DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Neexistuju dôkazy, že vakcíny proti covidu-19 spôsobujú nárast chorôb ani potratov 

Neexistuju dôkazy, že vakcíny proti covidu-19 spôsobujú nárast chorôb ani potratov 

redakcia Demagog.sk 26.11.2024 novinky

Príspevok na Facebooku tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 spôsobili nárast prípadov rakoviny, reprodukčných chorôb, zvýšili počet potratov a genetických chorôb. Autorka taktiež zdieľa reportáž rakúskej konšpiračnej stanice AUF1, ktorá prezentovala vedecky nepodloženú analýzu. V rámci analýzy autori porovnali hlásené vedľajšie účinky, ktoré však nepreukazujú kauzalitu medzi očkovaním a uvedenými chorobami. Očkovanie proti covidu-19 naopak pomáha predchádzať komplikáciám pri uvedených chorobách a v tehotenstve. Vakcíny sú bezpečné a prísne testované. 

Na sociálnej sieti sa šíri príspevok, podľa ktorého vraj v Rakúsku začali hovoriť o možnom zámernom znižovaní počtu obyvateľov. „Rakúske médiá uvádzajú, že od zavedenia vakcín proti COVID-19 vzrástol počet reprodukčných chorôb o takmer 700 percent, výskyt rakoviny o 500 percent a potratov o viac ako 300 percent. Zvýšil sa aj počet vrodených genetických chorôb – o 275 %,” uvádza autor. 

K príspevku je priložené video reportáže rakúskej stanice AUF1. Príspevok tiež zdieľa link na telegramový kanál s názvom „Covid1984 budujú svet podľa Georga Orwella – na životoch neočkovaných záleží,“ ktorý šíri video rumunského europoslanca Cristiana Teresa. Teres podľa príspevku v „Európskom parlamente predstavil mapu, ktorá ukazuje, že krajiny s najvyššou „zaočkovanosťou“ sú teraz krajinami s najvyššou nadmernou úmrtnosťou“.

Príspevok sa šíri predovšetkým prostredníctvom individuálnych používateľov, ktorí ho zdieľajú na svojich profiloch, často s rovnakým alebo veľmi podobným sprievodným textom. 

Reportáž vysielal konšpiračný portál AUF1

V príspevku je zdieľaná reportáž z 29. októbra 2024 v nemeckom jazyku s titulkom „Redukcia populácie? Po podaní injekcií Covid sa počet ochorení pohlavných orgánov výrazne zvýšil.“ Redaktor Bernhard Riegler vo videu uvádza, že nárast chorôb vyplýva „z analýzy databázy WHO VigiAccess”, pričom na vyhodnotenie mal najväčší nemecký vedecký blog Science Files spraviť komplexnú štúdiu. V reportáži redaktor ďalej dodáva, že túto štúdiu uskutočnili od mája 2021 do októbra 2024. „Michael Klein z vedeckého portálu Science Files dokonca spomína možnosť cieleného znižovania populácie, čo doslovne tvrdí aj bývalý viceprezident spoločnosti Pfizer Mike Yeden. Tvrdí, že injekcie sú toxické a škodlivé.“

Reportáž vysielal rakúsky krajne pravicový portál AUF1, ktorý je známy pre šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií. AUF1 v minulosti vysielal rozhovor s doktorom Wodargom, ktorý pandémiu covidu-19 označil za „vojenskú operáciu zinscenovanú korporáciami“, či reportáž súvisiacu s konšpiračnou teóriou Veľkého resetu.

AUF1 na svojom webe uvádza, že sú „alternatívna, nezávislá televízia“. Zakladateľom je Stefan Magnet, ktorý je podľa rakúskeho portálu Profil krajne pravicový extrémista s väzbami na rakúsku krajne pravicovú stranu FPÖ.

Vo februári 2022 rakúsky Komunikačný úrad začal prešetrovať obsah AUF1 kvôli možným porušeniam zákona o audiovizuálnych mediálnych službách. Zistenia úradu napokon preukázali, že AUF1 vysielal svoj program na televíznej stanici RTV bez platnej licencie, pričom AUF1 hrozila pokuta až do 40-tisíc eur. 

Kvôli porušeniu nemeckej štátnej mediálnej zmluvy nemecký mediálny dohľad zakázal v novembri 2023 vysielanie AUF1 v Nemecku. Následne AUF1 bez licencie vysielal svoj program aj na nemeckej televíznej stanici SRGT, ktorej za to udelil úrad pokutu až 200 tisíc eur.

