DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Meta oznámila koniec programu spolupráce s fact-checkermi v USA, v iných krajinách v označovaní dezinformácií zatiaľ pokračuje

Meta oznámila koniec programu spolupráce s fact-checkermi v USA, v iných krajinách v označovaní dezinformácií zatiaľ pokračuje

Veronika Frankovská 08.01.2025 novinky

Zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg 7. januára 2024 zverejnil vyhlásenie, podľa ktorého spoločnosť (Meta) na svojich platformách v USA obmedzuje spoluprácu s fact-checkingovými organizáciami na označovaní nepravdivých informácii článkami. Ich prácu chce nahradiť takzvanými komunitnými poznámkami (Community Notes), čo je koncept známy zo siete X, kde používatelia pridávajú ku príspevkom upozornenia na nepravdivé informácie či kontext k nim. 

Demagog.sk je od marca 2024 súčasťou programu nezávislého overovania faktov spoločnosti Meta s názvom Third Party Fact-Checking Program. Tento program zatiaľ pokračuje vo všetkých krajinách okrem USA. Okrem spolupráce s Metou už od roku 2010 overujeme výroky politikov a naďalej budeme upozorňovať na dezinformácie, hoaxy a nepravdy vo verejnej diskusii. 

Plníme prísne kritéria nestraníckosti, transparentnosti a objektivity zdrojov definované kódexom svetovej siete fact-checkerov IFCN a európskej organizácie EFCSN. Rovnako ich plnia aj fact-checkingové organizácie v USA, keďže členstvo v jednej z týchto organizácii je podmienkou spolupráce s Metou.

Podľa slov Maartena Schenka, spoluzakladateľa americkej fact-checkingovej organizácie LeadStories, ich Meta počas spolupráce od roku 2016 neupozornila na akékoľvek prípady politickej zaujatosti. Zuckerberg napriek tomu vo svojom vyhlásení odôvodňuje zmenu prístupu zaujatosťou odborníkov a fact-checkingový program označuje za nástroj cenzúry.

Nepovažujeme fact-checking za cenzúru. Naopak, sme presvedčení, že overovanie faktov je súčasťou slobody slova a že ľudia majú právo na pravdivé a overené informácie, najmä v demokracii, kde na základe týchto informácii robia rozhodnutia vo voľbách. 

Vyhlásenie Marka Zuckerberga navyše vyvoláva dojem, že zrušenie programu spolupráce s fact-checkermi vyrieši problémy sociálnej siete s moderovaním jej obsahu. Fact-checkeri však nemali právo odstraňovať na sociálnych sieťach príspevky alebo profily, mohli ich len označiť ako nepravdivé, čiastočne nepravdivé či ako príspevky s chýbajúcim kontextom. 

Konkrétne následky označení dezinformácii mala pod kontrolou spoločnosť Meta. Príspevky dostali prekrytie a používatelia boli upozornení na zdieľanie nepravdivých informácií. Takýto príspevok sa šíril menej a opakované porušovanie pravidiel komunity mohlo viesť k ďalším obmedzeniam.

Meta neumožňovala fact-checkerom označovať príspevky politikov a striktne dodržiavala zásadu, že neobmedzuje šírenie dezinformácii, ak sú tieto politickým prejavom. S touto jej politikou dlhodobo nesúhlasíme, naopak, sme presvedčení, že politici majú ešte väčšiu zodpovednosť voči spoločnosti, aby používali pravdivé a overené informácie. 

Keď Meta v minulosti odstraňovala účty aktívnym politikom, napríklad Ľubošovi Blahovi či Rudolfovi Huliakovi, nerobila tak v spolupráci s fact-checkermi. 

Mark Zuckerberg vo vyhlásení uviedol aj to, že v minulosti urobili priveľa chýb pri odstraňovaní príspevkov a priveľa neškodného obsahu bolo cenzurovaného. 

EFCSN vo svojom vyjadrení, v ktorom odsúdila prirovnávanie fact-checkingu k cenzúre, upozorňuje, že podľa posledného Transparency Report Mety len v 3,15 % prípadov sťažností na neoprávnené označenie príspevku ako nepravdivého, keď bol príspevku znížený dosah, došlo následne k jeho obnove.

Pre porovnanie, pri ostatných dôvodoch, pre ktoré Meta znižuje dosah príspevkov – napríklad nenávistné prejavy, podnecovanie násilia či nahota – pritom sociálna sieť na základe sťažnosti uzná chybu vo viac ako polovici prípadov.

Sociálne siete musia uverejňovať pravidelné reporty vďaka regulácii Európskej únie, a síce vďaka Aktu o digitálnych službách (DSA). Táto európska legislatíva zavádza pravidlá a transparentnosť aj do prípadov, keď sociálna sieť obmedzí prístup k účtu či k využitiu funkcií používateľom. Aj na Slovensku sa vyskytli opakované prípady, keď osobné profily či stránky čelili obmedzeniam pre údajné porušenia pravidiel a nevedeli sa voči tomuto kroku úspešne odvolať. 

Dokonca aj naša stránka Demagog.sk mala na jeseň 2024 obmedzenú funkcionalitu, keďže systém vyhodnotil, že šírime finančný podvod. Náš článok však, naopak, na nebezpečné finančné podvody upozorňoval. 

Hoci doterajší prístup Mety k dezinformáciam čelí aj oprávnenej kritike a jeho efektívnosť je v odbornej komunite predmetom diskusie, Meta dala svojím rozhodnutím predovšetkým najavo, že boj proti nepravdivým informáciám viac nebude považovať za svoju prioritu. 

Zároveň avizuje, že používatelia uvidia viac politického obsahu. Na Slovensku, kde dezinformáciam verí veľká časť populácie a pravidelne ich šíria aj politici, to považujeme za nebezpečnú kombináciu. 

Naďalej však budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme upozorňovali na nepravdivé informácie vo verejnom priestore.


Zdroj fotografie: Anurag R Dubey, CC BY-SA 4.0

success
error