DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Európske regulácie zamedzujú predaju škodlivej ryže na našom trhu

Európske regulácie zamedzujú predaju škodlivej ryže na našom trhu

redakcia Demagog.sk 02.08.2024 novinky

Príspevok na Facebooku radí čitateľom, ako rozoznať skutočnú ryžu od plastovej. V skutočnosti sa však napriek mnohým fámam nepreukázalo, že by niekto vyrábal a umiestňoval na trh plastovú ryžu. Európsky trh je navyše prísne kontrolovaný a regulovaný, vďaka čomu zabraňuje predaju zdraviu škodlivých potravín európskym spotrebiteľom. 

Príspevok na Facebooku píše: „Ryža je veľmi zdravá potravina, ale buďte opatrní, pretože niekedy môžete na pultoch obchodov nájsť falšované výrobky.“ Príspevok zároveň zdieľa článok z webovej stránky babickinerady.sk, ktorý obsahuje tipy, ako rozoznať pravú ryžu od plastovej. Článok napríklad radí vložiť polievkovú lyžicu surovej ryže do pohára vody, pričom zrnká falošnej ryže vraj vyplávajú na povrch. Falšovaná ryža sa podľa článku dá vraj zistiť tiež na sporáku, keď by malo dôjsť k zápachu horiaceho plastu, či rozdrvením, keď sa vo falošnej ryži „nachádzajú žltkasté zvyšky.“ V článku sa ďalej uvádza, že údajná „plastová ryža“ vo vrecúškach sa podľa “niektorých” nešpecifikovaných zdrojov vyrába „zo zmesi pesticídov, sladkých zemiakov, syntetických živíc a zemiakov.“ Za tri dni mal príspevok na Facebooku vyše 460 zdieľaní. 

Predaj „plastovej ryže“ na trhu nebol nikdy preukázaný

Správy o „falošnej ryži“ sa pôvodne objavili približne v roku 2010. Čínska spoločnosť Wuchang bola obvinená z miešania vysokokvalitnej ryže s ryžou nižšej kvality pričom ju predávala pod rovnakou značkou (.pdf, s. 20).

V roku 2011 už boli publikované články aj o „plastovej ryži“ v Číne, ktoré odkazovali na report Very Vietnam opisujúci jej výrobu. Tá mala prebiehať zmiešaním zemiakov a sladkých zemiakov, vytvarovaním a pridaním „priemyselnej živice“ ako spojiva. Podľa iných verzií sa plasty pridávali do bežnej ryže. Z predaja „plastovej ryže“ boli podozrievané okrem Číny aj India, Nepál a Singapur. „Plastová ryža“ sa podľa kórejských médií mala predávať napríklad v meste Taiyuan v čínskej provincii Shaanxi.

Fámy zintenzívnilo varovanie nemenovaného predstaviteľa čínskej asociácie reštaurácií, ktorý tvrdil, že „zjedenie troch misiek „plastovej ryže“ je ekvivalentom zjedenia jedného plastového vrecka“. Takýto typ falošnej ryže by totiž mohol spôsobiť gastritídu a iné ochorenia súvisiace so žalúdkom.

Už v roku 2015 indonézska polícia potvrdila, že tvrdenia o plastovej ryži sú hoax. Aj napriek  tomu v miestnych médiách a na sociálnych sieťach v roku 2016 varovali pred plastovou ryžou v Ghane, Nigérii a Indii. 

Generálny riaditeľ Úradu pre potraviny a liečivá v Ghane 26. júna 2017 tvrdenia o „plastovej ryži“ spochybnil. Niekoľko vyšetrovaní totiž preukázalo, že na ghanskom trhu sa plastová ryža nenachádza. Vykonané testy preukázali, že ryža na ghanskom trhu je autentická a má veľmi vysoký obsah škrobu.

Colné úrady v Nigérii pôvodne skonfiškovali 2,5 tony ryže pričom tvrdili, že ide o plastovú ryžu. Laboratórne testy nigerijskej Národnej agentúry pre potraviny a liečivá preukázali, že zadržaná ryža nebola plastová, ale bola kontaminovaná, pričom obsahovala nepovolené množstvo baktérií. Nigérijský minister zdravotníctva následne tvrdenia o „plastovej ryži“ poprel. Úrady museli od tvrdení o plastovej ryži následne upustiť. 

Podobné vyšetrovanie v Indii taktiež nezistilo prítomnosť plastovej ryže na trhu. 

Následne médiá spomínajú „plastovú ryžu“ aj na Komorách a Pobreží Slonoviny, v Senegale a Burkina Faso. Internetom kolovali videozábery „plastovej ryže“ a jej údajnej výroby. Žiadne z videí jednoznačne nepotvrdilo existenciu a výrobu plastovej ryže. 

Od roku 2011 webový portál Snopes nenašiel žiadne dôkazy potvrdzujúce predaj plastovej ryže na trhu v ktorejkoľvek krajine, kde boli tieto tvrdenia prítomné. Niekoľko záverov vyšetrovaní preukázalo, že nájdená ryža bola kontaminovaná, nie však plastová. Napriek tomu sa tvrdenie o plastovej ryži naďalej šíri. 

