DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Občania mali do Národnej rady prístup aj bez sprievodu poslancov

Občania mali do Národnej rady prístup aj bez sprievodu poslancov

Pavol Valík 29.05.2024 novinky

Príspevok na Facebooku naznačuje, že strelec z Handlovej sa v minulosti nachádzal v budove Národnej rady SR v sprievode jedného z jej poslancov. V skutočnosti však má do Národnej rady bežne prístup aj verejnosť, ktorá môže rokovania parlamentu navštíviť aj bez pozvania niektorého zo zvolených poslancov. Michal Kotian navyše hovorí iba o jednom stretnutí s útočníkom v parlamente.

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, ktorý naznačuje, že atentátnikovi, ktorý 15. mája strieľal na premiéra v Handlovej, umožnil v minulosti vstup do Národnej rade SR niektorý z poslancov. Príspevok hovorí o predsedovi mimovládnej organizácie Jednota dôchodcov na Slovensku, ktorý sa údajne vyjadril, že strelca v budove parlamentu dvakrát osobne stretol a útočník sa mu vyhrážal. Autor príspevku sa pýta, ktorý poslanec strelca pustil, keďže do parlamentu môže ísť návšteva iba v sprievode.

„Ktorý poslanec si dvakrát prevzal Cintulu na recepcii NR SR a umožnil mu vstup?“ uvádza sa konkrétne v príspevku.

Strelec sa vyhrážal predsedovi Jednoty dôchodcov

Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian sa podľa vlastných vyjadrení s atentátnikom, ktorý postrelil premiéra Roberta Fica, stretol dvakrát, v budove Národnej rady však malo prebehnúť iba jedno stretnutie. 

Prvýkrát sa tak malo stať ešte v ešte v apríli 2024 v blízkosti budovy Národnej rady Slovenskej republiky, nie priamo v nej.

„Bolo to tesne po prezidentských voľbách. Bol som v parlamente a odtiaľ som išiel do neďalekej reštaurácie. Následne som sa presúval k autu a v mieste, kde je brána k hradu, tak tam mi tento pán povedal: A čo ty hlasosmerák, ešte mám nožík nabrúsený! “ povedal Kotian pre denník Plus JEDEN DEŇ. 

Druhé stretnutie už podľa Kotianových slov prebehlo v budove parlamentu. „Na ďalší týždeň som bol vo vnútri NR SR a pri recepcii som dával občiansky preukaz pre vstup. A pri telefóne, ktorý je za dverami, tak tam stál tento istý pán a takisto mi povedal: Tak čo ty hlasosmerák, zas ideš bonzovať?“ Vyhrážku mal v poštovej schránke nájsť aj jeho syn. 

Do Národnej rady má prístup aj verejnosť

O vyjadrenie sme požiadali aj Kanceláriu Národnej rady SR, ktorá uviedla za akých okolností môže osoba vstúpiť do Národnej rady: „Vstup do priestorov hlavnej budovy Národnej rady SR je umožnený osobám, ktoré na hlavnom vstupe do budovy NR SR preukážu svoju totožnosť a poskytnú informáciu o účele návštevy parlamentu. Osoby, ktoré splnia vyššie uvedené kritériá, absolvujú bezpečnostnú prehliadku a prehliadku príručnej batožiny a prevezme si ich oprávnená osoba, sú oprávnené vstúpiť do hlavnej budovy Národnej rady Slovenskej republiky. Pred vstupom do budovy je takejto osobe vydaná identifikačná karta „Návšteva“, ktorú je počas trvania návštevy v hlavnej budove Národnej rady SR povinné nosiť na viditeľnom mieste.“ 

Rokovania Národnej rady a jej výborov sú, až na niektoré výnimky, verejné. Účasť na rokovaniach obmedzuje len kapacita miest určených verejnosti v rokovacej miestnosti. Jedinou podmienkou pri vstupe do budovy NR SR je preukázanie sa občianskym preukazom. Záujemcu následne zamestnanec NR SR odprevadí na balkón rokovacej miestnosti alebo miestnosti výboru. Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR taktiež organizuje prehliadky budovy parlamentu, ktorých sa môžu zúčastniť aj väčšie skupiny záujemcov. Dohodnúť si takúto prehliadku je možné na internetovej stránke. 

Príspevok poslednou vetou naznačuje, že strelca z Handlovej v budove Národnej rady SR sprevádzal poslanec, keďže do parlamentu sa návšteva nedostane bez sprievodu. Je pravdou, že po parlamente sa môže verejnosť pohybovať len v sprievode zodpovednej osoby. Takouto osobou však nemusí byť len poslanec. „Osoby, ktorým bol umožnený vstup do hlavnej budovy NR SR, sa môžu v priestoroch parlamentu pohybovať výlučne v sprievode oprávnenej osoby, ktorými sú poslanci NR SR, zamestnanci Kancelárie Národnej rady SR a asistenti poslancov NR SR,“ uviedla Kancelária NR SR.

Parlament pozastavil návštevy

Parlament po streľbe na premiéra pozastavil návštevy a posilnili sa bezpečnostné opatrenia. „Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe Národnej rady SR a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR. Súčasne prijímame opatrenia na bezpečnosť poslancov, pretože viacerí z nich vyjadrili obavy,“ informoval odbor komunikácie Kancelárie NR SR.

Záver

Príspevok na Facebooku, ktorý naznačuje, že strelec z Handlovej bol v budove Národnej rady SR v sprievode jedného z jej poslancov, úplne opomína, že verejnosť má do budovy prístup aj v prípade, že nie je návštevou poslanca. Rokovania národnej rady sú za bežných okolností prístupné všetkým občanom preukazujúcim sa občianskym preukazom, ktorí sa navyše môžu zúčastniť aj prehliadky priestorov. Príspevok taktiež nepresne pracuje s vyjadreniami predsedu Jednoty dôchodcov na Slovensku, ktorý povedal, že v budove Národnej rady sa so strelcom stretol len raz. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili pre chýbajúci kontext.

Článok sme 31.5.2024 doplnili o vyjadrenie Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky.

Zdroj fotografie: Alejandro Castro

success
error