Na Facebooku šíri príspevok, ktorý tvrdí, že Vladimir Putin vydal príkaz, aby Rusi nezabíjali mladých ukrajinských vojakov. Príspevok naznačuje, že Ukrajina do bojov posiela nedobrovoľne odvedených mladých brancov už od 17 rokov. V skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy, že by Putin podobný rozkaz naozaj vydal. Navyše odvodový vek v Rusku nižší ako 25 rokov na Ukrajine. Média z otvorených zdrojov potvrdili najmenej 14-tisíc úmrtí mladých ruských vojakov v boji, podľa odhadov je skutočné číslo pravdepodobne oveľa vyššie.
Podľa príspevku prikázal Putin generálom, aby mladých ukrajinských vojakov zajali a „postarali sa o nich“: „Vladimír Putin vydal príkaz veliteľom na fronte, aby ukrajinských násilne zverbovaných vojakov vo veku 17-25 rokov nezabíjali, ale aby ich, ak je to možné, zajali, postarali sa o nich a po vojne (čo bude čoskoro) vrátili živých a zdravých k ich rodičom a rodinám,“ píše sa v príspevku z 19. februára 2025, ktorý zdieľalo vyše 1,6-tisíc používateľov. Ďalšie podobné príspevky tu, tu a tu.
Z verejne dostupných zdrojov však nie je dohľadatelný žiaden takýto Putinov výrok. O podobnom rozkaze neinformovala ani ruská štátom kontrolovaná tlačová agentúra TASS, ktorá je šíriteľom ruských naratívov a propagandy.
Na záver príspevok porovnáva prístup k mladým vojakom na Ukrajine a v Rusku: „Tu vidíme kde je ľudskosť Vladimíra Putina a kde je „ľudskosť“ Zelenského. Ten by poslal na istú smrť aj 10 ročné deti len aby sa zapáčil svojim pánom na západe.“
Na fotografii k príspevku sú dvaja mladí muži vo vojenskej uniforme. Títo mladíci sú v skutočnosti ukrajinskí vojaci Maksym a Dmytro, ktorí mali v čase vyhotovenia fotografie len 18 a 19 rokov. Obaja sa po začiatku ruskej invázie dobrovoľne prihlásili do boja za Ukrajinu v jednom z kyjevských centier.
Po ruskom odchode z Kyjeva sa Dmytro pod tlakom rodiny rozhodol vrátiť na univerzitu. Maxsym zostal s ich jednotkou a v nasledujúcich mesiacoch sa zúčastnil na najťažších bojoch vojny, na bojoch v Donbase.
Na Ukrajine je protizákonné mobilizovať občanov mladších ako 25 rokov
Príspevok hovorí o „násilne zverbovaných“ ukrajinských vojakoch vo veku 17-25 rokov. V skutočnosti je však odvodový vek na Ukrajine nad touto hranicou, čo znamená, že povolaní môžu byť len starší ako 25-roční. Do júla 2024 bola táto hranica ešte vyššia, až 27 rokov.
V apríli 2024 Prezident Zelenskyj podpísal novelizovaný zákon o mobilizácii, ktorým sa znížil vek odvodu do armády z 27 na 25 rokov. Ukrajinský parlament zákon schválil už v máji 2023, všetky zmeny súvisiace so zákonom však vstúpili do platnosti až v júli 2024.
Po zmene zákona o mobilizácii dočasne nastala paradoxná situácia, v ktorej mohli byť do armády povolaní niektorí občania mladší ako 25 rokov. Zákon totiž zrušil kategóriu „čiastočne spôsobilí na vojenskú službu” a nenavrátil osoby mladšie ako 25 rokov s čiastočnou spôsobilosťou do kategórie brancov, ktorých je zakázané povolať do armády, ale môžu do nej vstúpiť dobrovoľne. V dôsledku zmeny mohli byť muži mladší ako 25 rokov, ktorí boli predtým vyhlásení za nespôsobilých na vojenskú službu v čase mieru, ale sú obmedzene spôsobilí na vojenskú službu v čase vojny, odvedení do armády.
