Portál Bádateľ šíri príspevky, v ktorých vytvára paralelu medzi prípadom Marine Le Pen, neprávoplatne odsúdenou za zneužitie európskych prostriedkov, a pôsobením Michala Šimečku ako asistenta bývalého europoslanca Borisa Zalu za stranu Smer – SD. Le Pen bola podľa francúzskeho súdu zapojená do schémy, v rámci ktorej boli z prostriedkov Európskeho parlamentu vyplácaní zamestnanci politickej strany Národné zhromaždenie vo Francúzsku na základe fiktívnych pracovných zmlúv. Na rozdiel od toho Michal Šimečka reálne pôsobil ako odborný asistent pre zahraničnú politiku na pracovisku Borisa Zalu v Bruseli na úlohách súvisiacich s výkonom práce europoslanca. V súčasnosti nie sú dostupné žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali akékoľvek porušenie zákona zo strany Michala Šimečku či Borisa Zalu.
Portál Bádateľ na Facebooku spája prípad Marine Le Pen a pôsobenie Michala Šimečku ako asistenta bývalého europoslanca za Smer-SD Borisa Zalu. Príspevky tvrdia, že Šimečka ako asistent Zalu poberal plat protizákonne a spolu spáchali to isté ako francúzska politička Le Pen. Príspevky na Facebooku spolu zdieľalo od 31. marca 2025 viac ako 385 ľudí.
Marine Le Pen je neprávoplatne odsúdená za spreneveru európskych prostriedkov
Francúzsku političku a líderku krajne pravicovej strany Národné zhromaždenie (Rassemblement National) Marine Le Pen uznal parížsky súd 31. marca 2025 neprávoplatne vinnou zo sprenevery európskych verejných prostriedkov.
Le Pen a ďalších 24 obžalovaných čelilo podozreniam, že zneužili finančné prostriedky Európskeho parlamentu na vyplácanie zamestnancov strany, ktorí sa nezaoberali činnosťou v Bruseli či Štrasburgu. Podľa súdu počas dvanástich rokov neoprávnene využili viac než štyri milióny eur, pričom Le Penová ako europoslankyňa nesie priamu zodpovednosť za približne 474-tisíc eur.
Zamestnanci strany, ktorí boli platení ako údajní asistenti, pritom pôsobili vo Francúzsku a ich činnosť nemala nič spoločné s dianím v Bruseli a v Štrasburgu.
Predsedníčka senátu sudkyňa Bénédicte de Perthuis uviedla, že Le Pen bola „v centre“ schémy sprenevery prostriedkov EÚ, ktoré boli v skutočnosti použité na vyplácanie zamestnancov krajnej pravice vo Francúzsku. Sudkyňa uviedla, že konanie Le Pen predstavovalo „vážny a trvalý útok na pravidlá demokratického života v Európe, no najmä vo Francúzsku.“
Spolu s Le Pen bolo odsúdených osem ďalších europoslancov strany Národné zhromaždenie a 12 osôb s fiktívnymi zmluvami, vrátane účtovníkov, pokladníka strany, ale aj političkinej sestry Yann Le Pen či osobného tajomníka a ochrankára jej otca, zakladateľa strany Jeana-Marie Le Pen.
Podľa verdiktu hrozí Marine Le Pen päťročný zákaz výkonu verejných funkcií, čo jej znemožňuje kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027. Podľa portálu Euronews jej rozsudok znemožnil kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027 aj v prípade, ak by sa odvolala. V súčasnosti si Le Pen uplatňuje poslanecký mandát vo francúzskom parlamente, ktorý trvá do konca volebného obdobia v roku 2029 či prípadného rozpustenia parlamentu. Súd jej uložil štvorročný trest odňatia slobody, avšak prvé dva roky len podmienečne a druhé dva roky strávi v domácom väzení s elektronickým náramkom. Zároveň Le Pen dostala pokutu 100-tisíc eur. Sudkyňa de Perthuis dodala, že okamžitý zákaz kandidovať súvisí s „demokratickým verejným pobúrením,“ ktoré by vyplynulo z toho, ak by bola do funkcie zvolená osoba odsúdená za spreneveru.
Hoci súd uznal, že nikto z obvinených nemal osobný prospech, zdôraznil, že zo spreneverených prostriedkov mala prospech strana ako celok, čo „podkopalo demokratické princípy“ a narušilo „dôveru francúzskych voličov.“ Súd konštatoval, že išlo o vedomé smerovanie peňazí na záchranu strany, ktorá bola v zlej finančnej situácii. Peniaze z eurofondov výrazne pomohli strane znížiť náklady, keďže nimi platila svojich zamestnancov, ktorých by inak nemohla financovať. Verdikt sa opiera o množstvo dôkazov vrátane emailov, v ktorých sami členovia strany priznávajú vedomosť o nezákonnosti svojho konania.
