DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gruzínska prezidentka nedostala 41 miliónov od USAID. Peniaze boli určené konzorciu organizácií na aktivity aj mimo Gruzínska 

redakcia Demagog.sk 11.03.2025 novinky

Na Facebooku sa šíri tvrdenie, že prezidentka Salome Zurabišviliová prijala grant od USAID v hodnote 41 miliónov dolárov na ovplyvnenie parlamentných volieb. Granty od USAID v tejto hodnote skutočne existujú, avšak ich prijímateľkou nebola Zurabišviliová, ale konzorcium organizácií, ktoré peniaze využili na aktivity spojené s podporou gruzínskych koaličných aj opozičných strán v priebehu niekoľkých rokov. Jeden z grantov v hodnote 15,2 miliónov dolárov dokonca nebol určený výlučne pre Gruzínsko. 

Facebooková stránka Matovičov cirkus 21. februára 2025 zdieľala tvrdenie, že prezidentka Zurabišviliová dostala od USAID 41 miliónov dolárov na ovplyvnenie októbrových parlamentných volieb. Uvádza, že s informáciou o finančnej podpore pre Zurabišviliovú prišiel Elon Musk a jeho úrad pre efektivitu štátnej správy, pre ktorý je v americkom kontexte zaužívaná skratka DOGE. V texte je spomenutý aj incident, počas ktorého na Zurabišviliovú občania hádzali vajcia na letisku v Tbilisi. Status s totožným textom v anglickom jazyku bol 22. februára 2025 publikovaný aj na sociálnej sieti X. 

Príspevok na Facebooku sa odkazuje na článok z webového portálu Denník VV z 21. februára 2025. Portál v článku cituje vyjadrenia gruzínskeho politika za stranu Gruzínsky sen, Šalva Papuašviliho, podľa ktorého medzinárodné siete „zasahujú do vnútorných záležitostí Gruzínska, podnecujú nepokoje a snažia sa zvrhnúť legitímnu vládu.” Poslanci za stranu Gruzínsky sen Šalva Papuašvili a Gia Volski šírili začiatkom februára 2025 informácie, že gruzínske neziskové organizácie získali peniaze od USAID na ovplyvnenie parlamentných volieb. 

Príspevky a články spolu zdieľalo viac ako 500 ľudí. 

Gruzínske parlamentné voľby v roku 2024 

Posledné parlamentné voľby v Gruzínsku sa konali v sobotu 26. októbra 2024. Gruzínska volebná komisia za víťaza volieb vyhlásila vládnu stranu Gruzínsky sen oligarchu Bidzinu Ivanišviliho. Strana Gruzínsky sen získala podľa údajov komisie 54 % hlasov. 

Lídri opozičných strán zjednotení v niekoľkých volebných koalíciách označili voľby za zmanipulované z dôvodu skokového nárastu podpory vládnucej strany oproti predvolebným prieskumom aj exit pollom. Ako dôkaz manipulácie s hlasmi opozícia citovala násilné incidenty, ktoré voľby sprevádzali vo viacerých volebných okrskoch. 

Prezidentka Zurabišviliová bezprostredne po voľbách uviedla, že voľby boli zmanipulované a fakticky ukradnuté. Nedodržiavanie práva na tajnú voľbu a nátlak na voličov spojený s fyzickými vyhrážkami v deň volieb zaznamenala aj monitorovacia misia OBSE, ktorá vo svojom reporte konštatovala, že v značnom počte volebných miestností zástupcovia strany Gruzínsky sen vyvíjali nátlak na voličov (.pdf, s. 29 - 30). 

Vtedajšia prezidentka Salome Zurabišviliová voľby označila za voľbu medzi „európskou budúcnosťou a ruskou minulosťou". Vládna strana Gruzínsky sen po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu odmietla hlasovať za uvalenie sankcií na Rusko a opozíciu opakovane obvinila zo snahy vtiahnuť Gruzínsko do vojny na Ukrajine. Zurabišviliovú v decembri 2024 na pozícii prezidenta republiky vystriedal Michail Kavelašvili, ktorého zvolil nový parlament. Zurabišviliová v reakcii na jeho vymenovanie opustila prezidenský palác, no uviedla, že ho nepovažuje za legitímneho prezidenta, keďže bol podľa nej zvolený nelegitímnym parlamentom. 