Ukrajinský parlament to označil za rozpor v legislatíve, ktorý plánoval napraviť už od júla 2024. V októbri 2024 poslanci ukrajinského parlamentu schválili zákon, ktorý odvod ľudí vo veku 18 až 25 rokov zakazuje. Za zákon hlasovalo 311 z celkového počtu 337 poslancov, nikto nehlasoval proti.
Zákon však neznamenal demobilizáciu tých, ktorí už boli v tejto vekovej kategórii povolaní. Poslanec Olexij Hončarenko vyhlásil, že sa parlament bude o toto rozhodnutie usilovať v budúcnosti.
Na Ukrajine tak v súčasnosti platí, že je protizákonné povolávať do armády ľudí mladších ako 25 rokov.
Mladí Ukrajinci môžu do armády vstúpiť dobrovoľne
Ministerstvo obrany Ukrajiny spustilo vo februári 2025 iniciatívu pre Ukrajincov vo veku 18-24 rokov, ktorá im umožňuje dobrovoľne vstúpiť do obranných síl na jeden rok. Nábor týchto občanov je možný len s ich súhlasom.
Projekt láka mladých na finančnej odmeny, profesionálny vojenský výcvik či sociálnych záruky. Dobrovoľníci získajú mesačnú odmenu až do výšky 120-tisíc hrivien a k tomu dostanú prístup ďalším benefitom ako napríklad hypotéka s nulovým úrokom, prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti vrátane zubnej protézy a po absolvovaní jedného roka služby majú právo vycestovať do zahraničia.
Tento krok prišiel po tlaku Spojených štátov, aby Ukrajinu znížila vek povolávania do armády z 25 na 18 rokov. Ukrajina dlhodobo takéto zníženie odmieta.
V Rusku je odvodový vek nižší ako na Ukrajine
Príspevok tiež porovnáva prístup k mladým vojakom na Ukrajine a v Rusku, pričom obviňuje Ukrajinu z odvádzania mladých vojakov. Branná povinnosť v Rusku sa vzťahuje na mužov v mladšom veku, než je to na Ukrajine.
V Rusku platí branná povinnosť pre všetkých občanov mužského pohlavia vo veku od 18 do 30 rokov, s niekoľkými výnimkami.
Po začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu 8. marca 2022 prezident Vladimir Putin prisľúbil, že pri ruskej invázii na Ukrajinu nebudú použité žiadne branné jednotky.
Nasadenie brancov na Ukrajine zakazuje aj zákon, podľa ktorého branci nemôžu byť nasadení do bojov, ak majú za sebou kratší ako štvormesačný výcvik, nemôžu byť ani nasadení mimo Ruska.
Podľa Ivana Chuvilyaeva, šéfa ruskej mimovládnej organizácie Get Lost, ktorá poskytuje podporu ľuďom, ktorí sa snažia vyhnúť nedobrovoľnému odvodu, branci veľmi často končia nasadení vo vojne na Ukrajine tak, že sa po skončení povinnej vojenskej služby prihlásia do profesionálnej armády. Často sa tak ale deje nedobrovoľne.
Po skončení povinnej vojenskej služby môžu branci podpísať kontrakt a vstúpiť do armády. Podľa Chuvilyaeva môžu byť branci nútení tieto zmluvy podpísať pod nátlakom, alebo zmluvu môžu za nich nelegálne podpísať samotní náborári.
Aj bez toho však môžu byť branci poslaní na nelegálne anektovaný Krym alebo do ruských oblastí Belgorod, Kursk a Brjansk.
V Rusku umierajú mladí vojaci
V auguste 2024 ukrajinské jednotky prekročili hranicu do Kurskej oblasti počas prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu, v dôsledku čoho sa časť oblasti dostala pod ukrajinskú okupáciu. Keďže značná časť vybavených ruských jednotiek bola nasadená na Ukrajine, väčšina mužov strážiacich hranicu v Kurskej oblasti boli mladí, neskúsení branci z pohraničnej služby FSB, ktorí utrpeli ťažké straty v bojoch so skúsenými ukrajinskými jednotkami.
