Finančná pomoc mešká, pretože pán Krajniak 25. marca oznámil prvú finančnú pomoc pre ľudí vo výške jednej miliardy a chcel pomáhať 800 000 zamestnancom a 200 000 živnostníkom a 10. mája máme z tej jednej miliardy vyplatených 20 000 000, čo v porovnaní s okolitými krajinami sme naozaj na chvoste rebríčka.

Vláda chcela naliať do koronavírusom postihnutej ekonomiky miliardu mesačne - viacerými nástrojmi. K tretine mája bolo za marec vyplatených 20-miliónov eur v rámci tzv. kurzarbeit. To je však len jeden z nástrojov. Erik Tomáš nespomenul vyplácanie tzv. pandemickej OČR a PN - čo sú ďalšie desiatky miliónov eur. Tvrdenie Erika Tomáša, že zo sľúbenej miliardy mesačne je k 7. máju vyplatených 20-miliónov, preto  hodnotíme ako nepravdivé. 

Plán Prvej pomoci

29. marca 2020 vláda - aj minister práce Milan Krajniak - predstavila plán ekonomických opatrení s názvom „Prvá pomoc”. Chce ním zmierniť sociálne a ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu.

Plán počíta s miliardou eur ako s mesačnými výdavkami na udržanie pracovných miest. Ďalších 500 miliónov do ekonomiky ísť cez záruky bankám na poskytovanie úverov. 

Súčasťou balíka pomoci malo byť preplácanie väčšiny platu zamestnancom zatvorených prevádzok; príspevky podnikateľom, ktorým klesli tržby; bankové záruky ale aj tzv. pandemická OČR a PN-ka. 

Milan Krajniak viackrát uviedol odhad, podľa ktorého sa pomoc dotkne 800-tisíc zamestnancov a 250-tisíc živnostníkov a SZČO. 

Vláda neskôr schválila materiál, podľa ktorého pomoc zasiahne asi 324-tisíc živnostníkov, 624-tisic zamestnancov a 95-tisíc dohodárov.

Skutočnosť

K 7. máju štát vyplatil firmám, zamestnancom a podnikateľom 20,3 milióna eur ako pomoc súvisiacu s pandémiou za marec. To sú však iba peniaze v rámci nástroja tzv. kurzarbeit. 

Ten celý balíček pomoci, ktorý sme nachystali, mal v sebe aj ďalšie časti - a to platby za OČR, ktoré sú veľké sumy, rádovo stovky miliónov. Potom sú tam časti za PN a odloženie preddavkov na dani a odvodov,” vysvetľoval Eduard Heger. 

K 7. máju bolo podľa hovorcu Sociálnej poisťovne vyplatených 65-tisíc tzv. pandemických OČR.

Pre porovnanie rozdielu: k 14. máju štát vyplatil cez kurzarbeit 30 miliónov eur, celková pomoc s inými opatreniami však bola 106 miliónov eur. 

Porovnanie rýchlosti pomoci

Štúdia Centra pre verejnú politiku, ktorá v apríli porovnala ekonomickú pomoc súvisiacu s koronavírusom na Slovensku, v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Česku a Maďarsku, zistila, že slovenská pomoc je o.i. najmenej štedrá, najužšia a aj najpomalšia. 

Už začiatkom apríla však deväť renomovaných ekonómov vládu vyzvalo, aby urýchlene naliala viac peňazí do ekonomiky. Podľa nich bolo „už včera neskoro.”

Riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor pre portál noviny.sk uviedol, že „žiaľ, musíme konštatovať, že Slovenská republika priamo poslala na účty podnikov 5 miliónov, ale ak zoberieme porovnanie susedného Rakúska, tak v ten istý deň poslalo na účty svojich firiem sedem miliárd eur.”

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.