DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Korčok sa stretol so šejkom v exteriéri kvôli pandémii

Korčok sa stretol so šejkom v exteriéri kvôli pandémii

Veronika Jursová Prachárová 19.02.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri koláž, ktorá porovnáva dve stretnutie slovenských ministrov s predstaviteľmi krajín Perzského zálivu. Zatiaľ čo s vtedajšími ministrami Korčokom a Naďom rokoval minister zahraničia Spojených arabských emirátov vonku - na “parkovisku”, ministri Šutaj Eštok a Kaliňák boli v Rijáde vo februári tohto roku prijatí v luxusnom interiéri. Koláž ale opomína, že fotka Korčoka s Naďom pochádza z novembra 2020, kedy boli z dôvodu pandémie Covidu-19 v platnosti prísne opatrenia. Emirátsky minister takýmto spôsobom prijímal viacerých štátnikov.

Na sociálnej sieti Facebook sa šíria obrázky porovnávajúce zahraničnú cestu vtedajších ministrov Korčoka a Naďa v Abú Dhabí s tohtoročnou návštevou ministrov obrany a vnútra Roberta Kaliňáka a Matúša Šutaj Eštoka v Saúdskom Rijáde. V prípade stretnutia Korčoka a Naďa so šejkom je pridaný komentár “na špinavom parkovisku”, autor koláže teda zjavne upozorňuje na rozdielnu mieru pohostinnosti, ktorú hostitelia slovenským ministrom ponúkli.


Zdroj: Facebook

Korčok navštívil Abú Dhabí počas druhej vlny pandémie

Prvá fotografia pochádza z novembra 2020, kedy bol vtedajší minister zahraničných vecí Ivan Korčok spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom v Abú Dhabí, aby sa zúčastnili na rokovaní s ministrom zahraničných vecí Spojených arabských emirátov šejkom Abdulláhom bin Zájedom Al Nahjánom. Stretnutie z 24. novembra 2020 sa konalo v exteriéri. Všetci zúčastnení mali na sebe rúška a dodržovali odstup.

Korčok i Naď predtým rokovali aj so štátnym ministrom pre záležitosti obrany Mohammedom Al Bawardim. Toto stretnutie sa odohralo vo vnútorných priestoroch, podla vyjadrenia slovenského Ministerstva zahraničných vecí ale išlo o online rokovanie, emirátsky minister v miestnosti prítomný nebol. Aj na tomto stretnutí mali slovenskí ministri na sebe rúška.

Nezvyčajné spôsoby konania rokovaní boli spôsobené mimoriadnymi opatreniami v súvislosti s pandémiou Covidu-19, nie z dôvodu neúcty hostiteľov voči slovenským ministrom. Detaily k daným stretnutiam pre Demagog objasnilo Ministerstvo zahraničných vecí SR:

“(N)ávšteva vtedajšieho ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka sa konala 24.11.2020 v období pandémie ochorenia COVID-19 a podliehala pandemickým opatreniam, ktoré boli v tom čase platné v Spojených arabským emirátoch. Aby sa stretnutia mohli uskutočniť osobne, muselo im predchádzať PCR testovanie, mohli byť realizované výhradne vonku s dodržaním odstupov a v malých formátoch.

Prvé stretnutie s vtedajším štátnym ministrom Spojených arabských emirátov Al Bawardim sa realizovalo online z hotela, keďže ešte neboli k dispozícii výsledky všetkých PCR testov, ktoré sa opakovali pri prílete a pred každým jednotlivým prijatím. Obe strany mali záujem, aby sa rozhovor realizoval, preto stretnutie prebehlo aspoň online.

Druhé stretnutie so šejkom Abdulláhom bin Zájedom Al Nahjánom, ministrom zahraničných vecí Spojených arabských emirátov, sa po výsledkoch PCR testov realizovalo v súlade s pandemickými pravidlami platnými v danej dobe v Spojených arabských emirátoch vonku v areáli ministerstva vo formáte 2+1.”

Doplňme, že minister zahraničia Spojených arabských emirátov takýmto spôsobom - v exteriéri ministerstva (na terase s výhladom na prístav, nie na “špinavom parkovisku”) - z dôvodu epidemických opatrení počas novembra 2020 hostil nielen slovenských ministrov, ale aj napríklad albánskeho premiéra či ministrov zahraničia Indie a Švajčiarska.

Šutaj Eštok a Kaliňák v Rijáde

Ďalšie dve fotografie vo zdielanej koláži pochádzajú zo začiatku februára 2024, kedy bol minister vnútra Šutaj Eštok spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom na zahraničnej ceste v Saúdskom Rijáde. Dňa 4. februára 2024 sa stretli so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Saudskej Arábie Nasserom Al-Dawoodom a s nominovaným honorárnym konzulom Abdulrahmanom Saleh Al-Otaishanom. 

Na Slovensku a rovnako ani v Saudskej Arábií vo februári neboli prijaté žiadne prísne opatrenia súvisiace s pandémiou, ovplyvňujúce rokovanie, jeho miesto či priebeh. Je preto pochopiteľné, že boli slovenskí ministri prijatí vnútri.

Covid-19 na Slovensku a v Spojených arabských emirátoch

Doplňme, že v novembri 2020, kedy Ivan Korčok s Jaroslavom Naďom navštívili Spojené arabské emiráty, bola situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 vážna, dovtedy rekordným tempom pribúdali nové prípady, a preto boli prijaté špeciálne opatrenia.

Začiatkom novembra 2020 z dôvodu nepriaznivej epidemickej situácie sprísnili v Spojených arabských emirátoch pravidlá. Zaviedli napríklad povinnosť pre všetkých obyvateľov a návštevníkov, ktorí vstúpili do Emirátov od 8. novembra 2020, absolvovať na štvrtý deň pobytu vyšetrenie výterom z nosa (PCR). V krajine platila povinnosť nosiť rúška vo verejných priestranstvách.

Na Slovensku v tej dobe prebiehala druhá vlna pandémie. Pôvodne mal 14. novembra 2020 skončiť núdzový stav, vláda sa však rozhodla ho kvôli vážnej situácií predĺžiť. Od 15. novembra 2020 taktiež platil zákaz (.doc, str. 1–2) zhromažďovania sa viac ako šiestich ľudí okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.

Dňa 24. novembra 2020 slovenské Národné centrum zdravotníckych informácií informovalo o dennom náraste 1 021 prípadov nákazy ochorením Covid-19. Pribudlo 16 úmrtí, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak stúpol na 709.

Záver

Facebookový príspevok poukazuje na to, že terajší ministri Šutaj Eštok a Kaliňák boli v Saudskej Arábii prijatí vo vnútri, Ivana Korčoka s Jaroslavom Naďom ale v Spojených arabských emirátoch prijali len “na špinavom parkovisku”. Tento rozdiel bol ale spôsobený pandémiou Covidu-19, nie neúctou emirátskeho ministra zahraničia. Ten v exteriéri kvôli covidovým opatreniam rokoval s viacerými štátnikmi, nielen so slovenskými ministrami. Príspevok bol označený v rámci našej spolupráce s Facebookom kvôli chýbajúcemu kontextu.

success
error