DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Jaroslav Naď je verejne aktívny, fotografia z jeho hospitalizácie je takmer dva roky stará

Jaroslav Naď je verejne aktívny, fotografia z jeho hospitalizácie je takmer dva roky stará

Pavol Valík 15.01.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri správa, že bývalý minister Jaroslav Naď skončil na psychiatrii. Naďa je však možné pravidelne vidieť na sociálnych sieťach a tlačových besedách. Naďova fotografia v nemocnici je takmer dva roky stará a pochádza z urológie Nemocnice sv. Michala v Bratislave. 

Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý uvádza, že predseda strany Demokrati a bývalý minister obrany Jaroslav Naď skončil na psychiatrii. Titulok článku, na ktorý príspevok odkazuje, tvrdí, že sa Naď nervovo zrútil, lebo nezvládol prehru vo voľbách.

Príspevok okrem textu “Jarko to nezvládol” obsahuje aj náhľad článku z webu Koalafeed.com, ktorý špekuláciu o Naďovej hospitalizácii dopĺňa fotkou bývalého ministra na nemocničnom lôžku.

Naď na sociálnych sieťach

Žiadne dostupné informácie nenaznačujú, že by bol Jaroslav Naď hospitalizovaný na psychiatrii. Naď je v posledných týždňoch veľmi aktívny na sociálnych sieťach, kde pridáva veľa obsahu vrátane videí, kde sám vystupuje. Posledné takéto video (k dátumu 11. 1. 2024) pridal Naď 10. januára 2024. Na videu sa vyjadruje k aktuálnej udalosti ohľadom toho, že Slovensko sa nepridalo k spojencom pri odsúdení dodávok rakiet z KĽDR do Ruska. Spoločné stanovisko, ktoré Naď komentuje, bolo publikované len deň pred tým, teda 9. januára 2024, z čoho vyplýva, že video je aktuálne. Jaroslav Naď vystupoval aj na tlačovej konferencii strany Demokrati vysielanej naživo 11. januára 2024.

Niekoľko dní pred tým zdieľal Naď živé video, kde odpovedal sledovateľom na otázky. Živé vysielanie bolo natočené 7. januára. Video publikoval Naď aj 4. januára, teda v deň, kedy článok o jeho údajne hospitalizácii na psychiatrii vyšiel. Ďalšie videá publikoval Naď 3. januára či 30. decembra. Okrem videí pridáva Naď príspevky aj na svoj Facebookový a Instagramový profil.

Príspevok o údajnej Naďovej hospitalizácii na psychiatrii obsahuje aj fotografiu z nemocničného lôžka. V skutočnosti sa ale jedná o takmer dva roky starú fotografiu, ktorú publikoval samotný Naď po tom, ako bol hospitalizovaný v Nemocnici svätého Michala pre obličkovú koliku. Naď v príspevku s fotografiou ďakuje sledovateľom za priazeň. O jeho vtedajšej hospitalizácii informovali aj viaceré slovenské média.

Pre Demagog.sk Jaroslav Naď 17. januára uviedol: "Ide o fotografiu z urológie Nemocnice sv Michala, kde som bol pred asi dvoma rokmi hospitalizovaný a operovaný kvôli obličkovému kameňu. Nikdy som psychické problémy nemal a ani nebol hospitalizovaný na akejkoľvek psychiatrii. Naopak, plne sa venujem straníckej práci a teším sa z postupného budovania strany Demokrati."

Manipulatívny článok

Samotný článok portálu Koalafeed uvádza, že príčinou Naďovho údajného nervového zrútenia má byť fakt, že jeho strana Demokrati vo voľbách nezískala ani 3 percentá, či trestné oznámenie strany Smer - SD. 

„Nezvláda to! Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) zrejme nie celkom zvláda fakt, že strana Demokrati nedostane ani cent od štátu, lebo neprekročila vo voľbách ani len hranicu troch percent, a že voľby vyhral Robert Fico a Smer, ktorý je roky terčom jeho nepriateľských výlevov,“ píše sa v článku.

Trestné oznámenie, na ktoré autor článku odkazuje, sa malo týkať podozrenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a sabotáže. Oznámenie podala strana Smer - SD ešte v marci minulého roka. Podľa Roberta Fica poverená vláda Eduarda Hegera nemala kompetencie na to, aby mohla schváliť darovanie stíhačiek a konala protiústavne. 

V novembri polícia trestné stíhanie odmietla s tým, že nevidí dôvod na začatie trestného stíhania. Rozhodnutie vyšetrovateľa nie je právoplatné vzhľadom na podanú sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať dozorový prokurátor.

Záver

Správy, podľa ktorých bol bývalý minister Jaroslav Naď hospitalizovaný na psychiatrii, sa nezakladajú na pravde. Naď je v posledných týždňoch aktívny na sociálnych sieťach, kde naživo vystupuje a prihovára sa sledovateľom. Použitý obrázok Naďa v nemocnici je takmer dva roky starý a pochádza z urológie Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili ako nepravdivý.


 

success
error