Le Pen sa 1. apríla 2025 voči rozsudku odvolala a tvrdí, že je nevinná. „Dnes večer sú milióny Francúzov pobúrené, pobúrené do nepredstaviteľnej miery, keď vidia, že vo Francúzsku, v krajine ľudských práv, sudcovia uplatňujú praktiky, o ktorých sme si mysleli, že sú vyhradené pre autoritárske režimy,“ uviedla Le Pen. Rozhodnutie súdu označila tiež ako „hon na čarodejnice.“
Sudkyňa od vyhlásenia rozsudku čelí vyhrážkam smrťou, ktoré momentálne prešetruje francúzska polícia.
Nesúhlas s rozsudkom vyjadrilo viacero politických predstaviteľov, napríklad maďarský premiér Viktor Orbán či bývalý brazílsky prezident Jair Bolsorano, ktorý bol do roku 2030 vylúčený z funkcie za zneužitie moci. Miliardár Elon Musk, ktorý je súčasťou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že za údajným politickým „odstránením“ Le Penovej stojí sprisahanie establišmentu. „Keď radikálna ľavica nedokáže zvíťaziť demokratickými voľbami, zneužíva právny systém na uväznenie svojich oponentov,“ napísal na platforme X. „Toto je ich štandardná taktika po celom svete.“ K prípadu sa vyjadril aj Donald Trump: „Dostala päťročný zákaz kandidovať a pritom je hlavnou kandidátkou - to mi znie ako naša krajina,“ povedal novinárom v Oválnej pracovni.
Michal Šimečka pôsobil ako asistent europoslanca v Bruseli
Michal Šimečka pôsobil šesť rokov ako asistent europoslanca Borisa Zalu v Bruseli a dva roky pracoval pre Zalu externe. Zala bol v tom čase členom strany Smer - Sociálna demokracia a v rokoch 2009 až 2019 ju reprezentoval v Európskom parlamente.
V súvislosti s tvrdeniami portálu Bádateľ sme oslovili bývalého europoslanca Borisa Zalu, pod ktorého vedením Michal Šimečka pôsobil ako asistent. Zala jednoznačne odmietol akékoľvek porovnanie s kauzou Le Pen. Podľa jeho slov bol Šimečka riadne zamestnaný ako odborný asistent na pracovisku v Bruseli a celú svoju prácu vykonával výlučne pre potreby europoslanca, nie pre žiadnu politickú stranu. Hoci bol Zala europoslancom za Smer – SD, vo vyjadrení, ktoré poskytol 13. apríla 2025 pre Demagog.sk, zdôraznil, že Michal Šimečka nikdy členom strany SMER nebol a nikdy pre túto stranu nevykonával žiadnu činnosť.
Zala si Šimečku vybral ako odborníka na zahraničnú politiku a medzinárodné vzťahy, pričom ho zamestnal v súlade s pravidlami Európskeho parlamentu.
Boris Zala pre Demagog.sk zároveň ozrejmil okolnosti posledných dvoch rokov Šimečkovho pôsobenia ako asistenta. Podľa jeho slov Šimečka v tom období pracoval z iného miesta – na diaľku – no zmluvný vzťah s Európskym parlamentom pokračoval. „Áno, posledné 2 roky pracoval M. Šimečka „na diaľku“. V tom čase myslím pracoval v Inštitúte medzinárodných vzťahov v Prahe a zároveň bol poradcom vtedajšieho ministra zahraničných vecí ČR p. Zaorálka,“ uviedol Zala. Dodal, že zo strany Európskeho parlamentu k tejto forme spolupráce neprišlo k žiadnemu porušeniu pravidiel. „Z hľadiska pracovnoprávnych vzťahov sa nič nezmenilo, okrem toho, že zmluva už bola asi len na polovičný úväzok,“ vysvetlil. Počas dokončovania doktorátu pôsobil podľa jeho slov Šimečka v Bruselu, nie v Oxforde.
Uviedol, že všetko prebiehalo v súlade s pravidlami Európskeho parlamentu, ktoré jasne zakazujú financovanie straníckych zamestnancov z prostriedkov EP. Le Pen bola uznaná vinnou, nakoľko zo zdrojov Európskeho parlamentu boli vyplácaní zamestnanci jej strany vo Francúzsku, ktorí v skutočnosti nevykonávali žiadnu prácu súvisiacu s činnosťou v Bruseli alebo Štrasburgu.
