DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Daňko odchádza do civilu po tom, čo mu nebolo umožnené pôsobiť na pozícii rádového vyšetrovateľa NAKA

Daňko odchádza do civilu po tom, čo mu nebolo umožnené pôsobiť na pozícii rádového vyšetrovateľa NAKA

Pavol Valík 09.01.2024 novinky

Príspevok na Facebooku naznačuje, že Denník N zavádza o odchode šéfa NAKA Ľubomíra Daňka z Policajného zboru, keď píše, že dochádza k čistkám v polícii. Denník N sám uvádza, že Daňko odchádza do civilu na vlastnú žiadosť, no až potom, čo ho policajný prezident odvolal z funkcie a neumožnil mu ostať ani na pozícii radového vyšetrovateľa NAKA. Podľa Daňka boli odvolaní aj jeho spolupracovníci, Denník N tak jeho slová interpretuje správne.

Ľubomír Daňko bol šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) od januára 2022. Predtým pôsobil na Úrade boja proti organizovanej kriminalite a v Národnej kriminálnej agentúre, kde bol policajným vyšetrovateľom a pracoval ako vedúci tímu v prípade Očistec. V policajnom zbore odslúžil 25 rokov. Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vo funkcii skončil na konci októbra po výmene vlády.

Informáciu o Daňkovom odchode priniesol Denník N. Podľa denníka dostal Daňko v polovici decembra od nového policajného prezidenta Ľubomíra Soláka personálny rozkaz, že v pozícii riaditeľa NAKA končí ku koncu roka 2023. Solák, ktorého vymenoval na čelo polície minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, sa rozhodol vymeniť aj riaditeľov odborov a dvoch Daňkových zástupcov.

Príspevok šíriaci sa na sociálnej sieti Facebook naznačuje, že Denník N pri informovaní o Daňkovom odchode zámernene nehovorí o tom, že bývalý šéf NAKA odchádza z policajného zboru na vlastnú žiadosť. Príspevok taktiež spomína, že Daňko údajne neprešiel testom na detektore lži. „Šéf NAKA Daňko odchádza na vlastnú žiadosť. No v Denníku N píšu o čistkách v polícii a ani nespomenú, že pohorel na detektore lží!,“ píše sa v príspevku.

Článok Denníka N

Spomínaný článok Denníka N o odchode Ľubomíra Daňka vyšiel 18. decembra s titulkom V polícii pokračujú čistky, do civilu odchádza šéf NAKA Daňko, ktorý vyšetroval Očistec aj Kováčika.

Hneď v úvode článku sa píše, že Daňko odchádza do výsluhového dôchodku, keďže mu nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil ostať na pozícii radového vyšetrovateľa NAKA. „V policajnom zbore odslúžil 25 rokov. Keďže mu nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil ostať aspoň radovým vyšetrovateľom NAKA, rozhodol sa ísť na výsluhový dôchodok,“ píše redaktorka Denníku N Mária Benedikovičová.

V ďalšej časti sa článok odvoláva aj na vyjadrenia samotného Daňka. „Pán policajný prezident mi oznámil, že so mnou nepočíta na žiadnej pozícii a že by nerád použil ustanovenie zákona, ktoré mu umožňuje funkcionára odvolať bez dôvodu. Povedal mi, nech zvážim zotrvanie na iných pozíciách.“ 

Daňko približuje aj dôvody, prečo sa rozhodol odísť z policajného zboru: „Nie som prikovaný k stoličke. Nevidel som dôvod ostávať v pozícii riaditeľa NAKA, tobôž, ak prezident odvoláva všetkých riaditeľov odborov. Končia aj moji zástupcovia. Chcel som ostať ako radový vyšetrovateľ NAKA, na čo mi pán prezident povedal nie. (...) Pán prezident mi dal na výber ísť na okres alebo kraj, ale rozhodol som sa nejsť,“ vraví Daňko.

Ľubomír Daňko tieto informácie potvrdil aj pre portál Demagog: „Je pravdou že mi nebolo umožnené ostať na pozícii radového vyšetrovateľa NAKA, a to nie len mne, ale aj iným kolegom. Rovnako je pravdou to, že som mohol pokračovať len na inej pozícii mimo NAKA a mimo P PZ (Prezídia Policajného zboru, pozn.). To isté sa týka aj inych mojich kolegov, ktorí budú ďalej pokračovať na OR PZ (Okresnom riaditeľstve policajného zboru, pozn.). Nebudem ich menovať, no sú viacerí.“ 

Ľubomír Daňko teda odchádza z Policajného zboru na vlastnú žiadosť po tom, čo mu nový policajný prezident neumožnil ostať na pozícii, ktorú dlhodobo vykonával pred svojim vymenovaním do funkcie šéfa NAKA. Daňko mohol pokračovať v Policajnom zbore len na pozícii mimo NAKA a Prezídia policajného zboru, čo ale predstavuje výrazný kariérny a platový zostup. Denník N tak správne interpretuje Daňkové slová, keď hovorí o jeho nútenom odchode z NAKA.

Detektor lži

V príspevku sa taktiež píše, že mal Daňko „pohorieť“ na detektore lži, o čom údajne článok Denníka N nepíše. V skutočnosti Denník N spomína aj Daňkov test na detektore a cituje Daňkové vyjadrenie ohľadom okolností, za ktorých ho nový policajný prezident Solák poslal na detektor lži. „Nepovedal mi dôvody. Nemal som s tým problém, zúčastnil som sa. Výsledok mi nepovedali, ale malo by to byť v poriadku. Nadriadený vás môže na detektor poslať, má na to právo,“ hovorí Daňko pre Denník N.

S informáciou, že Daňko mal problém na detektore lži, prišiel  denník Štandard, ktorý je webom konšpirátori.sk zaradený na zoznam nenedôveryhodných zdrojov. V článku s názvom Šéf NAKA končí. Dôvodom môžu byť aj úniky informácií do vybraných médií autor článku Dag Daniš píše, že Daňko údajne pri jednej z otázok detektorom neprešiel. „Podľa informácií Štandardu Daňko, ktorý mal dlho povesť poctivého policajta, pri jednej z otázok detektorom údajne neprešiel,“ píše sa v článku. Štandard však priznáva, že informácia je neoficiálna a že Ministerstvo a polícia sa k výsledku polygrafu odmietajú vyjadriť s tým, že ide o utajovanú skutočnosť.

Pre náš portál sa Daňko vyjadril: „Nie je pravdou, ze som neprešiel detektorom lži, teda že by som bol nepravdovravný, na všetky mne položené otázky, na ktoré som odpovedal. Táto informácia sa nezakladá na pravde.“

Záver

Facebookový príspevok naznačuje, že Denník N prekrucuje okolnosti Daňkovho odchodu z Policajného zboru, keď neuviedol, že bývalý šéf NAKA odišiel na vlastnú žiadosť. Denník N však cituje vyjadrenia Ľubomíra Daňka presne. Daňko z policajného zboru odchádza, keďže mu nový policajný prezident neumožnil pokračovať ani na pozícii radového vyšetrovateľa. Denník N tak hovorí o čistkách v polícii na základě Daňkových slov o jeho odchode a o nútenom odchode jeho spolupracovníkov. Článok Denníka N taktiež zmieňuje detektor lži, ktorý Daňko podstúpil. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili pre chýbajúci kontext.

success
error