DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Borec

Nestraníci

Tak v podstate išlo o to, že od vzniku samostatného Slovenska vlastne sa snažili všetky vlády chrániť záujmy obyvateľov, alebo nájomcov týchto reštituovaných domov, pretože si nemohli dovoliť platiť jednoducho trhové nájomné. S tým, že ani v ďalšom priebehu sa nemenil proste nejakým spôsobom status tých, ktorí boli vlastníci týchto reštituovaných nehnuteľností a ktorí vlastne doplácali na to, že nemali možnosť tieto svoje nehnuteľnosti prenajímať za trhovú cenu. Čiže Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že prišlo k porušenie majetkových práv týchto sťažovateľov.

Súdnictvo na Slovensku - 03.02.2014
Pravda

Minister správne interpretuje rozhodnutie (momentálne je dostupné iba anglické znenie) Európskeho súdu pre ľudské práva z 28. januára 2014 v prípade "Bittó a ostatní vs. Slovensko", v ktorom reštituenti namietali rozpor regulácie nájomného s právom na slobodné užívanie majetku. (pozri tiež článok TASR)


Sťažovateľmi boli v tomto prípade reštituenti nájomných bytov, ktorým boli po roku 1989 v rámci majetkových reštitúcií tieto byty odovzdané späť do vlastníckych práv. Do konfliktu sa následne dostali právo osobného užívania bytov bývalých nájomcov s právom na slobodné užívanie majetku vlastníkov bytov po reštitúcií (pozri bližšie článok portálu investujeme.sk). 

Štát tento konflikt vyriešil zmenou práva osobného užívania na nájom, prípadne spoločný nájom na dobu neurčitú ak šlo o právo spoločného užívania (pozri článok JUDr. J. Grnama, v Bulletine slovenskej advokácie, dostupný tu). Táto zmena zaviedla povinnosť nájomcov platiť nájom vlastníkom bytov (reštituentom) s tým, že môžu tieto byty naďalej obývať. Zároveň však bolo toto nájomné zaťažené reguláciou, nájomníci by si totiž nemohli dovoliť platiť trhové nájomné ani zabezpečiť iné ubytovanie - pozri napr. článok denníka Pravda). 

Podrobne sa touto témou zaoberá tiež portál OZ vlastníkov nehnuteľností s regulovaným nájmom "regulovanenajomne.sk"

 

Dátum zverejnenia analýzy: 02.02.2014
success
error