DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Neporiadok na pláži ostal po oslavách Svätojánskej noci, nie po ekoaktivistoch

Neporiadok na pláži ostal po oslavách Svätojánskej noci, nie po ekoaktivistoch

Lucia Cagalová 04.07.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky, ktoré zdieľajú videozábery zo španielskej pláže v Malage s veľkým množstvom odpadu. Tvrdia, že za odpad sú zodpovední návštevníci ekofestivalu. V zahraničí sa toto video šíri aj s komentárom, že odpad po sebe zanechali migranti. Obe informácie sú nepravdivé, tony odpadu sú v skutočnosti dôsledkom osláv Svätojánskej noci. Festival ekológie sa v provincii Malaga konal v máji 2024 v meste Pizzara.

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky s videom, na ktorom vidieť na pláži s nápisom Malagueta množstvo odpadu. V popise príspevok uvádza: „Eko-festival v Malage zanecháva hory odpadkov za sebou Ekofestival na pláži La Malagueta v španielskej Malage, ironicky venovaný otázkam ekológie a ochrany prírody, za sebou zanechal hory odpadkov.”  Video sa šíri aj v zahraničí, na sieti X sa príspevky s týmto videom šíria najmä s popismi, že neporiadok spôsobili migranti.

Odpad pochádza z osláv Svätojánskej noci

Video (archivované tu) pôvodne zverejnil instagramový účet andalimpia 24. júna 2024. Vidno na ňom nápis “malagueta”, ktorý je ikonickou súčasťou pláže La Malagueta v Malage. AndaLimpia je dobrovoľnícka organizácia v Malage, ktorá sa venuje ochrane životného prostredia. Pre nemeckú pobočku AFP potvrdila, že video pochádza zo soboty po oslavách Svätojánskej noci 23. júna 2024.

Svätojánska noc (Noche de San Juan) sa v Španielsku oslavuje každý rok z 23 na 24. júna, v meste Malaga je tento sviatok známy aj tonami odpadu, ktoré jeho oslavy vyprodukujú. O odpadoch na plážach po oslavách magickej noci sv. Jána informuje napríklad El Confidencial, nezávislé španielske médium. Pláže Malagy sú pritom jedným z miest, kde sa odpadu zanechá najviac. Podľa údajov magistrátu mesta sa po oslavách v roku 2024 vyzbieralo 23 ton odpadu. Pobrežia vyčistilo nasledujúci deň 227 pracovníkov približne za tri hodiny. Škody spôsobené na plážach v meste Malaga sa v roku 2024 odhadujú približne na 14 000 eur. Poškodené boli toalety aj drevené stĺpy na športových ihriskách. 

Miestna polícia, ktorá na oslavy v okolí pláží a promenád dohliadala v posilnenom režime, zaznamenala 452 zásahov. Médium Málaga Hoy zároveň upozornilo, že 23. júna 2024 pred nočnými oslavami prebiehali v blízkostí pláží aj oslavy postupu futbalového tímu Málaga, počas ktorých miestna polícia aktivovala plán pre mimoriadne situácie. 

Tony odpadu sú dlhodobým problémom osláv Svätojánskej noci

Ide o dlhodobý problém, v roku 2023 zostalo po Svätojánskej noci na plážach Malagy približne 35 ton odpadu. V súvislosti s veľkým množstvom odpadu, ktoré oslavy spôsobujú, boli v Španielsku spustené viaceré iniciatívy. Vysokoškolskí študenti spolu s environmentálnou organizáciou Aula del Mar Mediterráneo Foundation spustili kampaň  “Toto je vaše,” ktorá podporovala zodpovednejší prístup počas osláv na malagských plážach. Projekt Libera, na ktorom sa spolupodieľali organizácie SEO Birdlife a Ecoembes cielili na zvýšenie povedomia o negatívnych vplyvoch osláv sv. Jána na pláže a morský život.

Oslavy magickej noci svätého Jána, známej tiež ako Svätojánska noc, sa oslavujú v Európe aj v Latinskej Amerike. Medzi tradície svätojánskej noci patria veľké vatry a ich preskakovanie, ktoré má priniesť šťastie a odohnať zlých duchov. Počas noci sa ľudia lúčia so zlými spomienkami, ktoré napísané na papieri hádžu do ohňa. 

Ekofestival sa konal v inom meste a v inom čase

Ekofestival, na ktorý príspevky pravdepodobne narážajú, sa uskutočnil v inom čase a na inom mieste. Trojdňový festival Ecoweekend zameraný na témy ekológie a udržateľnosti sa uskutočnil v máji 2024 v meste Pizzara, ktoré je súčasťou provincie Malaga. Provincia je zároveň organizátorom festivalu. Ekologické podujatie sa koná od roku 2019 a uskutočnilo sa v rôznych mestách provincie Malaga, napríklad v Torremolinos a Yunguera.  

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíri video z pláže v Malage, na ktorom je vidieť množstvo odpadkov. Popisky k videu tvrdia, že pôvodcami odpadu sú ekoaktivisti na ekofestivale alebo migranti. Neporiadok je však následkom osláv Svätojánskej noci. Príspevok v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý.

 

Zdroj fotografie: N i c o_CC BY-NC-ND 2.0

success
error