Som sa rozprával s pánom ministrom obrany, on v tomto nie je odvčera, on v tomto scenári žije už niekoľko týždňov, čiže sú sú naozaj myslím si, že podstatne ďalej v tých prípravách a pripravujú tie scenár.

Ministerstvo obrany pre portál Demagóg.SK uviedlo, že minister obrany sa o zámere protestovať celé obyvateľstvo SR dozvedel na neverejnom rokovaní vlády koncom mesiaca september.”

To, že bude za testovanie zodpovedný rezort obrany sa minister dozvedel na základe pokynu predsedu vlády 12. októbra popoludní.”

Už pri testovaní rómskych osád na jar pomáhala armáda, pretože bola zo zložiek štátu organizačne najlepšie pripravená. Je teda rozumný predpoklad, že od momentu, kedy sa minister obrany dozvedel o možnom plošnom testovaní, mohol vychádzať zo scenára, že do neho budú zapojené ozbrojené sily. 

Podľa informácií DenníkaN začala armáda pracovať na príprave celoplošného testovania predtým, než ho premiér oznámil v médiách. Muselo to byť po 16. septembri, kedy o tom prvýkrát hovoril na vláde a pred 16. októbrom, kedy o zámere informovali aktuality.sk.  

Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika a testovanie: Heger a Žiga na Markíze

„Odkedy som vo vláde, počúvam takýchto maľovačov čertov na stenu" vravel 18. októbra minister financií Eduard Heger (OĽaNO) poslancovi strany Hlas Petrovi Žigovi. Debatovali najmä o pripravovanom celoplošnom testovaní a ekonomike. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.