku sa tiež píše, že na Navaľného pohrebe boli jeho rodičia, no manželka Júlia neprišla. Ľudmila Navaľná, matka Alexeja Navaľného, sa skutočne zúčastnila pohrebu svojho syna, hoci riskovala zatknutie.

Júlia Navaľná sa spolu s dvoma deťmi a Alexejovým bratom rozhodli zostať v zahraničí a nezúčastniť sa poslednej rozlúčky. 19. februára 2024 bolo zverejnené video s Júliou Navaľnou, v ktorom uviedla, že jej manžela zabil Vladimír Putin a ona bude pokračovať v Alexejovej práci. Navaľná má podľa AP viesť ruskú opozíciu cez jedno z najtemnejších a najturbulentnejších období v histórii. Opozícia je totiž rozbitá a Navaľného smrť jej zasadila vážnu ranu. Navaľná vystúpila aj v Európskom parlamente v Štrasburgu, kde 28. februára zopakovala, že ruský prezident zabil jej manžela a uviedla: „Ešte si nie som istá, či to (pohreb) bude pokojné, alebo či polícia zatkne tých, ktorí sa prišli rozlúčiť s mojím manželom.”

Podľa televízie France24 je Navaľná novým terčom ruskej dezinformačnej kampane, zvyčajne ukazujucej ju v náručí iných mužov. Opakovane bola spájaná práve s Jevgenijom Čičvarkinom. 

Zaujímavosťou je, že prvá správa o jej údajnej afére, tentoraz s bulharským novinárom Christom Grozevom, sa objavila už 3. februára 2024, teda takmer dva týždne pred zverejnením informácie o Navaľného úmrtí (16. 2. 2024). Christo Grozev je investigatívny novinár, ktorý dnes pôsobí pre The Insider, v minulosti viedol investigatívu na projekte Bellingcat. V roku 2019 opísal, kto stál za pokusom o vraždu bývalého ruského agenta Skripaľa a v roku 2020 odhalil agentov stojacich za otravou Alexeja Navaľného a podľa CNN je zaradený Putinov na zoznam „najhľadanejších“ osôb.

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia Júlie Navaľnej v náručí ich rodinného priateľa Jevgenija Čičvarkina s komentárom, ktorý má naznačovať ich vzťah. V skutočnosti ide o fotomontáž zo staršej fotografie, na ktorej je Júlia Navaľná v objatí svojho manžela Alexeja Navaľného. Fotografiu preto v spolupráci s Facebookom označujeme ako pozmenenú. 

 

Zdroj fotografie: Jevgenij Feldman

success
error