DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Neporiadok po hudobnom festivale je chybne pripisovaný ochrancom prírody

Neporiadok po hudobnom festivale je chybne pripisovaný ochrancom prírody

Timotej Kováčik 12.09.2023 novinky

Príspevok na Facebooku poukazuje na neporiadok, ktorý po sebe nechali návštevníci festivalu pri britskom meste Leeds. Autor tvrdí, že išlo o festival ochrancov prírody, ktorí sa správajú pokrytecky. V skutočnosti video zachytáva neporiadok po hudobnom podujatí podujatie Leeds Festival, ktoré s ochranou prírody nemá nič spoločné. Odpadky po sebe nechali hudobní fanúšikovia a spojenie s ochrancami prírody je vymyslené. 

Na Facebooku sa šíri video zachytávajúce množstvo smetí, odpadkov a rozbitých stanov, ktoré po sebe zanechali návštevníci festivalu. Popis v príspevku uvádza „Aby sa vedelo. 28. augusta 2023 sa v Anglicku konal festival ‘ochrancov prírody’” a zjavne tak poukazuje na údajné pokrytectvo týchto „ochrancov prírody.”

The cleanup crew at the Leeds Festival in Leeds, England, said the scene was ‘utterly appalling’ after a reported 90,000+ attendees left tents and trash all over the festival site when it ended on August 27 pic.twitter.com/MrFdhokTe8

— NowThis (@nowthisnews) August 31, 2023

Pôvodný popis k videu v angličtine uvádza „Návštevníci festivalu v Spojenom kráľovstve po sebe zanechali more stanov a odpadkov.” Podľa vodoznaku video dronom natočil Liam Murray a prvýkrát bolo uverejnené spravodajským portálom Nowthisnews.com, napríklad na sociálnej sieti X (predtým Twitter) 31. augusta 2023. 

V anglickom meste Leeds sa v dňoch 25. - 27. augusta 2023 naozaj uskutočnil Leeds Festival s hudobníkmi ako napríklad Imagine Dragons či Billie Eilish, ktorých si prišlo pozrieť viac ako 90 tisíc návštevníkov.. Festival je organizovaný spolu so svojou dvojičkou Reading Festival a prvýkrát sa uskutočnil v roku 1999. Počas histórie sa na ňom vystriedalo mnoho hudobných štýlov od metalu cez indie až po súčasnú populárnu hudbu.

Festival nie je prepojený s ochrancami prírody tak, ako sa uvádza v príspevku na Facebooku. Na webstránke má sekciu environmentálnych odporúčaní, ktoré aplikuje priamo na mieste. Ide napríklad o používanie zálohovateľných pohárov, kompostovateľných príborov, systém recyklácie odpadu či odporúčanie používať opakovane použiteľné stany. Festival disponuje tiež “eko kempingom” - priestorom s dôrazom na čistotu prostredia, nevytváranie zbytočného odpadu a s prísľubom návštevníkov kompletne upratať miesto, na ktorom kempovali. Napriek ekologickej politike festivalu sa nejedná o festival ochrancov prírody.

Príspevok teda obsahuje popis, ktorý nezodpovedá zdieľanému videu. Zábery pochádzajú z hudobného festivalu, nie z festivalu ochrancov prírody. Práve preto nemožno neporiadok, ktorý po sebe návštevníci festivalu zanechali, označovať za prejav ich pokrytectva.

success
error