DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Martin Milan Šimečka nie je na fotografii spolu so strelcom, ktorý útočil na premiéra Fica

Martin Milan Šimečka nie je na fotografii spolu so strelcom, ktorý útočil na premiéra Fica

Pavol Valík 16.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia útočníka, ktorý strieľal v Handlovej na Roberta Fica, na ktorej sa údajne nachádza s Martinom M. Šimečkom, novinárom a otcom lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Muž na fotografii sa však na Šimečku nepodobá. Fotografia pochádza z krstu strelcovej knihy a muž na fotografii bol jej krstným otcom.

Na sociálnych sieťach sa šíri viacero príspevkov, s fotografiou muža, ktorý sa 15. mája 2024 pokúsil spáchať atentát na predsedu vlády Roberta Fica. Príspevky tvrdia, že vedľa muža sa na fotografii nachádza otec predsedu Progresívneho Slovenska spisovateľ a publicista Martin M. Šimečka starší.

Fotografia pochádza z krstu útočníkovej knihy z roku 2019 a je možné ju spolu s ďalšími  nájsť na facebookovej stránke literárneho klubu, ktorý atentátnik založil. Zo záberov, v ktorých je mužovi vedľa útočníka vidieť do tváre, je zrejmé, že nejde o Martina M. Šimečku. Na fotografii sa s najväčšou pravdepodobnosťou v skutočnosti nachádzajú Jana B. - L. a Juraj D., ktorí boli krstnými rodičmi knihy.


Martin Milan Šimečka starší (vľavo); strelec z Handlovej, Jana B. - L. a Juraj D (vpravo)
Zdroj: mujrozhlas.cz, facebook.com

Záver

Na fotografii so strelcom sa nenachádza publicista Martin M. Šimečka. Fotografia pochádza z krstu strelcovej knihy z roku 2019 spolu s ním sa na nej nachádzajú krstní rodičia knihy Jana B. - L. a Juraj D. Príspevky sme v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.

success
error