V čase publikovania tohto príspevku nie sú dostupné žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že Michal Šimečka konal ako asistent protizákonne alebo že zneužíval finančné prostriedky Európskeho parlamentu. Neexistujú žiadne verejne známe dokumenty, súdne rozhodnutia ani vyšetrovania, ktoré by podporovali tvrdenia zverejnené portálom Bádateľ.
Každý europoslanec má nárok na tím asistentov, ktorí mu pomáhajú pri výkone jeho mandátu. Tí sa delia na akreditovaných asistentov, ktorí pracujú priamo v sídle Európskeho parlamentu v Bruseli alebo Štrasburgu, a na miestnych asistentov a poskytovateľov služieb, ktorí pôsobia v domovskej krajine poslanca. Akreditovaní asistenti sú zamestnancami Európskeho parlamentu a venujú sa najmä legislatívnej agende, príprave podkladov či komunikácii s inštitúciami EÚ. Miestni asistenti sa zvyčajne starajú o kontakt s voličmi, médiami a o administratívne záležitosti v národnom kontexte. Okrem toho môžu poslanci spolupracovať aj s osobami poverenými výkonom platieb, ktoré riešia administratívu, dane a odvody, a stážistami, ktorí získavajú skúsenosti v politickej praxi.
Spomedzi súčasných slovenských europoslancov má napríklad Ľudovít Ódor, europoslanec za Progresívne Slovensko, akreditovaného asistenta Michala Luciaka, v rámci zoskupenia aj Tomáša Adamca a Viktora Fudalu, miestnu asistentku Radanu Holocsi, poskytovateľov služieb Veroniku Gulašovú a spoločnosť Hudackova s.r.o., a osobu poverenú výkonom platieb ADP audit tax accounting s.r.o.
Ľuboš Blaha, europoslanec za Smer - SD, má dvoch akreditovaných asistentov – Martina Kostelničáka a Ivana Lehotského, v rámci zoskupenia spolupracuje s Michalom Mojtom, ako miestnych asistentov má Ivana Bielika a Dušana Kováčika, a výkonom platieb je poverená firma AUDITAX.
Milan Uhrík, europoslanec za Republiku, má akreditovaného asistenta Mariána Ďuriša, v zoskupení spolupracuje s Michaelou Riapošovou, medzi jeho miestnych asistentov patria Ľubomír Hudo, Ján Kecskés a Lukáš Kopáč, poskytovateľmi služieb sú Radovan Fasung, Lea Lauková, Peter Pukan a Peter Sulovský, a výkonom platieb je poverená spoločnosť ACCUBE s.r.o.
Branislav Ondruš, europoslanec za Hlas - SD, spolupracuje s akreditovanou asistentkou Petrou Steiger, v rámci zoskupenia s Michaelou Mojtovou, ako miestnu asistentku má Riu Feik Achbergerovú, medzi poskytovateľov služieb patrí firma OmnIT s.r.o. a výkonom platieb je poverené investičné družstvo biznis one.
Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH, má troch akreditovaných asistentov – Žigu Faktora, Jasmínu Jakalovú a Moniku Pisovú, ako miestnu asistentku má Ľudmilu Seppovú, medzi poskytovateľov služieb patria Andrej Kmeto, Marcel Mikolášik a Mária Pikuláková, a výkonom platieb je poverený Martin Dubjel.
Záver
Portál Bádateľ šíri príspevky, v ktorých porovnáva prípad Marine Le Pen s pôsobením Michala Šimečku ako asistenta europoslanca za Smer – SD. Kým Le Pen bola prvostupňovým súdom odsúdená za to, že cez fiktívne zmluvy platila straníckych zamestnancov z peňazí Európskeho parlamentu, v prípade Šimečku neexistujú žiadne dôkazy, že by porušil zákon alebo konal v prospech strany Smer – SD. Na rozdiel od prípadu Le Pen vykonával pre Borisa Zalu činnosti, ktoré priamo súviseli s jeho výkonom europoslanca. Príspevky portálu Bádateľ preto v spolupráci so spoločnosťou Meta hodnotíme ako nepravdivé.
Doplnenie z 16. apríla 2025: Článok sme doplnili o vyjadrenie Borisa Zalu s upresnením, že Michal Šimečka pôsobil v Bruseli aj počas dokončovania doktorátu. Externe pre europoslanca pracoval na skrátený úväzok počas posledných dvoch rokov ich vzájomnej spolupráce.