táto vláda jednoducho si vybrala spôsob, že nejde plošne podporiť ekonomiku, hoci tvrdila, že 1,5 miliardy pôjde každý mesiac do našej ekonomiky. Zhruba dnes je vyplatených 588 000 000 a už sme 6 mesiacov pomaly od prvej vlny, takže to je veľmi malé číslo

Vláda Igora Matoviča je ďaleko od pôvodne deklarovaného cieľa, podľa ktorého mal štát poslať do ekonomiky postihnutej koronakrízou mesačnú pomoc vo výške 1,5 miliardy eur. Doteraz vyplatená suma 588 miliónov eur je však len časť z vládnej pomoci, ktorú dostali firmy a živnostníci na udržanie pracovných miest. Ďalšie stovky miliónov eur dostali zamestnanci cez tzv. pandemické OČR-ky a PN-ky, a tiež firmy cez štátne bankové záruky. Keďže Peter Pellegrini povedal pravdu, no nie celú pravdu a chýbajúce informácie skresľujú celkový obraz, hodnotíme jeho tvrdenie ako už zavádzajúce. 

29. marca 2020 vláda predstavila plán ekonomických opatrení s názvom „Prvá pomoc”. Chcela ním zmierniť sociálne a ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu.

Plán počítal s miliardou eur ako s mesačnými výdavkami na udržanie pracovných miest. Ďalších 500 miliónov malo do ekonomiky ísť cez záruky bankám na poskytovanie úverov. 

K 23. septembru Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poslalo zamestnávateľom a živnostníkom takmer 558 miliónov eur. To sú však iba peniaze v rámci tzv. nástroja kurzarbeit, ktorý štát vypláca cez dohody o poskytovaní pomoci. 

Ďalšie stovky miliónov eur úrady vyplatili na tzv. pandemickom ošetrovnom či pandemických PN-kách. 15 októbra minister práce Milan Krajniak hovoril o 220 miliónoch vyplatených na týchto opatreniach (12:40).  

Milióny eur do ekonomiky pritiekli aj cez tzv. bankové antikorona záruky Slovak Investment Holdingu.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Sulík a Pellegrini o ekonomike na TA3

„Ja toto považujem za lacný, populistický a nebezpečný návrh," hovoril 4. októbra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „Ak sú vám rodiny s deťmi lacný a populistický návrh," odpovedal expremiér. V diskusii sa bavili aj o koronakríze a predaji strategických podnikov. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.