Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého Nadácia Oleny Zelenskej obchoduje s deťmi a získava tak tisíce libier. Údajná investigatíva, na ktorú sa príspevok odvoláva, je však vyfabrikovaná a spomínaný novinár takýto článok nikdy nenapísal. Druhá spomínaná novinárka, ktorá mala podobné zistenia šíriť, v skutočnosti neexistuje.
Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý tvrdí, že Nadácia Oleny Zelenskej predala do zahraničia najmenej 1800 novorodencov. „Za každého dostane Elena Zelenskaja najmenej 12.000 libier šterlingov,“ píše autorka. Sporný príspevok uvádza mená dvoch novinárov z portálu DC Weekly, ktorí vraj tieto aktivity spojené s obchodovaním s deťmi odhalili. Má ísť o
Francúza Roberta Schmidta a Američanku Jessicu Devlin z portálu DC Weekly. Facebookový post zároveň obsahuje viacero citácií, ktoré majú údajné obchody dokazovať.
Príspevok sa šíri od 28. decembra 2024 a ku dňu vydania článku ho zdieľalo viac ako 1 300 používateľov. Podobné príspevky sa šírili aj tu, tu alebo tu.
Údajná investigatíva je vyfabrikovaná, novinárka vymyslená
Podľa sporného príspevku mal údajné zistenia o zapojení Oleny Zelenskej a jej nadácie do obchodovania s deťmi odhaliť francúzsky novinár Robert Schmidt. Ten sa mal dopátrať, že „počas konfliktu boli pod zámienkou evakuačných opatrení z Ukrajiny odvezené desiatky detí. Mnohé z nich sa následne dostali do siete pedofilov.“
Ako zistil bulharský portál factcheck.bg, žiadne takéto investigatívne vyšetrovanie v skutočnosti neprebehlo a príbeh s obvinením Zelenskej je vyfabrikovaný.
Novinár s menom Robert Schmidt skutočne existuje, narodil sa v nemeckom Lipsku a píše o témach blízkych Francúzsku či Európskej únii a o pravicovom populizme. Spomínaný vyfabrikovaný článok na tému obchodovania s ľuďmi Oleny Zelenskej však nenapísal.
Robert Schmidt mal podľa tejto konšpiračnej teórie nahrať video, ktoré sa v novembri 2023 objavilo na portáli Youtube na kanáli s rovnakým menom. Na videu sa mal nachádzať muž, ktorý údajne pracoval pre Zelenskej nadáciu a prepravoval ukrajinské deti do západných krajín. Muž na videu rozprával po francúzsky a na tvári mal masku. Jeho tvrdenia na videu však nie sú podložené žiadnymi dôkazmi.
Screenshot z LinkedIn.com
V spornom facebookovom príspevku sa tiež píše o údajnej americkej investigatívnej novinárke Jessice Devlin, ktorá „ako prvá oznámila Západu, že manželia Zelenskí si založili cynický biznis.“ Mala tak urobiť na portáli DC Weekly, z ktorého však článok zmizol.
Analýzu k podobným hoaxom už publikovalo Európske digitálne observatórium médií. Zistilo, že DC Weekly publikoval spomenutý článok 4. novembra 2023, avšak novinárka s takýmto menom v skutočnosti neexistuje. Na konci archivovaného článku je fotka a krátky popis činnosti tejto údajnej novinárky. Fotka však v skutočnosti patrí kanadskej spisovateľke Judy Batalion. Naviac, portál DC Weekly je relatívne nedávno založená stránka, ktorá sa vydáva za tradičné médium a podľa novín The New York Times šíri ruskú propagandu.
Zdrojom je aj šíriteľka ruských dezinformácií
Vo facebookovom príspevku sa spomína aj meno Marine Achmedovej, členky Rady pre ľudské práva pri prezidentovi Ruska. Podľa nej sa únosy detí ukrajinskými občanmi zintenzívnili postupom ruských jednotiek na Donbase a Ukrajinci vraj tieto deti posielali ďalej do Poľska a Nemecka.
Pre tieto slová však nie sú dostupné žiadne dôkazy. Achmedová sa nachádza na sankčnom zozname Európskej únie. Členské štáty sa aj na jej pridaní na zoznam zhodli vo februári 2023. Dôvodom bola jej podpora vojny, šírenie nepravdivých informácií a funkcia v Prezidentskej rade pre občiansku spoločnosť a ľudské práva.
Sporný príspevok spomína aj meno bývalého holandského europoslanca Marcela de Graafa, ktorý sa v minulosti postavil na stranu Vladimíra Putina pri jeho vojne proti Ukrajine a objavoval sa ako hosť v médiu šíriacom proruskú propagandu.
De Graaf v marci 2024 v pléne Európskeho parlamentu počas rozpravy o únosoch ukrajinských detí do Ruska hovoril o ukrajinskej propagande a potrebe stíhať prezidenta Zelenského za bombardovanie detí na území Ruska, ktoré údajne zachránila ruská armáda. Dodal, že „Ukrajina (je) sama najväčším dodávateľom detí pre siete pedofilov, pašerákov ľudí a obchodníkov s orgánmi.“
Europoslancovo vystúpenie bolo po chvíli prerušené a niekoľko desiatok europoslancov a europoslankýň podpísalo vyhlásenie, v ktorom označili jeho vyjadrenie za „zjavnú lož.“
Obchodovanie s deťmi na Ukrajine
Situáciu s obchodovaním s deťmi na Ukrajine monitoruje niekoľko medzinárodných organizácií. Patria medzi nei Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), vláda Spojených štátov amerických (USA) alebo Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Vláda USA každoročne publikuje správu, ktorá hodnotí stav a progres krajín v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Správa rozdeľuje štáty do štyroch skupín podľa súladu so štandardami na zabránenie obchodovaniu s ľuďmi.