Redaktor šíril vedecky nepodloženú analýzu

Článok na blogu ScienceFiles, na ktorý odkazuje redaktor v reportáži, nie je vedecky overená štúdia. Autori analyzovali dáta dostupné v databáze VigiAccess. Tabuľku so zhrnutím dát autori nazvali „Hlásenia o triedach ochorení po génovej terapii COVID-19 do databázy WHO – porovnanie rokov 2024 a 2021“. 

VigiAccess je verejná databáza Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá poskytuje informácie o hlásených nežiaducich účinkoch liekov a vakcín. Funguje ako online nástroj, ktorý čerpá údaje z globálnej databázy WHO pre farmakovigilanciu nazvanej VigiBase. 

Na webovej stránke databázy VigiAccess je pritom uvedené, že „na základe týchto informácií nie je možné porovnávať rôzne účinné látky a uzatvárať ich bezpečnostné profily. Údaje vo VigiBase sa týkajú podozrenia na vedľajšie účinky liekov, t. j. nepotvrdilo sa, že vedľajšie účinky zaznamenané vo VigiBase sú spôsobené podozrivým liekom. U pacienta môžu existovať aj iné dôvody na rozvoj hláseného stavu. Taktiež VigiBase neobsahuje žiadne údaje o užívaní akýchkoľvek liekov. Spontánne hlásenie vedľajších účinkov je ovplyvnené mnohými faktormi, napríklad popularitou lieku alebo vakcíny a mierou pozornosti médií.“

Analýza blogu ScienceFiles obsahuje údaje z VigiAccess, pravdepodobne výhradne pre vakcínu Comirnaty od konglomerátu Pfizer/BioNTech. Autori zostavili tabuľku hlásených vedľajších účinkov s údajmi z mája 2021 v porovnaní s dátami z októbra 2024. Aktuálne údaje z novembra 2024 ukazujú mierny nárast oproti údajom v analýze, avšak ani tieto rozdiely nepotvrdzujú žiadnu súvislosť medzi očkovaním a konkrétnymi sledovanými ochoreniami.

Vakcína proti covidu-19 nespôsobuje rakovinu

Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) a americký Národný onkologický inštitút (NCI) uvádzajú, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vakcíny proti covid-19 spôsobovali rakovinu. Naopak, obidve inštitúcie odporúčajú očkovanie proti covidu-19 pre pacientov s rakovinou alebo po prekonaní rakoviny predovšetkým kvôli ich možnej zníženej imunite. 

V roku 2022 celosvetovo pribudlo takmer 20 miliónov novodiagnostikovaných prípadov ochorenia. IARC predpokladá nárast v roku 2050 na viac ako 35 miliónov nových prípadov rakoviny, čo predstavuje 77 % nárast oproti roku 2022. 

Jedným z dôvodov stúpajúcej incidencie (nových prípadov ochorenia v populácii) je rast a starnutie populácie. S rastúcim počtom ľudí, ktorí sa dožívajú vyššieho veku, sa zvyšuje aj riziko výskytu rakoviny, keďže starší ľudia sú náchylnejší na onkologické ochorenia. Ďalšími faktormi sú fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita ale aj znečistenie ovzdušia.

Lepšie diagnostické metódy a zvýšené povedomie o preventívnych vyšetreniach tiež prispievajú k nárastu novodiagnostikovaných prípadov rakoviny. Zlepšená diagnostika umožňuje odhaľovanie rakoviny v skorších štádiách, čo prispieva k zvyšovaniu incidencie. 

Pandémia znížila schopnosť včasnej diagnostiky rakoviny

Pandemické opatrenia, ako znížená dostupnosť zdravotníckych zariadení a obavy pacientov z návštevy lekára kvôli riziku nákazy vírusom SARS-CoV-2, podľa portálu Medical News Today pravdepodobne negatívne ovplyvnili prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu rakoviny.

„Správa v Journal of Clinical Oncology uviedla, že v období vrcholu pandémie v apríli 2020 klesol počet vyšetrení rakoviny hrubého čreva pomocou kolonoskopie o 75 %. Modelované odhady naznačujú, že o 10 rokov (v roku 2030) môže dôjsť až k 4-tisíc úmrtiam navyše na rakovinu hrubého čreva. V podstate ide o varovanie, že tieto oneskorené skríningy v dôsledku [COVID-19] predstavujú časovanú bombu s desaťročnou poistkou,“ uvádza Dr. Michael Zinner, generálny riaditeľ a výkonný lekársky riaditeľ Miami Cancer Institute.

