DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Falošné stránky napodobňujúce známe médiá vyzývajú na investovanie

Falošné stránky napodobňujúce známe médiá vyzývajú na investovanie

Veronika Frankovská 19.06.2024 novinky

Na Facebooku sa objavujú reklamy, ktoré využívajú fotografie známych politikov, napríklad nastupujúceho prezidenta Petra Pellegriniho alebo neúspešného kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka. Reklama po kliknutí vedie na falošnú stránku, ktorá vizuálne kopíruje portál Aktuality.sk a opisuje fiktívny rozhovor moderátora Michala Kovačiča s politikom o investovaní. Následne čitateľa odkáže na stránku investičnej schémy do kryptomien. 

Na sociálnej sieti Facebook sa objavujú reklamy s clickbaitovými popismi, ktoré využívajú fotografie známych politikov. Príkladom je reklama stránky Artist blog. Zobrazuje fotku Petra Pellegriniho s popisom, že údajne nevedel, že kamera stále nahráva, a s otázkou, či to znamená koniec jeho kariéry. Po kliknutí na odkaz sa čitateľ dostane na doménu altmc.top, avšak stránka vyzerá ako známy mediálny portál Aktuality.sk. Po kliknutí na akýkoľvek odkaz domnelý spravodajský portál návštevníka vyvedie na stránku, ktorá vyzýva k registrácii a sľubuje zárobok viac ako 1000 eur denne.



Screenshot: Facebook.com

Rozhovor s Michalom Kovačičom, ktorý sa nikdy neudial

Stránka simulujúca portál Aktuality.sk pôsobí ako článok o dianí v televíznej relácii Na telo,  ktorej sa mal zúčastniť Peter Pellegrini. Pochybný web ďalej pokračuje prepisom údajného rozhovoru medzi moderátorom Michalom Kovačičom a Pellegrinim. 


Screenshot: podvodná stránka altmc.top

Použité zábery zo štúdia s Pellegrinim a Kovačičom pochádzajú z relácie Na telo Plus z 30. januára 2024. Počas relácie ale nezaznel rozhovor o investovaní, ktorý falošná webstránka popisuje.


Screenshot: podvodná stránka altmc.top

Fiktívny rozhovor z vraj júna 2024 pokračuje konkrétnym popisom, ako by mal čitateľ investovať. Peter Pellegrini však v júni 2024 v relácie Na telo Plus nediskutoval. Podľa informácii Denníka N sa koaliční lídri strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS v apríli 2024 dohodli, že relácií televízie Markíza Na telo a Na telo Plus sa zúčastňovať nebudú. Z členov strany Hlas-SD sa relácie Na telo Plus naposledy zúčastnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok 13. februára 2024.

26. mája 2024 moderátor Michal Kovačič zverejnil na konci relácie Na telo vyhlásenie, v ktorom upozorňoval na zvyšujúci sa tlak zo strany vedenia televízie Markíza na podobu spravodajstva a na pokusy o cenzúru v diskusiách. O deň neskôr Markíza vydala stanovisko, v ktorom oznámila prerušenie vysielania ďalších dielov relácii Na telo a Na telo plus. V júni 2024 sa relácie Na telo a Na telo plus nevysielali

Žiaden obsahovo podobný rozhovor, v ktorom by Peter Pellegrini alebo Ivan Korčok mali kdekoľvek hovoriť o investovaní prostredníctvom v článku spomínanej platformy či platforiem, pre jún 2024 neeviduje ani mediálny archív Newton Media. 

Falošný web čitateľa nikde neupozorňuje na to, že portál samotný alebo článok by mohol byť vymyslený za účelom reklamy alebo že by mohol byť fiktívny – obe budia dojem, akoby išlo o redakčný obsah portálu Aktuality.sk.

Na falošnej stránke imitujúcej portál Aktuality.sk nesedí ani dátum v pravom hornom rohu. Skutočný portál má na tomto mieste vždy aktuálny dátum, zatiaľ čo podvodná stránka tam zobrazuje neaktuálny dátum. Naopak, dátum vydania článku, ktorý by sa meniť nemal, sa na podvodnej stránke mení, zrejme, aby vyzeral čo najaktuálnejšie.


Screenshot: podvodná stránka altmc.top

Investičná schéma získava od ľudí prinajmenšom osobné údaje

Priamo v článku sa vyskytuje niekoľko odkazov na údajnú obchodnú platformu Quantum 2.0 Bumex (v minulosti to boli platformy Bit 500 Evista, BitFlexGPT 3.1 Ai alebo Bitcoin Prime). Na stránku tejto platformy vedie aj kliknutie na akýkoľvek iný odkaz, napríklad na článok v pravej časti stránky alebo na menu v hornej časti. Cieľová stránka vyzýva ľudí na registráciu a sľubuje zárobok od 1011 do 1747 eur za deň. 

Stránka tiež uvádza fotky a údajné vyjadrenia ľudí, ktorí vďaka nej mali zbohatnúť. Viacero použitých fotografií je pritom zjavne generických, pretože v spätnom Google vyhľadávaní sa dajú nájsť priradené k iným menám (tu aj tu), ako je meno uvedená na stránke.