Obchodníci navyše hovoria, že výroba „plastovej ryže“ by bola kontraproduktívna, nakoľko „cena [vypestovanej, pozn.] ryže je nižšia ako cena plastovej ryže,“ povedal napríklad tajomník Asociácie obchodníkov s ryžou Konijeti Prasad.

Plastovou ryžou sa zaoberali aj inštitúcie EÚ aj WHO

Diskusia o plastovej ryži prebehla už v roku 2013 aj v Európskom parlamente (EP) v snahe objasniť, či Európska komisia (EK) vedela o falšovaní ryže, prípadne aké opatrenia mali zamedziť prítomnosti umelej ryže na trhu EÚ. V odpovedi EK z 20. septembra 2013 sa uvádza, že ryžové produkty s čínskym pôvodom podliehajú vykonávaciemu rozhodnutiu EK, ktorým sa stanovuje, že „zásielky ryže z Číny môžu byť uvoľnené do voľného obehu iba s analytickou správou, ktorá preukazuje, že ryža nie je geneticky modifikovaná, a so zdravotným certifikátom vydaným čínskym príslušným orgánom (AQSIC), ktorý potvrdzuje, že ryža bola vyrobená, triedená, spracovaná, balená, prepravovaná a bolo s ňou manipulované v súlade s dobrou hygienickou praxou“ (.pdf, s. 21).

Poslanci európskeho parlamentu (EP) v roku 2016 vyzvali Európsku komisiu (EK) na začatie vyšetrovania prítomnosti „plastovej ryže“ a čiastočné obmedzenie dovozu ryže z Číny. Návrh na začatie vyšetrovania podal Gianluca Buonanno. Pod výzvu na obmedzenie dovozu ryže z Číny sa podpísala Mara Bizzotto, ktorá sa o syntetickej ryži dotazovala aj EK. Podľa odpovede EK na otázky Bizzotto výskyt „syntetickej ryže“ do roku 2016 nenahlásil žiaden členský štát. 

Buonanno a Bizzotto boli toho času členmi talianskej pravicovej populistickej strany Liga severu, ktorú vedie Matteo Salvini. Strana bola za vytvorenie nového štátu zahŕňajúceho bohatšie severné regióny Talianska a návrat líry, pôvodnej talianskej meny. Liga severu toho času pôsobila v EP v rámci frakcie Európa slobody. V súčasnosti je Mara Bizzotto v EP súčasťou frakcie Identita a demokracia. 

Napriek pretrvávajúcim fámam neexistujú žiadne, ani nové dôkazy o prítomnosti plastovej ryže na trhu EÚ, a to aj vďaka prísnym kontrolám a regulačným opatreniam, ktoré EÚ a jednotlivé krajiny prijali na ochranu trhu a spotrebiteľov. „Keď sa v potravinovom reťazci zistia riziká ohrozujúce verejné zdravie, spustí sa kľúčový nástroj známy ako RASFF - systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá, aby sa zabezpečila rýchla a koordinovaná reakcia,“ uvádza kontaktné centrum Európskej komisie Europe Direct pre Demagog.sk.

Proces započne oznámením člena RASFF o riziku pre verejné zdravie spojené s potravinami alebo krmivami. Európska komisia toto oznámenie overí a sprostredkuje ostatným členom siete. Členské krajiny skontrolujú, či sa ich to týka, a ak sa produkt nachádza na ich trhu, sledujú ho a informujú o prijatých opatreniach. 

V prípade nahláseného rizika importovanej ryže ide zvyčajne o prítomnosť plesní alebo prekročené limity či využitie nepovolených pesticídov. 

Informácie zdieľané prostredníctvom RASFF vedú v prípade potenciálneho ohrozenia zdravia spotrebiteľov „k stiahnutiu výrobkov z trhu“. Systém tak pomáha predchádzať potenciálnym rizikám skôr, než sa škodlivý tovar dostane k spotrebiteľom.

Touto témou sa zaoberal aj Medzinárodný úrad pre bezpečnosť potravín WHO, ktorý potvrdil pravosť analyzovanej ryže. V správe o činnosti 2014/2015 sa spomína iba falošná ryža, vyrobená miešaním zemiakov so živicou.

Rovnako ako správa WHO, ani správa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín nepotvrdila výrobu plastovej ryže, ale skôr miešanie zemiakov so živicou.

Demagog.sk požiadal o vyjadrenie biochemika Romana Sandora z Akademie věd Českej republiky. „Ak preskočíme tú časť, kde nadpis hovorí o „plastovej ryži“, ale v článku samotnom sa píše o umelej ryži, vyrobenej zo zmesi pesticídov, sladkých zemiakov, syntetických živíc a zemiakov (sic), tak je na prvý pohľad zjavné, že ide o výmysel,” uviedol Sandor. „Za prvé, pesticídy nie sú vhodné na výrobu, keďže sa vo vode rozpúšťajú a sú drahé, podobne ako sladký zemiak je drahší ako samotná ryža. Je nutné si tiež položiť otázku, prečo by Čína vyrábala umelú ryžu, keď ryža samotná je na výrobu v Číne veľmi lacná.”

Záver

Výroba plastovej ryže nebola nikdy potvrdená. Naopak, jej výskyt bol doposiaľ vo všetkých podozrivých prípadoch vyvrátený. Európskych spotrebiteľov pred zdraviu škodlivými potravinami chránia prísne potravinové kontroly a regulácie. Príspevok preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý.

success
error