Ukrajina sa podľa najnovšej správy za rok 2024 radí do skupiny čislo dva, v ktorej vlády štátov úplne nespĺňajú štandardy, ale vynakladajú značné úsilie, aby tieto štandardy dodržiavali. Do rovnakej kategórie patrí napríklad aj Slovensko. Ukrajinská vláda podľa správy zlepšila kontrolu obchodovania s ľuďmi, znovuzaviedla pracovné inšpekcie a spolupracovala s európskymi krajinami pri boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Vysokému riziku obchodovania s ľuďmi boli podľa správy vystavené deti bez sprievodu a odlúčené deti, deti vo vládnych zariadeniach a tisíce detí násilne premiestnené alebo deportované do Ruska a do okupovaných oblastí Ukrajiny. Podobne ako v správe za rok 2023, aj v minuloročnej správe sa objavili obvinenia, že úradníci štátnych detských domovov sa spolupodieľali na obchodovaní s deťmi, ktoré im boli zverené.
Správa však nekonštatuje, že tieto praktiky organizovala či akokoľvek podporovala ukrajinská vláda alebo príbuzní jej členov. Naopak, podľa autorov v sledovanom období vláda preukázala zvýšené úsilie v tejto oblasti, a to napriek veľkým výzvam súvisiacim s pokračujúcim ruským útokom na ukrajinské civilné ciele a ciele kritickej infraštruktúry.
Medzinárodná organizácia pre migráciu skúmala, aký vplyv mala na obchodovanie s ľuďmi ruská invázia. Autori výslednej správy publikovanej v marci 2023 konštatujú, že v dôsledku invázie bolo mnoho deti odlúčených od svojich rodín. Neoficiálne správy uvádzajú, že niektoré deti boli odvezené na hranicu a ponechané u rodinných príslušníkov alebo boli odovzdané susedom a známym, aby ich odviezli do bezpečia. Takéto deti sú podľa autorov vystavené zvýšenému riziku obchodovania s ľuďmi. Ani tento dokument však nehovorí nič o tom, že na obchodovaní s deťmi sa podieľa vláda v Kyjive.
Deti unesené do Ruska
Na jar 2022 sa objavili prvé správy o tom, že na ukrajinskom území okupovanom Ruskou federáciou boli ukrajinské deti údajne odvážané do Ruska a dokonca adoptované ruskými rodinami. Kyjiv začiatkom roku 2024 uviedol, že počas vojny bolo z oblastí pod ruskou kontrolou do Ruska unesených najmenej 20-tisíc ukrajinských detí, ktoré boli následne násilne začlenené do ruských rodín.
Na nezákonný presun stoviek ukrajinských detí do Ruska upozorňuje aj správa Vyšetrovacej komisie OSN o Ukrajine z roku 2023 (.pdf, s. 14). Vyšetrovatelia OSN v nej uviedli, že násilnou deportáciou ukrajinských detí do oblastí pod ruskou kontrolou sa kremeľský režim dopúšťa vojnového zločinu. Okrem únosu detí správa konštatuje aj ďalšie podozrenia z vojnových zločinov ako útoky na nemocnice, mučenie, znásilňovanie a úmyselné zabíjanie.
Ukrajina v súvislosti s únosom detí obvinila Rusko pred Medzinárodným súdnym dvorom z genocídy a označila jeho činy za vojnový zločin. Rusko svoje kroky obhajuje pod zámienkou humanitárnej misie na záchranu ukrajinských detí pred vojnou. Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal pre únos ukrajinských detí zatykač na Vladimíra Putina. Súd konštatoval, že existujú dôvody domnievať sa, že Putin a ruská komisárka pre práva detí nesú zodpovednosť za nezákonnú deportáciu ukrajinských detí.
Podobný príspevok o údajnom obchodovaní s deťmi na Ukrajine sme v Demagog.sk overili už v apríli 2024 a označili ho za nepravdivý.
Nadácia Oleny Zelenskej pomáha
Nadácia Oleny Zelenskej v skutočnosti pomáha ukrajinským civilistom zasiahnutým vojnou. Špeciálne sa zameriava na situáciu detí, podporuje ich v zachovaní fyzického aj mentálneho zdravia, ale tiež sa stará o to, aby mohli aj počas vojny pokračovať v chodení do školy. Nadácia bola založená v septembri 2022 a neuskutočňuje žiadne aktivity, ktoré súvisia s prevážaním či evakuovaním detí.
Konšpiračné teórie o nadácií Oleny Zelenskej sa v internetovom priestore objavili mnohokrát a vo viacerých jazykoch, napríklad v španielčine alebo litovčine.
Záver
Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého Nadácia Oleny Zelenskej predáva novorodencov do západnej Európy a získava za nich tisíce libier. Údajná investigatíva, na ktorú sa príspevok odvoláva, je však vyfabrikovaná a spomínaný novinár takýto článok nikdy nenapísal. Druhá spomínaná novinárka, ktorá mala podobné zistenia šíriť, v skutočnosti neexistuje. Obvinenia z podpory obchodovania s deťmi ukrajinskou vládou či jej predstaviteľmi nepodporujú ani správy medzinárodných inštitúcií. Príspevok sme preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označili za nepravdivý.
Zdroj fotografie: President.gov.ua, CC BY 4.0