Hlavné mesto Gruzínska Tbilisi je od volieb centrom protivládnych opozičných protestov, ktoré zintenzívnili po novembrovom rozhodnutí vlády pozastaviť prístupové rokovania s Európskou úniou. Začiatkom februára 2025 začali gruzínske policajné zložky protesty násilne potláčať

Informácia o grantoch USAID nepochádza od Elona Muska a DOGE

Elon Musk ani DOGE neuverejnili informáciu o prepojení grantov USAID so Zurabišviliovou, ako to tvrdia príspevky na Facebooku. Elon Musk Gruzínsko na svojom účte na sociálnej sieti X nespomenul v období posledného roka ani raz. Rovnako tak sa zmienka o Gruzínsku alebo Zurabišviliovej nenachádza ani na oficiálnych webových stránkach DOGE či na profile DOGE na sociálnej sieti X. 

Peniaze USAID pre posilnenie demokratických procesov neboli určené špecificky pre parlamentné voľby 2024

Ani jeden príspevok v slovenskom jazyku neposkytuje ďalšie informácie ohľadom údajnej podpory USAID pre Zurabišviliovú a na oficiálnych stránkach USAID nie je možné nájsť žiadne granty udelené špecificky Zurabišviliovej. 

Podobné obvinenia namierené voči USAID z údajnej snahy ovplyvniť parlamentné voľby publikovali na sociálnych sieťach predstavitelia strany Gruzínsky sen. Poslanci Šalva Papuašvili a Gia Volski tvrdili, že USAID poskytlo gruzínskym neziskovým organizáciám 41,7 miliónov dolárov špecificky v čase konania parlamentných volieb v októbri 2024. Papuašvili a Volski ako dôkaz zdieľali údaje z webovej stránky Data Republican, podľa ktorej mal úrad pre rozvojovú pomoc USAID udeliť Konzorciu pre voľby a posilňovanie politického procesu takmer 26,5 miliónov dolárov pre projekt s názvom Gruzínske voľby a aktivity spojené s politickými procesmi a 15,2 miliónov dolárov pre projekt s názvom REAPPS II. Údajná výška podpory, teda 41 miliónov dolárov, je takmer totožná s výškou podpory, ktorú mala podľa slovenských príspevkov na Facebooku dostať Zurabišviliová. 

Webový portál Data Republican nie je oficiálnou stránkou vlády Spojených štátov amerických, no spomínané granty vo výške 41,7 miliónov dolárov pre Konzorcium pre voľby a posilňovanie politického procesu sa na stránke USAID skutočne dajú nájsť. 26,5 miliónov dolárov pre projekt s názvom Gruzínske voľby a aktivity bolo podľa stránky USAID vyčlenených na programové obdobie od 1. apríla 2019 do 31. marca 2025. Peniaze teda neboli špecificky určené na obdobie, kedy sa v Gruzínsku konali parlamentné voľby, ako to tvrdia príspevky.


Zdroj: usaspending.gov

Program REAPPS II získal 15,2 miliónov dolárov na programové obdobie od 10. septembra 2018 do 9. septembra 2025. Peniaze získané skrz tento grant takisto neboli použité len v období gruzínskych parlamentných volieb. Tento program sa navyše neimplementuje len v Gruzínsku, ale aj v ďalších krajinách Kaukazu a na Balkáne. 


Zdroj: usaspending.gov

Z grantových programov USAID profitovali koaličné aj opozičné strany 

Prijímateľom oboch grantov nebola Zurabišviliová, ale takzvané Konzorcium pre voľby a posilňovanie politického procesu, ktoré od roku 1995 združuje tri medzinárodné organizácie

zamerané na posilňovanie demokratických procesov. Konkrétne sa konzorcium skladá z Medzinárodnej nadácie pre volebné systémy (IFES), Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI) a Národného demokratického inštitútu (NDI). 

Podľa gruzínskeho fact-checkerského portálu FactCheck v Gruzínsku konzorcium v rámci programov podporených grantmi od USAID spolupracovalo napríklad s Ústrednou volebnou komisiou, parlamentom, krajskými a mestskými zastupiteľstvami, politickými stranami, organizáciami občianskej spoločnosti aj so samotnými občanmi Gruzínska. 

