DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Falošný leták o propagácii fajčenia na školách vzali niektorí užívatelia vážne

Falošný leták o propagácii fajčenia na školách vzali niektorí užívatelia vážne

Timotej Kováčik 04.07.2023 novinky

Príspevok na Facebooku informuje, že na strednej škole v Poprade rozdávali letáky o propagácií fajčenia tzv. vape cigariet za účelom zlepšenia výsledkov žiakov. Kampaň údajne propaguje strana Progresívne Slovensko s ministrom školstva Danielom Bútorom. V skutočnosti leták vymysleli študenti Spojenej školy na ul. Dominika Tatarku ako súčasť experimentu o dezinformáciach a jeho obsah je vymyslený. Výskumy, na ktoré sa odvoláva, neexistujú, americký psychológ spomenutý v texte je už mŕtvy.

Na Facebooku a Telegrame sa začala šíriť fotka s letákom, podľa ktorého strana Progresívne Slovensko spolu s ministrom školstva propaguje šírenie fajčenia tzv. vape cigariet na školách ako prostriedku na zlepšenie výsledkov žiakov.

Oslovili sme Spojenú školu na ulici Dominika Tatarku v Poprade, na ktorej sa údajný leták mal distribuovať. Riaditeľka školy ozrejmila, že na škole sa odohral experiment, ktorý testoval kritické myslenie študentov. Leták vyrobili študenti popradskej školy, aby otestovali svojich spolužiakov, do akej miery sú náchylní veriť dezinformáciám. Jeho celý obsah je podľa riaditeľky vymyslený. 

Skutočnosť, že je celý dokument vymyslený, dokazujú aj jednotlivé časti textu. Na internete nie je dostupná žiadna štúdia z “De Amsterdamsche School” (v Amsterdame predtým fungovala stredná škola s týmto názvom) o experimentálnom užívaní vape cigariet medzi študentami. John L. Holland, na ktorého sa text odvoláva, bol známy americký psychológ, ktorý vytvoril model kariérneho rozvoja a zomrel v roku 2008. Nie je preto možné, aby komentoval údajné pozitívne účinky vapingu pri testovaní študentov z rokov 2022-23.

Vo verejne dostupných online zdrojoch či v databáze akademických publikácií Google Scholar zároveň nie sú dohľadateľné žiadne štúdie či články, ktoré by potvrdzovali uskutočňovanie štúdie a testovanie študentov na pozitívne účinky vapingu na univerzitách v Holandsku, Veľkej Británií či Nemecku. S ohľadom na zmienky o konkrétných zahraničných univerzitách jsme medzi kľúčové slová zahŕňali napríklad “vaping experiment at universities”; “vaping experiment students positive effects”; “vaping experiment university of greenwich OR freie universität berlin OR avans university of applied sciences”.

V príspevku je zmienka o ministrovi Danielovi Bútorovi doplnená fotkou jeho otca Martina Bútoru. Martin Bútora bol kritik komunistického režimu a poradca bývalého prezidenta Andreja Kisku. Nezastával však pozíciu poradcu prezidentky Zuzany Čaputovej, ako uvádza zdieľaný príspevok.

Doplňme, že okrem popradskej školy sme oslovili aj stranu Progresívne Slovensko, ktorá odmietla údajnú výrobu letáka: „Žiadny takýto ani podobný leták sme nevyrobili ani nedistribuovali a, samozrejme, ani s jeho obsahom nesúhlasíme - práve naopak, chceme podporovať zdravie detí. S ministrom Danielom Bútorom nemáme žiadnu takúto spoluprácu.“

Tiež Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre nás potvrdilo vyjadrenie riaditeľky popradskej školy, že sa jednalo o úlohu, v rámci ktorej mali študenti 2. ročníka gymnázia vytvoriť dôveryhodný hoax. Ministerstvo pripomína, že propagácia politických strán na školách je zo zákona zakázaná, rovnako ako propagácia zdraviu škodlivých výrobkov.

Podľa screenshotu leták zrejme prvýkrát na sociálnych sieťach zdieľal známy slovenský konšpirátor Danny Kollár, vlastným menom Daniel Bombic. Je na neho vydaných niekoľko európskych zatykačov pre činy súvisiace s extrémizmom a kyberšikanou.

Záver

Príspevok, ktorý šíri informácie o propagácií fajčenia vape cigariet na školách za účelom zlepšenia výsledkov žiakov, je nepravdivý. Dokument pochádza zo sociálneho experimentu, ktorý prebehol medzi študentmi na Spojenej škole v Poprade s cieľom testovať kritické myslenie študentov. Celý obsah letáku je vymyslený pre potreby školskej úlohy s cieľom vytvoriť hoax. Výrobu letáku odmietla aj strana Progresívne Slovensko a Ministerstvo školstva, vedy a výskumu a športu SR. Z tohto dôvodu sme označili príspevok ako nepravdivý.


 

success
error