DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Americký pas Ivana Korčoka pochádza z generátora falošných dokladov

Americký pas Ivana Korčoka pochádza z generátora falošných dokladov

Pavol Valík 10.01.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri údajný americký pas prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Pas je ale falošný. Bol vytvorený pomocou online generátora falošných pasov, keďže obsahuje podpis aj pozadie rovnaké ako iné vzorové pasy z tohto generátora. Korčokova fotografia použitá vo falošnom pase navyše vznikla tri roky po uvedenom dátume vydaní pasu.

Facebookom sa šíri obrázok údajného amerického pasu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Pas vyzerá na prvý pohľad dôveryhodne a údaje na ňom sa zhodujú s verejne dostupnými údajmi o Ivanovi Korčokovi. Na základe určitých detailov je však možné zistiť, že je pas falošný.

Fotografia vznikla neskôr než pas

Údajný pas obsahuje verejne dostupnú fotografiu Ivana Korčoka, ktorá sa nachádza na internetovej encyklopédii Wikipédia. Táto fotografia je zároveň prvou fotografiou, ktorú ponúkne prehliadač pri vyhľadávaní Ivana Korčoka. Pochádza z pracovných raňajok ministra zahraničných vecí Gréckej republiky Nikosa Dendiasa a Ivana Korčoka z čias, keď bol Korčok ešte ministrom zahraničných vecí SR. Zdieľal ju oficiálny účet gréckeho ministerstva zahraničných vecí. Toto stretnutie sa udialo 8. apríla 2022 v Aténach. Dátum vydania údajného pasu je 2. mája 2019, teda vyše tri roky pred tým, ako fotografia použitá na pase vznikla. 


Fotografia použitá vo falošnom pase Ivana Korčoka 

Na vytvorenie pasu stačí 9 dolárov

Na snímke pasu je vidieť aj podpis, ktorý vôbec nepripomína meno Ivana Korčoka. V skutočnosti to totiž nie je Korčokov podpis, ale jeden zo vzorových podpisov, ktoré ponúka online generátor oficiálnych dokladov na webe Verif Tools. Táto služba, rovnako ako niektoré ďalšie, ponúka možnosť vytvoriť si snímku falošného pasu s vlastnými (alebo cudzími) údajmi, fotografiou a podpisom. To všetko iba za 9 dolárov.


Porovnanie falošného pasu Ivana Korčoka a vzorového pasu vygenerovaného pomocou Verif Tools

Nástroj na vytváranie falošných dokladov Verif Tools používateľom umožňuje vytvoriť si snímku napríklad cestovného pasu, ktorý pôsobí ako doma urobená fotka. Falošný pas je tak "položený" napíklad. na podklade evokujúcom obrus alebo látkovú prikrývku. Týchto podkladov, ktoré nástroj ponúka, je ale len obmedzený počet, a falošný pas Ivana Korčoka tak napr. „leží“ na rovnakej prikrývke, ako vzorový pas Turecka.


Porovnanie falošného amerického pasu Ivana Korčoka a vzorového tureckého pasu vygenerovaného pomocou Verif Tools

Pravosť pasu poprel aj samotný Ivan Korčok. V krátkom videu označil americký pas za falošný a uviedol, že zváži právne kroky voči tým, ktorý tento obrázok zdieľajú. „Ako občan mám tento pas, pas Slovenskej republiky,“ povedal Korčok vo videu.

Reakcia na falošný pas Ľuboša Blahu

Príspevok s falošným pasom sa pravdepodobne prvýkrát objavil v septembri minulého roka, po tom, čo médiami prebehla informácia o údajnom ruskom pase poslanca NR SR Ľuboša Blahu, ktorá sa taktiež ukázala ako falošná. Vtedajší poslanec NR SR za Slobodu a Solidaritu Miroslav Žiak vo videu uviedol, že dostal anonymný e-mail, ktorý okrem iného obsahoval aj fotografie údajného Blahovho pasu. Pravosť pasu vtedy jednoznačne vyvrátil odborník na dezinformácie Victor Breiner. Breiner aj s pomocou ľudí z investigatívneho projektu Bellingcat zistil, že číslo pasu je síce pravé, ale doklad bol vydaný na ruskú ženu narodenú v roku 1994.

Krátko po tom, čo sa potvrdilo, že Blahov ruský pas bol podvod, sa sociálnymi sieťami začal šíriť aj údajný pas Ivana Korčoka. Fotografiu údajného amerického pasu zdieľal aj samotný Ľuboš Blaha na sociálnej sieti Telegram: „Vzápätí sociálne siete zaplavili fotky Korčokovho amerického pasu, pozrite si to - ľudia majú skvelý zmysel pre humor,“ napísal Blaha na sociálnej sieti. 

Mnoho používateľov však informáciu o falošnom pase zobralo vážne. Mnohí používatelia sa pýtali, či je v poriadku, že má Korčok americký pas a vyzývali na zdieľanie. Falošný pas dokonca zdieľal Blahov spolustranník zo Smeru: „ŠKANDÁL‼️ KORČOK MÁ AMERICKÝ PAS!! Čo na to bývalý slovenský mejnstrím!? Povenuje sa tomu tak intenzívne ako Ľubovi Blahovi, alebo je zalezený a od hanby sa prepadol pod zem!?“

Záver

Obrázok amerického pasu Ivana Korčoka, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami je zjavne podvrh vytvorený online generátorom. Korčokova fotografia na pase pochádza z Wikipédie a bola odfotená vyše tri roky po údajnom vydaní pasu. Podpis a pozadie pasu je navyše identický ako na iných vygenerovaných dokladoch z online generátora Verif Tools. Fotografiu falošného pasu preto v rámci našej spolupráce s Faceookom označujeme ako nepravdivú.

success
error