DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Citát Jozefa Pročka, ktorý nikdy nepovedal

Citát Jozefa Pročka, ktorý nikdy nepovedal

Pavol Valík 15.12.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri údajný citát poslanca Jozefa Pročka. V ňom poslanec hovorí, že by nikdy nerobil vo fabrike, lebo je to pod jeho úroveň a čuduje sa ľuďom, ktorí to robia. Podľa verejne dostupných zdrojov však Pročko podobný výrok nikdy nepovedal a ani inokedy sa nevyjadroval negatívne o manuálnej práci.

V príspevku, ktorý sa šíri na Facebooku, je pod menom poslanca Národnej rady napísané: „Nikdy v živote by som nerobil niekde vo fabrike za pásom. Bolo by to pod moju úroveň. Čudujem sa tým ľuďom, ktorí tam robia.“ Príspevok ďalej kritizuje poslanca Pročka práve kvôli jeho údajnému vyjadreniu na adresu pracujúcich ľudí.

Príspevok taktiež obsahuje Pročkovú fotografiu. Tá pochádza od fotografa Denníka N Tomáša Benedikoviča a bola publikovaná v rozhovore s Jozefom Pročkom z roku 2020. Podobné fotografie obsahuje aj rozhovor s Pročkom z roku 2019, tieto dva rozhovory sú zároveň jediné vyhľadatelné rozhovory s Pročkom na webe denníka. Ani v jednom z týchto rozhovorov však Pročko nepovedal vetu, akú mu prisudzuje príspevok, ani sa na podobné témy nevyjadroval.

 

Zdroj: Facebook

Príspevok neobsahuje odkaz na zdroj ani dátum, miesto či súvislosť, v ktorej mal výrok odznieť. Na Pročkových profiloch na sociálnych sieťach ani v jeho verejných rozhovorov či vystúpeniach nie je vyhľadateľné, že by povedal výrok v príspevku. Údajné Pročkovo vyjadrenie nie je mozné nájsť ani v mediálnom archíve Slovakia Online (predtým Newton Media) či v internetovom vyhľadávači. Taktiež nie je vyhľadateľné, že sa Pročko vyjadroval negatívne voči práci alebo pracovníkom vo fabrike alebo akejkoľvek manuálnej práci.

Pročko je terčom dezinformátorov

Poslanec Jozef Pročko zvolený za hnutie OĽANO a priatelia (teraz hnutie Slovensko) bol v minulosti častým cieľom hoaxov a dezinformácií. Kandidát ĽSNS Marián Mišún pred voľbami 2020 napríklad šíril zostrihaný záznam Pročkovho vystúpenia v televízii TA3. Mišún vtedy v zostrihanom videu zverejnil len pasáže, kde Pročko hovorí o pomoci ľuďom, vystrihol však vetu, kde špecifikuje, že tým myslí ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a tiež pasáže, kde sa vyjadruje proti prijímaniu ekonomických migrantov. Na účelovo zostrihané video upozornil aj projekt Demagog.sk. 

 

Sociálnymi sieťami sa v minulosti šírila aj falošná diplomová práca, ktorá bola nesprávne označovaná za Pročkovu. Podľa obrázku, ktorý zdieľal aj bývalý poslanec parlamentu za ĽSNS, mal Pročko písať diplomovú prácu s názvom TECHNIKA KOTÚĽA VZAD (S PRIHLIADNUTÍM NA TECHNIKU KOTÚĽA VPRED). V online katalógu Univerzity Komenského je však možné nájsť, že Pročkova záverečná práca niesla názov Kritériá klasifikácie pohybovej výkonnosti zdravotne oslabených žiakov ZŠ.

Agentúra AFP tiež vyvrátila nepravdivú informáciu týkajúcu sa Jozefa Pročka, podľa ktorej bol Pročko v marci 2023 prichytený pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu. V skutočnosti sa jednalo o 15 rokov starý incident a autor v manipulatívnom článku iba zmenil vetu z pôvodného článku, aby navodil dojem, že incident sa odohral v súčasnosti.

Na sociálnych sieťach sa už v minulosti šírili príspevky s rovnakou fotografiou a údajnými citátmi Jozefa Pročka. V marci tohto roku upozornil Pročko na dva príspevky, ktoré mu mali tiež prisudzovať vyjadrenia, ktoré nikdy nepovedal. Prvý sa týkal cien potravín: „Ľudia sa iba sťažujú na vyššie ceny potravín. Majú zdravé ruky? Podľa mňa majú. Nech si nájdu druhú prácu, tiež chodím do parlamentu a ešte sa venujem aj pizzerii v Haliči.“

Druhý príspevok s údajným Pročkovým citátom sa mal týkať ukrajinských utečencov. „Slováci sú momentálne druhoradí. Ukrajinci potrebujú pomôcť. Nemajú ani ani na chleba, dodal rozhorčený Pročko,“ písalo sa v príspevku. V ani jednom prípade nie je verejne vyhľadateľné, že by poslanec Pročko daný výrok povedal.

Pročko vyjadrenie poprel

Nami overovaný falošný citát o práci vo fabrike za pásom se po sociálných sieťach šíril aj v minulosti, kedy na nej reagoval aj sám Jozef Pročko. V apríli tohto roku zdieľal poslanec snímku obrazovky s falošným citátom, ktorý označil za hoax: „Obrázok na ktorom vyzerám ako basista, text ktorý pracujúcemu človeku zodvihne tlak ... žiadny odkaz, link, kde som to povedal ... čisté vyrobené vymyslené svinstvo,“ napísal poslanec k príspevku.

V novembri zas k ďalšiemu prípadu zdieľania tohto údajného citátu napísal: „Vážim si prácu všetkých ľudí a za pásom som brigádoval v konzervárni a aj na družstve pri triedení uhoriek a zemiakov. Takéto odporné HOAXY vytvarali a vytvárajú propagandisti fašistických stránok.“

Záver

Vo verejných zdrojoch nie je vyhľadateľné, že by Jozef Pročko povedal výrok, aký mu príspevok prisudzuje. Podobný výrok sa nenachádza na Pročkových sociálnych sieťach, v jeho verejných vystúpeniach ani v mediálnom archíve. Pročko sa pritom už v minulosti viackrát stal cieľom podobných falošných citací. Aktuálnu falošnú citáciu sme v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili ako nepravdivú.

 

success
error