Screenshot: stránka altmc.top

Stránka obsahuje krátky formulár na vytvorenie používateľského účtu, ktorého podmienkou je zadanie platného telefónneho čísla. Pri registrácii stránka neinformuje, akým spôsobom budú zadané osobné údaje použité a či sa tak stane v súlade s nariadením GDPR. Po registrácii stránka informuje, že na telefónne číslo zatelefonujú, aby si overili používateľa. 

Názvy platforiem, ktoré sa vo falošnom článku a na stránke striedali, sa dajú vyhľadať a pravdepodobne ide o existujúce investičné schémy v zahraničí, ktoré uvádzajú svoje kontaktné údaje, napríklad Quantum 2.0 Bumex alebo Bit 500 Evista. Nie je však jasné, či po poskytnutí údajov používateľ bude skutočne prepojený na tieto investičné platformy.

Sporná stránka altmc.top neobsahuje žiadne kontaktné údaje a neumožňuje teda overiť si, kde sídli, kto ju vlastní a či spoločnosť, ktorá web prevádzkuje, má licenciu Národnej banky Slovenska (NBS) na finančné poradenstvo a investovanie. 

Ak chce totiž na Slovensku ktokoľvek vykonávať finančné poradenstvo a sprostredkovanie investícií, musí získať licenciu NBS, ktorá kontroluje, aby peniaze investorov boli použité výhradne na nákup investícii, na ktorých sa investor so spoločnosťou dohodol. Aj investovanie do kryptomien je na Slovensku podmienené povolením od NBS. Subjekty, ktoré licenciu majú, sa dajú vyhľadať na webstránke NBS.

NBS pre Demagóg.sk uviedla: „Články tohto typu, ktorý spomínate, sa objavujú pravidelne a čoraz častejšie. Navyše, vyzerajú čoraz sofistikovanejšie, neraz už s použitím AI. Preto sme na začiatku roka vydali upozornenie, aj vo forme tlačovej správy, ktoré popisuje stav (okrem nového trendu deepfake-videí, aj internetové články).”

NBS uverejňuje pravidelne aj upozornenia na svojej stránke na nepovolenú činnosť v oblasti investícií, upozorňuje aj na riziká a najčastejšie podvody súvisiace s investíciami do kryptoaktív

„Riziko totiž existuje a je veľké, problémom týchto stránok je však to, že nemajú dlhú životnosť a často sa ani nedá dopátrať, kto je ich zadávateľ,” dodáva Peter Majer, vedúci oddelenia komunikácie NBS.

Juraj Praženka z oddelenia prevencie podvodov VÚB Banky vo všeobecnosti upozorňuje, že podvodné investičné schémy umožnia získané údaje, ako je napríklad telefónne číslo, použiť na kontaktovanie človeka, ktorého následne presvedčia na prevedenie peňazí podvodníkovi tváriacemu sa ako zamestnanec investičnej spoločnosti. Ako druhú nebezpečnú možnosť spomína scenár, keď podvodník presvedčí klienta, aby mu poskytol vzdialený prístup k jeho bankovníctvu. 

Podvodné reklamy sa objavujú na rôznych stránkach

Odkaz na rovnaký článok sa na Facebooku objavuje aj na iných stránkach. 

Stránka News for every day uverejnila v júli 2024 reklamu s fotomontážou Petra Pellegriniho a Michala Kovačiča a textom "CeIé SIоvеnskо jе v šоku. Оbvinеniа vоči Реtrоvi РeIlеgrinimu sа роtvrdiIi!". Reklama vedie na podvodnú stránku vyzerajúcu ako portál Aktuality.sk. 

Stránka Para Chicas :3 uverejnila v júni 2024 reklamu s fotomontážou Petra Pellegriniho a šokujúco znejúcim popisom. Cieľom reklamy bola podvodná stránka tváriaca sa ako Aktuality.sk. 

Účet s názvom Rosemary Joaqiun uverejňuje reklamy s fotkou Petra Pellegriniho, ktoré vedú na stránky tváriace sa ako Rádio Regina RTVS. Cieľom je však opäť webstránka vyzerajúca ako portál Aktuality.sk.


Screenshot: Facebook.com

Obdobné reklamy sa objavujú na rôznych účtoch, resp. používateľských kontách, ktoré rýchlo vznikajú a zanikajú. V minulosti sme medzi účtami na Facebooku, ktoré uvádzali podobné reklamy, zachytili napríklad účet GossipFusion


Screenshot: Facebook.com

V máji 2024 sa podobné reklamy šírili aj s kandidátom na prezidenta Ivanom Korčokom, článok obsahuje dátum z februára 2024 a nachádza sa na doméne sportssmew.com.


Screenshot: podvodná stránka sportssmew.com

Záver

Na Facebooku sa šíria reklamy, ktoré zneužívajú fotografie politikov a spájajú ich so šokujúcimi titulkami. Po kliknutí na reklamu čitateľa privedú na falošnú webovú stránku, ktorá vyzerá ako stránka portálu Aktuality.sk. Otvorený článok na portáli popisuje fiktívnu diskusiu medzi politikom a novinárom, v ktorej politik čitateľa navádza na investície do kryptomien. Investičná schéma predstavuje možné riziko, pretože si od používateľov pýta osobné údaje, no nie je zrejmé, kto za ňou stojí, aký je na daný subjekt či osobu kontakt a ako s osobnými údajmi naloží. Príspevky sme preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé. 

success
error