DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Kompenzácie pre samosprávy v rozpočte vyčlenené nie sú

Kompenzácie pre samosprávy v rozpočte vyčlenené nie sú

Timotej Kováčik 31.07.2023 novinky

Vláda Eduarda Hegera chcela uzavrieť so samosprávami dohodu o kompenzáciách za vysoké ceny energií a infláciu, no nestihla to. Peniaze pre nich preto v rozpočte vyčlenené nie sú.

Finančnú podporu, o ktorej hovorí Eduard Heger, si samosprávy nárokujú kvôli zvýšeným cenám energií a vysokej inflácii. Mnohé mestá a obce hovoria, že inak nebudú mať z čoho platiť škôlky či zamestnancov.

Podľa ministerstva financií chcela Hegerová vláda so združeniami samospráv podpísať memorandum o riešení vysokých cien, v ktorej by uviedli ako jednu z možností spomínanú kompenzáciu.

Toto memorandum však do 15. mája, keď nastúpila prezidentkou vymenovaná úradnícka vláda, nepodpísali. V rozpočte verejnej správy na rok 2023 preto takéto peniaze pre samosprávy vyčlenené nie sú.

Predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor preto požiadal samosprávy, aby počkali do 15. augusta, keď budú k dispozícií údaje o aktuálnom stave štátneho rozpočtu.

Ministerstvo financií uviedlo, že sa chce „vyhnúť situácií, že na jeseň bude mať problém nájsť v rozpočte potrebné zdroje na dôchodky či zdravotnícke výkony.

success
error