Doktorka Susan Pandya, vedúca oddelenia globálneho rozvoja metabolizmu rakoviny, onkológie a imunoonkológie v Servier Pharmaceuticals, upozorňuje, že údaje o výskyte a úmrtnosti na rakovinu zaostávajú za aktuálnym rokom o 2 až 4 roky, pretože zber, spracovanie, kontrola kvality, analýza a interpretácia týchto dát trvá dlhší čas. Z tohto dôvodu ešte doposiaľ nemáme kompletný obraz o tom, ako pandémia ovplyvnila tieto štatistiky.

Očkovanie proti covidu-19 nespôsobuje reprodukčné choroby ani potraty

Dostupné vedecké dôkazy nepreukazujú, že by očkovanie proti covid-19 spôsobovalo nárast chorôb reprodukčných orgánov. 

Podľa systematického prehľadu niekoľkých štúdií, vedci konštatujú, že „neexistuje žiadny vedecký dôkaz o akejkoľvek súvislosti medzi vakcínami proti COVID-19 a poruchou plodnosti u mužov alebo žien“.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Spojených štátoch naopak odporúča očkovanie proti covidu-19 pre osoby ktoré sú „tehotné, dojčia, snažia sa otehotnieť teraz alebo môžu otehotnieť v budúcnosti“, nakoľko nákaza covidom-19 počas tehotenstva môže zvýšiť riziko komplikácií, ktoré môžu „ovplyvniť tehotenstvo a vyvíjajúce sa dieťa“.

Očkovanie nespôsobuje šírenie genetických chorôb

Vakcíny proti covid-19 vrátane mRNA vakcín, ako sú Pfizer-BioNTech a Moderna, neovplyvňujú genetickú výbavu človeka. mRNA vakcíny telu dodajú inštrukcie na tvorbu proteínu, ktorý imunitný systém rozpozná a na základe toho vybuduje ochranu proti vírusu. mRNA z vakcíny sa po krátkom čase prirodzene rozloží a nikdy nevstupuje do bunkového jadra, kde sa nachádza DNA. 

Niekoľko odborných zdravotníckych inštitúcií potvrdzuje, že vakcíny proti covid-19 neovplyvňujú DNA. Preto vakcíny nemajú schopnosť meniť genetický materiál, a teda nemôžu spôsobovať genetické ochorenia.

Bezpečnosť vakcín je prísne testovaná

Všetky vakcíny používané v Európskej únii musia pred schválením absolvovať viacstupňový proces skúšania, ktorý potvrdzuje ich bezpečnosť a účinnosť. Tento proces zahŕňa sériu prísnych testov zo strany výrobcu, po ktorých nasleduje odborné hodnotenie zo strany národných regulačných orgánov a Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Účinky novej očkovacej látky sa najprv testujú v laboratóriu a na zvieratách. Ak sú úspešné, vývoj vakcíny pokračuje klinickými štúdiami na ľuďoch. Klinické skúšania prebiehajú v troch fázach, pričom do každej fázy je zapojený väčší počet osôb. Pri klinickom skúšaní sa musí dodržiavať prísny súbor kritérií, postupov a protokolov stanovených regulačnými orgánmi. 


Zdroj: EMA

Vývoj vakcín od nápadu až po ich uvedenie na trh zvyčajne trvá 10 a viac rokov. V prípade núdzových situácií v oblasti verejného zdravia sa však môže tento proces významne skrátiť. Zrýchleným tempom boli vďaka úsiliu vedeckej komunity vyvinuté aj očkovacie látky proti ochoreniu covid-19. Vedecké tímy, farmaceutické spoločnosti, výskumné centrá a iné vedecké inštitúcie z celého sveta nasmerovali svoje finančné a personálne zdroje tak, aby bola účinná a bezpečná vakcína dostupná v rozsahu 12 - 18 mesiacov. 

Dosiahnutie takéhoto cieľa si vyžadovalo súbežne vykonávať rozsiahly výskum, klinické skúšania, investície do nových výrobných postupov a zabezpečenie surovín, aby výroba mohla začať ihneď po schválení vakcíny na uvedenie na trh. Napriek urýchleniu sa proces ich vývoja a testovania riadil rovnakými regulačnými požiadavkami na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť ako v prípade iných očkovacích látok.


Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Regulačné orgány môžu schváliť očkovaciu látku len vtedy, ak z výsledkov vedeckého hodnotenia vyplynie, že jej prínosy prevyšujú riziká. EMA zaviedla procesy (.pdf), ktoré umožnili regulačnému úradu posúdiť vakcíny a lieky proti covidu-19 rýchlejšie, napríklad tzv. rolling review, vďaka ktorému EMA spracovávala a vyhodnocovala čiastkové dáta výrobcov vakcín hneď, ako boli k dispozícii, nie až po úplnom skončení výskumu. 

EMA a členské štáty EÚ nepretržite monitorujú bezpečnosť dostupných vakcín, aby čo najskôr odhalili a eliminovali možné riziká. Tento proces zahŕňa analýzu údajov z viacerých zdrojov, vrátane hlásení o podozrení na vedľajšie účinky, klinických štúdií, vedeckej literatúry a informácií od iných regulačných orgánov, pričom EMA posudzuje každé hlásenie, s cieľom určiť, či vedľajší účinok mohla skutočne spôsobiť vakcína. Ak sa potvrdí, že vedľajší účinok spôsobila vakcína, je takáto informácia pridaná do informačného listu vakcíny. Bezpečnosť vakcín je hodnotená ako veľmi priaznivá.

Vakcína Comirnaty je bezpečná

Comirnaty získala v počiatočných fázach očkovania v Európskej únii „podmienečné povolenie“, nakoľko sa očakávali ďalšie potrebné dôkazné dokumenty o bezpečnosti vakcíny. Spoločnosť napokon poskytla nevyhnutné informácie o vakcíne Comirnaty, vrátane údajov týkajúcich bezpečnosti, účinnosti a efektivity vakcíny. EMA uvádza, že „spoločnosť dokončila všetky požadované štúdie o farmaceutickej kvalite vakcíny. V dôsledku toho sa podmienená autorizácia zmenila na štandardnú“ (.pdf, s. 5). 

Podľa ŠÚKL s odkazom na EMA je vakcína Comirnaty bezpečná a spĺňa všetky nevyhnutné štandardy EÚ, ktoré boli preukázané po rozsiahlych klinických skúškach. 

Do štúdie vakcíny bolo zapojených do 14. novembra 2020 približne 44 000 ľudí, ktorí boli rozdelení na dve skupiny – jedna dostala vakcínu, druhá placebo. Skúšanie prebehlo bez vedomia účastníkov o ich zaradení. V III. fáze klinickej štúdie, ktorá zahŕňala 36 000 ľudí bez predchádzajúceho ochorenia covid-19 (vrátane osôb nad 75 rokov), vakcína znížila počet symptomatických prípadov o 95 %. V skupine, ktorá dostala vakcínu, bolo len 8 prípadov nákazy (z 18 198 účastníkov), zatiaľ čo v placebo skupine bolo 162 prípadov (z 18 325 účastníkov), čo dokazuje účinnosť vakcíny na úrovni 95 % (.pdf, s. 9). 

Účinnosť vakcíny bola potvrdená aj u ľudí s vyšším rizikom závažného priebehu covid-19, vrátane osôb s astmou, cukrovkou, ochoreniami pľúc, vysokým krvným tlakom alebo obezitou. Vakcína bola účinná bez ohľadu na pohlavie, rasu či etnickú príslušnosť.

O vakcíne Comirnaty sú pravidelne vydávané aktualizácie a hodnotenia od EMA, Výboru pre hodnotenie farmakovigilančných rizík (PRAC) alebo Výboru pre lieky na humánne použitie (CHMP). Tieto aktualizácie zahŕňajú odporúčania pre schválenie, informácie o výrobe a distribúcii vakcíny, ako aj hodnotenie bezpečnosti a účinnosti.

Záver

Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 spôsobili rapídny nárast prípadov rakoviny, reprodukčných chorôb, genetických chorôb a zvýšili množstvo potratov. K šírenému príspevku je priložené video z rakúskej konšpiračnej stanice AUF1, kde redaktor prezentuje vedecky nepodloženú analýzu. Analýza pozostávala zo zberu dát hlásených vedľajších účinkov, pričom nie všetky sú potvrdené a nepotvrdzujú súvislosť medzi prezentovanými ochoreniami a vakcínami proti covidu-19. Doposiaľ neexistujú vedecké dôkazy, že by očkovanie proti covidu-19 spôsobovalo uvedené ochorenia. Vakcíny sú naopak často v rámci prevencie pri ochorení rakovinou či predchádzaniu kompilkáciam v tehotenstve, odporúčané a sú bezpečné. V spolupráci so spoločnosťou Meta preto príspevok označujeme za nepravdivý.

Zdroj obrázku: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)

success
error