Následne boli vyslaní bojovať s ukrajinskými jednotkami v Kurskej oblasti branci z viacerých ruských regiónov, hoci prezident Putin opakovane sľuboval, že nebudú nasadení do vojny s Ukrajinou. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny tvorili mladí odvedenci väčšinu ruských vojnových zajatcov, ktorých v Kursku zajali Ukrajinci.
Podľa portálu Mediazona, ktorý sleduje a reportuje obete vojny na ruskej strane, zahynulo už vyše 14 500 vojakov vo veku 26 a menej rokov. Vyše 2-tisíc z nich bolo vo veku od 18 do 20 rokov a vyše 5-tisíc vo veku 21 až 23 rokov. Z toho bolo až 1 535 padlých vojakov vo veku 18-26 rokov z kategórie naverbovaných vojakov, teda neboli členmi profesionálnej armády, ani dobrovoľníci či väzni.
Celkovo bolo podľa portálu k 20. februáru 2025 potvrdených viac ako 95-tisíc obetí z radov ruskej armády. Ide však len o potvrdené úmrtia, pri ktorých vedeli novinári vypátrať mená a ďalšie konkrétne údaje padlých ruských vojakov. Skutočné straty Ruska sú pravdepodobne vyššie, portál Mediazona odhaduje, že môžu dosahovať 165-tisíc. Kyiv Independent uvádza, že podľa odhadov novinárov by sa skutočné straty na ruskej strane mohli pohybovať od 138 500 do 200-tisíc zabitých.
Kyjev sa počas prvých dvoch rokov ruskej invázie zväčša vyhýbal komentovaniu svojich strát. Podľa prezidenta Volodymyra Zelenského zo 16. februára 2025 zahynulo na bojisku od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 viac ako 46-tisíc ukrajinských vojakov.
Čísla, ktoré uviedol Zelenskyj, nezahŕňajú ukrajinských vojakov zabitých v rokoch 2014 až 2022 keď Rusko začalo vojnu proti Ukrajine. Podľa odhadu OSN bolo v tomto období zabitých 4 400 ukrajinských vojakov (.pdf, s. 3).
Skutočný počet padlých vojakov na ukrajinskej strane je pravdepodobne vyšší, než udáva Zelenskyj. Denník Wall Street Journal prišiel s odhadom, podľa ktorého bolo počas plnohodnotnej vojny zabitých až 80-tisíc ukrajinských vojakov. Podobný odhad v novembri minulého roka uverejnil aj týždenník The Economist, podľa ktorého bolo zabitých 60 000 až 100 000 ukrajinských vojakov, Zelenskyj tieto čísla spochybnil.
Čo sa týka civilných obetí, podľa štatistík OSN z konca roka 2024 bolo na Ukrajine od februára 2022, keď Rusko začalo inváziu v plnom rozsahu, zaznamenaných viac ako 12 340 mŕtvych civilistov. Počas tohto obdobia bolo zaznamenaných aj viac ako 27 836 zranených Ukrajincov. Úrad vysokého komisára pre ľudské práva OSN však zdôrazňuje, že toto číslo zahŕňa najmä územia, ktoré nie sú pod ruskou kontrolou a je teda v skutočnosti pravdepodobne výrazne vyššie. Nie sú v ňom zahrnuté okrem iného obete obliehania mesta Mariupoľ ruskou armádou, ktoré organizácia Human Rights Watch odhadla na minimálne 8-tisíc, zástupca starostu Petro Andrjuščenko v marci 2022 hovoril až o 20-tisíc mŕtvych.
Záver
Na Ukrajine je v súčasnosti nezákonné odvádzať mužov mladších ako 25 rokov, tí môžu do armády vstúpiť len dobrovoľne. Oproti tomu v Rusku sa branná povinnosť vzťahuje na mužov už od 18 rokov. Aj napriek prísľubu Vladimira Putina boli do bojov v Kurskej oblasti vyslaní mladí a neskúsení vojaci, ktorí utrpeli ťažké straty. Potvrdených už bolo viac ako 1 500 padlých narekrutovaných vojakov v rozmedzí 18-26 rokov. Príspevky sme preto označili pre chýbajúci kontext.