DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Mexická džudistka Prisca Awiti Alcaraz nikdy nebola mužom, tvrdenia sú nepodložené

Mexická džudistka Prisca Awiti Alcaraz nikdy nebola mužom, tvrdenia sú nepodložené

redakcia Demagog.sk 02.08.2024 novinky

Na olympiáde v Paríži 2024 nie je dovolené transženám súťažiť v športových disciplínach pre ženy. Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky, že mexická džudistka Prisca Awiti Alcaraz je transmužom. Pre tieto tvrdenia však neexistujú žiadne dôkazy. Alcaraz sa narodila ako žena a doposiaľ vždy súťažila ako žena.

Na slovenskom Facebooku sa rýchlo šíri príspevok, ktoré tvrdí, že poľská džudistka Angelika Szymańska na olympijských hrách v Paríži prehrala s „mužom, ktorý sa identifikuje ako žena.“ Príspevok zároveň spochybnil férovosť súťaže. Príspevky s týmto tvrdením sa šírili aj v Poľsku.

Alcaraz vždy súťažila ako žena

Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali tvrdenia, že mexická džudistka Prisca Awiti Alcaraz je alebo niekedy bola mužom.

Podľa záznamov Medzinárodnej džudistickej federácie Prisca Awiti Alcaraz vždy súťažila v ženskej kategórii - či už reprezentovala Veľkú Britániu alebo Mexiko.

Príspevok na Facebooku zároveň zdieľa video, na ktorom Alcaraz trénuje s mužom. Videozábery boli uverejnené džudistickým tímom na Univerzite v Bathu. Na inom videu, ktoré tím zverejnil na sieti YouTube, je možné vidieť zmiešané páry, ktoré spolu trénujú. Video s džudistkou preto nedokazuje, že je mužom.

Mexičanka v médiách vyzdvihuje rolu žien - bojovníčok

Vo svojich vyjadreniach pre médiá Alcaraz vyzdvihuje, že ženy môžu byť tiež bojovníčky: „Kultúra bojových športov je teraz taká posilňujúca. Ženy môžu byť bojovníčky, byť silné. Mexiko je tradične mužskou krajinou, kde ženy zostávajú doma. Priatelia mojich rodičov stále fungujú v tejto kultúre, ale teraz vidím, ako niektorí muži varia a majú iné spoločné povinnosti (so ženami). Kultúra sa krok za krokom posúva vpred, aby bola rovnocennejšia. Sme v strednej fáze.” 

Rovnako dodáva, že chce posilňovať rolu žien: „Môj príbeh nie je o tom, že som žena v športe, ale že som džudistka. Teším sa, že to takto bude (prospešné) pre všetky ženy.“

Tvrdenia odsúdila aj Szymańska

Nepravdivé tvrdenia o pohlaví Mexickej džudistky odsúdila aj Angelika Szymańska. V príspevku na Facebooku označila obvinenia a narážky voči Alcaraz za „nemiestne.“ 

Szymańska zároveň uviedla, že džudistky sa dlho poznajú, trénujú spolu a Alcaraz je „pracovitá a odhodlaná žena, ktorá si svoj úspech plne zaslúžila.“

Mexickú džudistku prvýkrát spochybnili poslanec a sudkyňa z Poľska

Paweł Jabłoński, bývalý člen poľskej vlády a súčasný poslanec za opozičnú stranu Právo a Spravodlivosť v reakcii na prehru Szymańskej spochybnil pohlavie mexickej džudistky. V príspevku na sociálnej sieti X, v ktorom zdieľal fotografiu Alcaraz, napísal slovo atlétka do úvodzoviek. 

Pohlavie džudistky nepriamo spochybnila aj sudkyňa poľského Ústavného súdu Krystyna Pawłowicz, ktorá zdieľala fotku Alcaraz spolu s fotkou alžírskej boxerky Khelif, ktorá čelí pochybnostiam ohľadom jej pohlavia a spôsobilosti súťažiť v ženskej kategórii. Pawłowicz v príspevku uviedla: „osoba na ľavo porazila ženu z Poľska v džudo; osoba na pravo, alžírsky muž, ktorý sa identifikuje ako žena, ohrozuje viac žien v ženskom boxe. Ak to pôjde takto ďalej, značí to, že organizátori chcú, aby ženské disciplíny vyhrávali ľudia, ktorí sa cítia ako ženy.“

Kto je Alcaraz?

Prisca Awiti Alcaraz sa narodila a vyrástla v Londýne, jej otec pochádza z Kene, jej mama je Mexičanka. 

Prisca začala cvičiť džudo v ôsmich rokoch, pričom sa inšpirovala jej starším bratom Philipom Awitim, vysokovýkonným džudistom, ktorý vyhral grandslamové medaily a súťažil na majstrovstvách sveta. Alcaraz sa pôvodne venovala gymnastike a bola aj súčasťou britského národného tímu do 12 rokov, neskôr však uprednostnila džudo.

 


Zdroj: El Financiero

Alcaraz mala doposiaľ úspešnú kariéru: vyhrala Pan American Open v Santiagu (2019), dve zlaté na Panamerických majstrovstvách v Santo Domingu a Lime (2022) a ďalšiu zlatú medailu na Lima Open (2023). Vo svetovom rebríčku 2023 skončila piata, pričom momentálne je osemnásta.

Alcarazovej výkon na olympijských hrách v Paríži 2024 bol prelomový. Vybojovala striebro v kategórii do 63 kilogramov a stala sa tak prvou Mexičankou, ktorá získala medailu v džude na olympijských hrách.

Pravidlá pre transgender športovcov a športovkyne na olympiáde v Paríži

Podobné príspevky na sociálnych sieťach kritizujú olympiádu v Paríži a Medzinárodný olympijský výbor (IOC), že povoľuje transmužom súťažiť v ženských športových kategóriách.

Podľa portálu Newsweek a Independent pre olympiádu v Paríži platia pravidlá, podľa ktorých tranženy môžu nastúpiť v prípade, že prešli tranzíciou pred vekom 12 rokov, a preto neprešli mužskou pubertou. 

V roku 2021 vydal IOC Rámcový dokument o férovosti, inklúzii a nediskriminácii (.pdf), v ktorom umožňuje združeniam jednotlivých športov voľnosť v určovaní si pravidiel a zároveň predstavuje princípy, ktorými sa vo všeobecnosti riadi. Tento dokument neupresňuje konkrétne kritéria, ale zdôrazňuje, že musia byť založené na vedeckých dôkazoch a individuálnom posúdení toho, v akej disciplíne čo konkrétne môže spôsobit neproporčnú výhodu. Prechádzajúce rámcové usmernenie z roku 2015 obsahovalo konkrétnu požiadavku na úrovne testosterónu a do roku 2016 IOC po trans atlétoch požadovala chirurgickú tranzíciu.

Podľa portálu Independent momentálne žiadne transženy na Olympiáde v Paríži nesúťažia. V ženskej kategórii v behu na 1500 metrov súťaží Nikki Hiltz, identifikuje sa nebinárne. V kanadskom ženskom futbalovom tíme nastúpi nebinárna osoba Quinn.

Záver

Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého na Letných olympijských hrách 2024 súťaží v ženskom džude muž. Tieto tvrdenia o Mexičanke Priscille Awiti Alcaraz nie sú ničím podložené. Podľa záznamov Medzinárodnej džudistickej federácie navyše Prisca Awiti Alcaraz vždy súťažila v ženskej kategórii - či už reprezentovala Veľkú Britániu alebo Mexiko. Príspevok sme preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označili za nepravdivý.

success
error