V roku 2019 prebehlo v hlavnom meste Gruzínska slávnostné spustenie prvého grantového programu Gruzínske voľby a aktivity spojené s politickými procesmi. V roku 2020 vďaka grantovým peniazom získala Ústredná volebná komisia napríklad lepšie kyberneticky zabezpečenú serverovú infraštruktúru pre zaistenie bezpečného priebehu volieb. V gruzínskych komunálnych voľbách v októbri 2021 poskytla Medzinárodná nadácia pre volebné systémy vďaka grantu od USAID Ústrednej volebnej komisii 3,5 milióna jednorázových rúšok, 70-tisíc štítov na prekrytie tváre a 18-tisíc litrov dezinfekčného gélu na ruky, aby voľby mohli prebehnúť aj počas pandémie covidu-19. 

V rámci grantového programu tiež Medzinárodná nadácia pre volebné systémy zorganizovala sériu stretnutí s vládnymi aj opozičnými stranami, na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia súčasnej vládnej strany Gruzínsky sen a zástupcovia Ústrednej volebnej komisie. Takéto stretnutia sa konali napríklad v roku 2019 (tu a tu), 2021 (tu a tu), či v januári 2024. Hlavným cieľom týchto stretnutí bola diskusia ohľadom volebnej reformy a implementácie elektronických volebných systémov.

Medzinárodný republikánsky inštitút na základe pozvania Ústrednej volebnej komisie realizoval v rámci daného grantového programu pozorovateľské misie parlamentných volieb v roku 2020, komunálnych volieb v roku 2021 a parlamentných volieb v roku 2024. Okrem pozorovateľských misií inštitút zorganizoval workshopy a tréningy pre politické strany, medzi ktorými bola zastúpená aj súčasná vládna strana Gruzínsky sen, či opozičná Zjednotená národná strana. V roku 2021 inštitút usporiadal stretnutie ženských kandidátok do komunálnych volieb z desiatich rôznych politických strán. 

Zurabišviliová bola terčom útoku na letisku v Tbilisi

18. februára 2025 skupina neznámych ľudí začala na Zurabišviliovú hádzať vajcia na letisku v Tbilisi, kde sa líderka opozície nachádzala po príchode z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Účastníci incidentu podľa gruzínskych médií počas útoku po Zurabišviliovej kričali nasledujúce vyjadrenia: „Už nie ste financovaná USAID? Už nie ste zradkyňa, neprincipiálna agentka?” Video s útokom v gruzínskom jazyku sa šírilo na Facebooku.

Deň predtým, 17. februára, zaútočila skupina neznámych osôb rovnakým spôsobom na bývalého premiéra Giorgiho Gakharia, ktorý sa taktiež vracal z bezpečnostnej konferencie. 

Predstavitelia strany Pre Gruzínsko bývalého premiéra Gakharia z útoku obvinili stranu Gruzínsky sen, ktorá ho podľa nich zinscenovala. Ako dôkaz predstavitelia strany uviedli nečinnosť policajných zložiek, ktoré pri útoku nezasiahli. Samotná Zurabišviliová reagovala podaním oficiálnej sťažnosti o vyšetrenie incidentu, keďže podľa nej došlo ku zlyhaniu bezpečnostných zložiek v prevencii politicky motivovaného násilia. 

Poslanec vládnej strany Gruzínsky sen David Matikašvili útok označil za „pochopiteľný”, keďže Zurabišviliová je podľa neho „politická nula”, ktorá „zrádza svoju vlasť”. V súčasnosti nie je možné z nezávislého zdroja overiť, či išlo o koordinovaný útok alebo prejav občianskej nespokojnosti. 

Záver

Tvrdenia, že Salome Zurabišviliová dostala 41 miliónov dolárov od USAID na ovplyvnenie volieb v Gruzínsku, sú nepodložené. Príspevkom šíriacim tieto tvrdenia chýba kontext. USAID touto sumou financovalo programy na podporu demokratických procesov v krajine, ale tieto prostriedky neboli určené výlučne na voľby v roku 2024 ani priamo pre Zurabišviliovú. Jeden z grantov bol určený aj ďalším krajinám, nielen Gruzínsku. Na aktivitách platených z finančných prostriedkov od USAID sa zúčastňovali predstavitelia koaličných aj opozičných strán. Príspevky sme preto označili v spolupráci so spoločnosťou Meta pre chýbajúci kontext.

Zdroj fotografie: President.ge, CC BY 4.0

success
error